Máš otázky, ktoré sa týkajú time managementu? Chceš vedieť, ako na lepšie štúdium, ako sa vlastne učiť na rozličné predmety alebo čo robiť s nedostatkom motivácie alebo so stresom? Toto je zoznam top tipov pre efektívne štúdium, ktoré sú overené množstvom študentov.

1. Potrebuješ dostatočný spánok

Je pre teba dôležité, aby si sa neprepracoval, a mal dostatok spánku na udržanie produktivity. Ak prestaneš študovať celé noci, v skutočnosti svoju efektivitu len zvýšiš. Písala som o tom aj v tomto článku, kde spomínam štúdiu, podľa ktorej únava má účinky podobné alkoholu! Spať pred polnocou a vstať po siedmej. Urobí to zázraky s tým, koľko si budeš môcť zapamätať a s akou náladou sa do štúdia pustíš.

Dospávanie reálne nepomáha v prípade, že máš nedostatok spánku. Tvoje telo to veľmi vyčerpáva. ALE! Z vlastnej skúsenosti aj zo skúseností mojich priateľov ti môžem poradiť tzv. „powernap“. Po príchode domov si oddýchni, najedz sa, socializuj sa s rodinou alebo kamošmi. Nie nevyhnutne online, tak sa ľahko zdržíš až pridlho. Potom si na hodinku pospi. Alebo aj dve, závisí od toho, o ktorej prídeš domov a koľko si reálne môžeš dovoliť. Takto si dočasne dobiješ baterky a ak hneď po vstaní začneš pracovať, dostaneš sa ďalej rýchlejšie!

nestíham vysokú školu - čo potom

Môj tip: Ako sa učiť poobede alebo večer (hneď po návrate zo školy)

2. Láska ide cez žalúdok – a štúdium tiež!

Čo a kedy zješ sa prejaví na tvojom celkovom zdraví, ale tiež na tých oblastiach, ktoré pri štúdiu nevyhnutne využívaš. Energia, bdelosť, schopnosť si niečo zapamätať alebo niečomu porozumieť, dobrá nálada… toto všetko ovplyvňuje to, čo zješ. A to nielen počas štúdia, ale po celý deň.

Uisti sa, že máš dostatočný príjem dobrých tekutín (voda, bylinné a zelené čaje, občasná káva) a že do seba okrem Milky, ktorá ťa rýchlo nakopne ale potom poriadne unaví zješ aj niečo výživné. Ovsená kaša, zeleninová misa, dobré ovocné smoothie alebo oriešky chutia skvele, a navyše dodajú všetko, čo potrebuješ!

zelenina a ovocie pre efektívne štúdium

Jedz veci, ktoré prospievajú tvojmu telu aj tvojej mysli!

3. Na pracovnom priestore záleží

Ako som už spomínala v článku, kde opisujem 8 spôsobov, ako sa motivovať, veľmi veľa zavíži to, ako vyzerá priestor, v ktorom máš pracovať. Odlož zbytočné knihy, zošity, magazíny, omrvinky atď., utri plochu a poriadne si zasvieť. Akékoľvek malé poznámky, pripomienky alebo rozvrh hodín si pripni na nástenku, ušetrí to miesto na stole a nebude ti to odvádzať pozornosť. A skús si zakaždým, keď už si sa doučil, po sebe upratať – tvoje zajtrajšie ja sa ti poďakuje.

pracovný stôl

Môj stôl deň pred záverečným testom (fotka z roku 2016).

Odporúčam ti tiež mať poznámky pohromade a všetky dôležité dátumy zapísané. Ak sa potrebuješ nakopnúť, a už naozaj nevieš, ako, zadaj #studyspo na instagrame a nechaj sa inšpirovať inými.

4. Flashcards v 21. storočí

Kartičky fungujú. Naozaj. Sú perfektné na učenie sa slovíčok z cudzieho jazyka, ale tiež na definície alebo dátumy/mená/iné informácie z dejepisu a literatúry. Odporúčam ti vytvárať si ich vždy, keď máš novú látku, a potom sa s nimi na hodinku počas víkendu zahrať.

