Mnohí ste sa ma na motiváciu pýtali a tak som sledovala samú seba a skúmala, čo ma motivuje, čo ma demotivuje, čo ma rozptýli a čo mi naopak pomôže sústrediť sa, všetko v súvislosti so štúdiom. Prezradím ti teda, ako si ja vytváram podmienky, ktoré ma motivujú. Predtým však, než prejdeme na moje zistenia, si skúsme objasniť, čo to tá motivácia vlastne je.

Čo je motivácia?

Podľa BusinessDictionary.com je motivácia súborom „externých a interných faktorov, ktoré vzbudzujú v ľuďoch túžbu a energiu byť neustále aktívny v nejakej činnosti, úlohe či práci alebo sa pokúsiť dosiahnuť nejaký cieľ“. V podstate naša motivácia vzniká súhrou troch faktorov.

Prvým sú odmeny – čiže to, čo dostaneme, ak splníme úlohu (dobrá známka? vôbec nejaká známka? svätý pokoj???). Ďalším sú následky – tie, ktoré nás dostihnú, lebo sme lenivé prasce a ani pred následkami sa nám nechce utekať a budeme im musieť čeliť. A tretím sú rozptýlenia, čiže čokoľvek, čo môže rozbiť našu sústredenosť . Ak sa teda chceš motivovať, je potrebné vytvoriť systém, v ktorom tieto tri budú zosúladené tak, aby si bol schopný a ochotný pracovať.

Namiesto teoretizovania ale prejdime na tú praktickú časť.

1. Pracovné prostredie

V tomto prípade sa riadim pravidlom pokoj na stole, pokoj na duši. Priveľa zbytočností mi nedovolí dokonale sa sústrediť, pretože očami vždy niekam kmitám. Hocaké malé poznámky si teda nastoknem na nástenku a na stole mám len to najpotrebnejšie: noťas, lampu, perá, zošit/poznámky/papiere a vždy mám pri sebe vodu či čaj a niečo na chrúmanie. Takto obmedzím nutnosť vstávania a nepreruším si štúdium niečím tak malicherným ako je smäd. 🙂

To znamená, že ak sa chceš motivovať, uprac si stôl. Hneď teraz. Potom to dočítaš.

Odlož zbytočné knihy, zošity, magazíny, omrvinky atď., utri plochu a poriadne si zasvieť. Naber si pohár vody a ten maj vždy po ruke počas štúdia. Keď ho dopiješ a skončíš jednu zo štúdijných etáp, choď si ho opäť doplniť. (O štúdijných etapách píšem nižšie.) Takže naozaj ťa povzbudzujem, choď a daj si stôl do poriadku.

A zakaždým, keď sa doučíš, všetko odlož na svoje miesto, nech ťa na ďalší deň víta opäť čistý a k použitiu pripravený stôl. Ak sa teda pýtaš, ako sa motivovať, spoza stola, kde nájdeš desať predmetov začínajúcich na každé jedno písmeno v abecede, nečuduj sa, že ťa táto otázka trápi 🙂

pracovný stôl

Môj stôl deň pred záverečným testom.

 

 

 

2. Duchovné rozpoloženie

Ak niečím začínam hocakú aktivitu, je to modlitbou. Nie, nemodlím sa iba tesne pred skúškou. 🙂 No sústredenie sa na pokoj, ktorý mám v srdci, mi pomôže ho preniesť do každodenného zhonu. Utíšim sa, sústredím sa na to, čo ma čaká, predstavím si úspech aj neúspech a držím sa, ako inak, tej prvej predstavy, tá je mojím cieľom, ak za niečím, tak za tou sa ženiem.

Rozhodnem sa veriť si a urobiť pre to všetko, čo je v mojich silách. Spomeniem si na všetky moje úspechy a poviem si, že aj toto dokážem! Meditácia a modlitba teda určite pomôžu, ak už naozaj nevieš, ako sa motivovať inak.

Je veľmi dôležité mať dušu a