A pretože brazílske lesy vymierajú a tak či onak zaspávame s mobilom v ruke, tak ti odporúčam aplikáciu Anki, ktorá ti umožní vytvoriť si kartičky priamo v mobile alebo v počítači! Je to naozaj jednoduché a Anki ti ich dokonca bude pripomínať v rozličných intervaloch, a tie, ktoré zabudneš, ti vyskočia častejšie než tie, ktoré vieš – vďaka tomu sa ti to vryje do pamäti! Toto je jedna z techník, ktorá zaberie možno hodinu na vytvorenie, ale ušetrí ti niekoľko predbených nocí.

prezradím ti, ako napísať esej za jednu noc

5. Recituj ako pri básničke!

Jeden zo spôsobov, ako sa niečo naučiť, je naučiť sa to naspamäť. Platí to najmä počas celej strednej školy a tiež pri ústnych skúškach na výške. Začneš na prvej strane, čítaš si to nahlas, a po vetách a odsekoch sa to postupne učíš naspamäť, s dôrazom na prepojenie myšlienok. Cieľom nie je pamätať si celé vety, ale pamätať si základné informácie a to, ako jedna vec na druhú naväzuje. Je to najbežnejší spôsob učenia sa a v niektorých prípadoch aj najefektívnejší.

Skvelým príkladom je napríklad nejaká vojna vrámci histórie alebo delenie buniek v biológii. Každá ďalšia informácia naväzuje na tú predchádzajúcu, navyše ich poradie je dané, takže takto sa to naučíš najľahšie. Pre otestovanie odporúčam jednotlivé veci si zoskupiť (napríklad všetky dátumy, všetky mená, alebo len v poradí vymenovať, ktorá krajina vyhrala jednotlivé bitky a pod.) alebo si to celé zopakovať v opačnom poradí.

6. Technika POMODORO

Rob naozaj vždy len na jednej z tých vecí naraz a aby si sa trochu namotivoval, vyskúšaj si pomodoro techniku. Nemá to nič s paradajkami. Je to len o tom, že si nastavíš časovač na 25 minút, počas ktorých budeš pracovať len a výlučne na svojom zadaní. Po uplynutí času si daj 5 minút prestávku, a proces opakuj ešte dvakrát. Potom si dopraj 15 minútovú prestávku. S časovaním sa pohraj, mne funguje pomer 40:10.

Týmto spôsobom sa mi už podarilo naučiť sa na skúšku za jeden deň (s jedinou chybou v teste), napísať takmer 5 celých strán bakalárskej práce (aj s citovaním) či zvládnuť domáce práce.

Môj tip: Ako sa motivovať (článok)

lektor ako práca popri škole

7. Iný typ skúšky = Iný spôsob učenia

Nezabudni na to, že pri inom spôsobe skúšania sa musíš aj pripravovať inak!

Pri testoch odporúčam flashcards, a skúšobné testy, aby si si kľúčové pojmy pospájal. Každá knihana strednej škole obsahuje po jednotlivých kapitolách otázky, ktoré môžeš použiť ako skúšobný test. Ak si na výške alebo tvoja kniha jednoducho takéto otázky nemá, sám si ich ľahko vymyslíš – stačí, ak sa pozrieš do knihy a na svoje poznámky a zahráš sa na učiteľa. Čo také by si sa opýtal, ak by si ten test dával písať iným ty?

Pri ústnych odpovediach je dôležité pamätať si to, ako spolu veci súvisia a tiež byť pripravený na dve veci. Prvá: hovoriť súvisle a druhá: staršie učivo. Ak dobre pospájaš myšlienky, tak budeš pôsobiť sebaistejšie, čo ti môže zvýšiť známku, a takmer vždy sa učiteľ pri ústnej odpovedi opýta aj na niečo zo staršieho učiva. Najmä v prípadoch, kedy si dlho neodpovedal. Tak si nezabudni prelistovať aj predošlé dve kapitoly!

Písomky. Tie som mala najradšej, pretože žiadna otázka ma nemohla dostať. Boli to také tie jednoznačné: Napíš obsah Fausta v 15 vetách. alebo Opíš fázy delenia buniek za 8 bodov. V týchto prípadoch sa opäť treba sústrediť na to dôležité, pomôže ti spísať si zjednodušené poznámky alebo aspoň zoznamy kľúčových slov, a pri učení si vyskúšaj definovať všetky.

Skús si to najprv napísať (kľudne aj v počítači), aby si si to mohol porovnať s tvojimi poznámkami. Povedal si všetko podstatné? Ak nie, zopakuj si to, čo ti chýbalo, a pokračuj až kým neprejdeš celý zoznam slovíčok. Takýto zoznam funguje skvele pri literatúre a histórii, a tiež pri chémii a biológii. Na výške to funguje vrámci záverečného opakovania pojmov.

Môj tip: Ako sa pripraviť na písomnú skúšku alebo test

tipy pre efektívne štúdium

Ja si rada vyhľadám vysvetlenie vecí na YouTube, ktorý je dnes (našťastie) plný užitočných materiálov pre štúdium hocakých predmetov.

8. Opakovanie: 15 minút, ktoré ti ušetria aj hodinu!

Zaliatie posledného čaju, umytie zubov, či tých 10 minút, kedy už len s polootvorenými očami prechádzaš instragram. Tento čas sa dá využiť oveľa lepšie. Je vedecky dokázané, že najviac si pamätáme, ak je informácia zopakovaná počas prvých 24 hodín, ideálne predtým, než pôjdeme spať. Skús predtým, než vypneš svetlo a pôjdeš spať, vytiahnuť zošit a len si prečítať všetko, čo si si v ten deň zapísal.

Spomeň si na veci, ktoré si sa naučil, prebehni si obrázky v knihe alebo prečítaj nové slovíčka (PRO TIP: ak si čítal nejaký článok v cudzom jazyku, prečítaj si ho celý ešte raz). Toto ti zaberie možno 15 až 30 minút, reálne si však budeš pamätať až 4x viac v čase skúšok, než by si si pamätal bez tohto večerného opakovania. A to už za to stojí!

Na výške sa toto robí ľahko, lebo predmetov nie je tak veľa, a na strednej to tiež nie je náročné, pretože zvyčajne mávaš domáce úlohy. Namiesto toho, aby si si úlohy robil deň predtým, než ten predmet budeš mať opäť, si skús počas tohto týždňa všetko nadbehnúť a od toho budúceho ich robiť v deň, kedy boli zadané.

Pôjdu ti rýchlejšie, a pri písomkách budeš mať neuveriteľnú výhodu!

Môj tip: Ako napísať esej za jednu noc

bedtime review pre efektívne štúdium

Pred spaním venuj trochu času prečítaniu svojich poznámok.

9. Prokrastinačný zápisník

Jedna z najhorších vecí, ktoré študentov trápia, je prokrastinácia, alebo odkladanie vecí na neskôr. Dá sa ju však poraziť. Jeden z mojich osobných tipov je tento:

Maj na stole, niekde pri tebe, papier, na ktorý si napíšeš, čo ťa rozptyľuje. Je to nejaký zvuk? Je to zaujímvá farba steny? Spomenul si si na niečo, čo treba urobiť? Niekto má narodky? Niečo treba dokúpiť? Všetko si hneď zapíš, nedrž to v hlave, pusti to na dobu štúdia a po skončení sa k týmto veciam môžeš vrátiť a vyriešiť ich.

Hľadáš ďalšie tipy? Prečítaj si môj článok o tom, ako konečne prestať prokrastinovať (krok za krokom)

ja sa neviem motivovať

10. Maj jasno vo svojich prioritách

V prvom rade, maj jasno v tom, čo vlastne musíš urobiť, kedy a ako je to dôležité. Ak ťa čaká niekoľko menších úloh (menšia je úloha, ktorú vieš urobiť za 5-10 minút alebo menej, ako odpísať na e-mail, prihlásiť sa na skúšku, zaliať si čaj, vyvetrať apod.), skús si ich nahádzať všetky za seba a vytvoriť si takú „polhodinku päťminútoviek“. Potom môžeš plynulo prejsť na prvú „veľkú“ úlohu!

Ak si potrebuješ stanoviť svoje priority, pretože toho máš veľa a ani nevieš, kde začať, viem o ľahko aplikovateľnej metóde na určovanie priorít. Táto metóda ti pomôže zúžiť výber úloh, ktoré máš splniť, a zabráni ti mrhať svojim časom a energiou.

tipy ako napísať záverečnú esej

11. Stres a tréma: Ako na ne?

Čaká ťa test alebo skúška a už pri tej myšlienke sa ti potia dlane a chvejú kolená? Máš problém postaviť sa pred triedu a predniesť niečo? Strach je čosi, čo nás vie paralyzovať. Viem to z vlastnej skúsenosti. Veľmi dôležitá je v tomto prípade príprava. Dôsledná príprava zabezpečí, že budeš mať dostatočne plynulý prejav, budeš si pamätať väčšinu informácií (alebo aspoň budem rozumieť učiteľovým pokusom pomôcť mi) aj v prípade okna a že ti nevypadne nejaké nové slovíčko na angličtine.

Prejav si napíš, nauč sa ho a poriadne si ho precvič. Píš skúšobné testy (mnohé nájdeš online). Preskúšaj sa sám a najmä maj dostatok času na prípravu (slovom, začni včas!). Uvidíš, že stres a tréma budú skôr tvojimi motivátormi než niečím, čo by ťa brzdilo.

Stres je dobrý motivátor, nemusí hneď znamenať, že sa niečo nepodarí.

12. Motivácia je kľúčom k úspechu

O motivácii sa toho už napísalo veľa. Aj na Timkablogu.

Naozaj to, ako pracuješ a či vôbec pracuješ, je len a len na tebe. Robíš to pre seba a svoju budúcnosť. Robíš to, lebo na to máš. Je dokonca možné, že ťa to v konečnom dôsledku baví, alebo ťa to môže posunúť bližšie k tvojmu životnému cieľu. To, či si motivovaný, záleží od teba.

Nedovoľ, aby ťa ovládali vonkajšie faktory. Dôveruj sám sebe a vždy pracuj na maximum. Tvrdá práca sa vypláca! Motivácia nie je akýsi pocit alebo chuť do práce. Motivácia je súborom externých a interných faktorov, ktoré vzbudzujú v ľuďoch túžbu a energiu byť neustále aktívny v nejakej činnosti, úlohe či práci alebo sa pokúsiť dosiahnuť nejaký cieľ.

Dôveruj sám sebe a vždy pracuj na maximum. Motivácia je výsledok tvojej práce 🙂

 

13. Myšlienkové mapy: Všestranný pomocník v škole

Myšlienkové mapy využiješ doslova pri hocičom.

Potrebuješ napísať sloh? Napíš si názov témy na stred papiera a začni zbierať nápady. Čo ti napadne, keď počuješ názov témy? O čom by si sa mohol vyjadriť? Ak to predstavuje nejaký názor, poznáš protiargumenty? Od týchto bubliniek sa potom posunieš ďalej a ďalej, stačí, ak sa budeš pýtať sám seba, čo všetko súvisí s tou predošlou úrovňou.

Potrebuješ si rozšíriť slovnú zásobu? Cudzí jazyk alebo slovenčina, myšlienkové mapy využiješ pri oboch! Jednotlivé synonymá a antonymá si môžeš odviesť od počiatočného slova. Dokonca si ich neskôr môžeš zoradiť podľa kritérií (napríklad DOM: búda, chatrč, chalupa atď.).

Učíš sa dejepis alebo geografiu? Jednotlivé údaje, roky, organizácie, mestá či vojny si vieš zapamätať pomocou myšlienkových máp.

Kúzlom myšlienkových máp je to, že spájajú dve informácie takým spôsobom, že ti utkvejú v pamäti!

dobehnúť zmeškané ti odporúčam aj mimo domu

Občas si zájdem pracovať aj von. Ale ak potrebuješ študovať v tichu, tak v kaviarni toho veľa nestihneš.

14. Summa summarum, alebo „výcuc“

Sumarizuj, sumarizuj, sumarizuj. Áno, všetci to robíme. Ale kedy? Tesne pred skúškou, alebo teda predtým, než sa začneme učiť. TO JE STRATA ČASU! Za jeden semester toho preberieme kvantum a to nemáš šancu ani len zosumarizovať a už si si minul jeden termín (časovo).

Namiesto toho sumarizuj každý týždeň. Venuj tomu dve-tri hodiny každý víkend. Prejdi si všetky predmety, a daj si dohromady poznámky. Ak máte množstvo čítanie z učebníc, vypoznámkuj si to (poriadne), alebo ak knihu vlastníš, píš si rovno do nej. Vytvor si ten svoj „výcuc“ postupne.

Stanú sa dve veci. Prvá: budeš si to lepšie pamätať, nebudeš počas týždňa stratený na hodinách. Druhá: ušetríš si CELÝ DEŇ práce! Ak by si mal všetky poznámky, prezentácie a zoznamy hotové počas roka, na skúšku sa reálne dá naučiť za pár dní.

Môj tip: Ako prežiť skúškové obdobie

Ak niečo ľutujem, to je nepravidelné štúdium počas prvých semestrov na výške. Zabilo mi to známky a strojnásobilo úsilie, ktoré som musela vynaložiť počas skúškového.

15. Ústna skúška z cudzieho jazyka?

Ak ťa čaká ústna skúška z cudzieho jazyka, dôležitá je najmä svedomitá príprava. To, čo odporúčam ja, je učiť sa veci naspamäť. Celé vety.

Pointa je jednoduchá – keďže napr. v angličtine je slovosled prísne pevný, niektoré skladby, najmä pri predložkových väzbách nám Slovákom znejú neprirodzene (predložku až koniec na?). Navyše, frazeologizmy sa aj tak inak nenaučíš.

Učenie sa viet, hoci navonok zbytočných, môže dopomôcť v neskoršom štádiu k plynulosti počas rozprávania, k rýchlejším odpovediam, jednoduchšiemu skladaniu viet a celkovo takto prenesieš stres z rozprávania po anglicky na pamätanie si viet.

Môj tip: Ako sa naučiť cudzí jazyk (ak ťa to v škole nenaučili)

dievča číta knihu

Čítanie kníh je všestranná zbraň. Nástroj na sebarozvoj, spôsob ako sa naučiť cudzí jazyk, možnosť rozvíjať fantáziu a slovnú zásobu… A tiež zábava. Knihy sú hlavne zábava. Aj pri učení sa predsa dá zabávať!

16. Zoznamy (ako tento ? )

 • Mená autorov v poradí, v akých ste ich prebrali.
 • Názvy jednotlivých básnických zbierok.

Alebo poďme na iný predmet.

 • Fázy delenia buniek.
 • Názvy chemických prvkov v logickom poradí (podľa toho, ako ste ich prebrali alebo podľa tabuľky).

Vytvorenie takého zoznamu ti nezaberie veľa času, stačí, ak otvoríš zošit (alebo učebnicu) a vypíšeš pod seba kľúčové slová. Môžeš sa sústrediť na slová, ktoré treba definovať, alebo na dátumy, alebo na mená… Sám vieš (na základe toho, čo vám povedali v škole a podľa toho, ako to je zvýraznené v učebnici), čo je dôležité. K tým pojmom (dátumom, menám, vojnám, prvkom, básňam…) sa musíš vedieť vyjadriť.

Zoznam ti poslúži až v poslednej fáze učenia sa, pri opakovaní. Navyše je oveľa spratnejší ako všetky tvoje poznámky, vieš si ho vziať so sebou kamkoľvek! Vytvor si ho už v prvý deň, kedy sa začneš učiť a priebežne sa vracaj k prvým položkám, otestuj sa, či ich už naozaj vieš. Je dôležité vedieť, čo nevieš, aby si si to ešte poriadne prešiel!

 

17. Príklady, príklady, ach, tie príklady!

Domáce úlohy mnohí študenti preklínajú, pritom ti to môže zvýšiť šancu zapamätania si informácie až o 300%! Je to jednoduché – ak budeš robiť príklady, porozumieš tomu lepšie, zvykneš si na poradie riešenia úloh pri matematike alebo na kontrolu čiarok na konci eseje zo slovenčiny. Všetko sa začína doma.

Domáce ti možno zaberú hodinu času, no na skúšky sa ti bude učiť oveľa-oveľa ľahšie. Neveríš? Skús to! Daj si mesačný záväzok. Nasledujúce 4 týždne si rob domáce úlohy vždy načas. Ak nejakú nevieš dokončiť, prejdi si poznámky z hodiny, prečítaj si, čo máš v učebnici, skús trošku pogoogliť, a ak ti to nepomôže, opýtaj sa na nasledujúcej hodine učiteľa. Uvidíš, že dobré známky sa ti zrazu nebudú zdať nedosiahnuteľné!

18. Otestuj sa!

Píš skúšobné testy. Bez srandy. Ak nemáš žiadne také, vytvor si ich! Väčšina učebníc má časť s otázkami na konci každej kapitoly. Začni tými otázkami, a pridaj k nim čokoľvek podstatné z učiva. Premýšľaj ako učiteľ: čo by si sa z tohto odseku opýtal študentov ty?

Takéto testy si môžeš pripraviť počas čítania učebnice, a odložiť si ich na neskôr. Až skončíš s učením sa, môžeš si tieto testy vyskúšať. Je to skvelý spôsob, pretože zistíš, na ktorú otázku nevieš odpovedať.

Ak to chceš posunúť o úroveň vyššie, stačí, ak po takomto skúšobnom teste všetko odložíš a napíšeš to ešte raz. Bez otázok. Napíš na prázdny papier (alebo do počítača, ak je toho veľa) všetko, čo si sa na daný predmet naučil. Stačia aj kľúčové slová a zvyšok k tomu povedz nahlas. Takto zistíš so 100% presnosťou, čo ešte nevieš.

Môj osobný tip, ktorý som sa naučila v Španielsku: Ak môžeš, študuj v priestoroch školy (knižnica, prázdne triedy). Vyhneš sa zbytočnému odkladaniu povinností v pohodlí domova.

19. Pamäťové techniky

Nevieš si nejakú informáciu zapamätať? Spoj si to s niečím. Pamätáme si veci, ktoré majú pre nás osobný význam. Počas čítania sa skús sám seba opýtať, či tomu naozaj úplne rozumieš, keďže je oveľa ľahšie spomenúť si na informáciu, ktorá ti dáva zmysel.

Hľadaj a spájaj slová a pojmy:

 • Slová s dvoma význammi (príklad pre tých, čo sa učíte anglicky: drag = sila, ktorá ťa ťahá naspäť sa môže spájať so slovom drag vo význame muža, ktorý sa prezlieka za ženu)
 • Slová, ktoré znejú podobne
 • Slová, ktoré sa rýmujú
 • Živé a zapamätateľné obrázky
 • Spôsoby, akými prepojíš niečo abstraktné (napr. dátum: 1940) s niečím, čo má pre teba osobný význam (napríklad čas nejakej udalosti: 19:40)
 • Použi mnemotechniku (to je spôsob posiľovania pamäte rôzne združenými pomocnými predstavami; napr. LACO DOMA pre rímske číslice L=50, C=100, D=500, M=1000). Toto funguje pri všetkých predmetoch a veľakrát ti práve učitelia môžu poradiť, ako sa to naučili oni.

Ak teda máš problém zapamätať si niečo, opýtaj sa učiteľa, ako to dokázal on! ?

ako napísať test dobre

20. Literatúra: Príbeh si zapamätáš skôr ako teóriu

Okrem toho, že som pri literatúre využívala kombináciu viacerých vecí (sumarizovanie, zoznamy, učenie sa naspamäť, testovanie sa), chcela som, aby to predovšetkým bola zábava.

Týpek horár má ženu Anku. Keď odíde, začne ju baliť bohatý týpek, ale Anka ho zabije. Mišo to vezme na seba, holka sa zblázni, napokon sa ešte aj prizná, no ani jeden nejde do basy. Neskôr Mišo zachráni otca toho bohatého týpka (ktorý zomrel), čiže im odpustí. THE END.

Toť osnova, ktorú si pamätám z hodín slovenskej literatúry. Rozoznal si príbeh? Je to Hájnikova žena (P. O. Hviezdoslav). Zasmial si sa? Aj ja! Práve preto si to pamätám. Príbeh si vždy budeš pamätať lepšie ako teóriu. Áno, je potrebné rozumieť, prečo sa niektoré diela napísali tak, ako sa napísali, je skvelé rozoznať básnické prostriedky, ale ak si nevieš ani len zapamätať, kto to napísal, ako sa to volá a ktorá z tých kníh to vlastne je… toto je dobrý začiatok.

Príbeh si vždy budeš pamätať lepšie ako teóriu. Navyše, ľahko si ho kdekoľvek zopakuješ 🙂

21. Spoznaj teritórium

Toto je celkom základná vec. Preštuduj si informačný list predmetu, zožeň si všetky potrebné učebnice. Maj všetky poznámky, ktoré potrebuješ a svedomito si ich píš. Opýtaj sa starších študentov, ako to bude na hodinách aj na skúškach s daným vyučujúcim vyzerať. Jednoducho zisťuj, čo všetko budeš potrebovať, aby si sa prebojoval do cieľa.

22. Nenávidené predmety

Ako sa učiť na predmet, ktorý naozaj nemáš rád? O tomto by som ti toho vedela povedať veľa. Nanešťastie.

ALE tento rok sa mi podaril husársky kúsok, pretože som sa pozviechala v polovici semestra, už keď som myslela, že je všetko stratené (potrebovala som viac ako 70% z druhého testu, aby som vôbec prešla). Nakopla som sa a v teste som mala jedinú chybu, takže som si dokonca zlepšila známku! Ako?

Využila som prirodzenú ľudskú vlastnosť, ktorej mám prebytok. Súťaživosť. Súťažila som sama so sebou. Zvládnem sa tcýhto 5 otázok naučiť rýchlejšie ako predchádzajúcich 5? Dokážem tento skúšobný test napísať nad 90%? Viem vymenovať všetky zmluvy Európskej Únie v chronologickom poradí s dátumom? Vždy som si dala výzvu, a tú som potom aj splnila. A voilá: predmet zmáknutý!

Vieš o ďalšom tipe, ktorý by pomohol stovkám študentov? Daj mi o ňom vedieť! 🙂


Timka

Ahoj, som Timka, mám 25 rokov a blogovaniu sa venujem od roku 2016. Pracujem ako redaktorka a mojou záľubou sú cudzie jazyky. Verím, že tento blog ťa bude motivovať aspoň tak ako motivuje mňa. Zo školy sa naozaj dá vyťažiť viac ako len diplom: sleduj ma a ukážem ti, ako.

9 Comments

Catherine Svobodová · 14. apríla 2017 at 9:33

Byla jsem zvědavá, jestli mě tohle téma zaujme – a stalo se! Já mám bohužel už odmala problém s příjmem tekutin a vypít půl litru denně je pro mě zázrak. Mám celkově problémy s imunitou a musím říct, že nedostatek spánku k tomu je vážně zlo! Jinak mi pomáhá přesně to, co jsi řekla – číst si látku nahlas. Ve škole jsme měli přednášku s nějakou dětskou psycholožkou a ta říkala, že pouze 5% lidí má zrakovou paměť, takže drtivé většině nepomůže jenom tupě zírat do učebnice. Naopak většina lidí si věci zapamatuje, pokud si je čte a opakuje nahlas. 🙂

  Timka · 14. apríla 2017 at 9:46

  Ahoj, vitaj u mňa 🙂 a ďakujem za super komentár!
  Ja mám tiež obrovský problém vypiť dostatok vody. No odkedy sa venujem budovaniu návykov (vyše štvrť roka) a zaviedla som pitie ako súčasť mojej študijnej rutiny, ide to oveľa ľahšie. Vždy si počas prestávky zalejem čas alebo nalejem vodu, a snažím sa to počas ďalšej hodiny vypiť. 🙂 Zvyčajne musím jesť od stresu, takže som to len nahradila vodou 🙂

  Áno. Ideálne je zapojiť čo najviac zmyslov. Čítať, kresliť, písať, vysvetľovať, memorizovať (nahlas) atď… Málokedy stačí jediná metóda, zvyčajne je to kombinácia viacerých.:) Ja si napríklad vizuálne pamätám umiestnenie informácií, ale to mi pomôže pri poradia v, dátumoch alebo definíciách, ale samotný obsah sa učím už inak.

Blogerka Klárka · 14. apríla 2017 at 19:33

Pěkný článek! 🙂

Já sama jsem ráda, že už vím, jak se mám co učit, aby to bylo efektivní. Už vím, co na mě funguje… Naštěstí! 😀

  Timka · 14. apríla 2017 at 19:43

  Klárka, to je úžasné! Naučiť sa učiť sa nie je vždy jednoduché, ale je to mocná zbraň! Ja vnímam, že na každom ďalšom stupni vzdelávania stále ojbavujem nové metódy, a tie predošlé už nestačia na optimálne výsledky, no tiež mám pár skalných techník, ktoré mi neraz zachránili kožu 🙂 Len tak ďalej!

Laďka · 12. septembra 2017 at 13:14

Ďakujem za tento článok! Je úžasný. Dennodenne počas môjho štúdia sa stretávam s opísanými situáciami. Teba Timka obdivujem, pretože toho neskutočne veľa vecí dokážeš zvládnuť. O tom, ako perfektne si napísala bakalárku ani nehovorím. K tomu ti tiež blahoželám a skladám klobúk z hlavy. 🙂
Ja mám strašný problém sa k niečomu len dokopať. Strašne som lenivá, pretože minulý rok, keď som nastupovala do 1.ročníka na VŠ som po strednej mala 3,5 mesiaca voľna, kedy som nerobila takmer nič. Samozrejme, že o domácnosť som sa starala, aby som mamke uľahčila život, kým odídem na internát. No lenže to som robila aj popri škole a keďže povinnosti spojené so školou po maturite skončili, mne ostala len tá starostlivosť o domov, čo bolo pre mňa asi strašne málo. Potom v septembri to bola pre mňa neskutočná facka, keď som nastúpila na režim VŠ. O tom aká unavená som bola ani nehovorím. Prvé zápočty boli pre mňa hororom. No nejako som prvý ročník zvládla, aj keď nie dokonale, ale teraz som odhodlaná zasa o pár dní nastúpiť v plnej sile bojovať, kvôli sebe a kvôli svojej budúcnosti. A aj vďaka tvojim článkom, ktoré má doslovne niekedy aj „prebúdzajú k životu“ sa práve toto deje. 🙂 Ďakujem ešte raz a prajem veľa úspechov v ďalšom štúdiu.

  Timka · 12. septembra 2017 at 17:26

  Laďka, ďakujem za nádherný komentár, veľmi ma potešil. Som rada, že naozaj situácie, ktoré opisujem, zažívajú aj iní a môžem teda byť nápomocná. Úplne ti rozumiem, aj pre mňa bol 1. ročník fackou a najmä po tom, čo som s ľahkosťou prechádzala strednú na jednotky, som bola mimo z toho, ako mi to nešlo prvý semester. Ale obe sme to zvládli 🙂 A poučili sa z toho. Teším sa, že ti moje články pomáhajú, a budem rada, ak sa o ne podelíš aj s kamošmi. 😉
  Veľa úspechov v tomto semestri!

Ranné vtáča ďalej kráča? – Zápisky jednej Alžbetky · 16. apríla 2017 at 10:11

[…] Možno sa to mnohým nebude zdať, ale práve s nedostatkom spánku môže súvisieť podlomené zdravie človeka – úplne stačí, ak k tomu pridáme nadmerné vyťaženie či dlhodobý stres a problém alebo choroba je na svete. Napriek tomu však s obľubou, hlavne my študenti, dokončujeme domáce úlohy a prípravu na test či skúšky pozde večer. A sme to práve my, ktorým je (ne)kvalita spánku a jej dôsledky tak často prízvukovaná a zdôrazňovaná. Pretože verte či neverte, výkon v škole je ovplyvnený aj spánkom. A ak vám nestačí len moje slovo, prečítajte si prvý bod v Timkinom zozname pre efektívne štúdium. […]

Hudba pri učení? Ja si ju neviem vynachváliť - Timkablog · 5. septembra 2018 at 11:14

[…] TOP tipy pre bezbolestné štúdium […]

Ako správne začať nový školský rok/nový semester - Timkablog · 22. januára 2019 at 9:56

[…] TOP tipy pre bezbolestné štúdium […]

Máš názor? Sem s ním!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním súborov cookie. viac informácii

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Zatvoriť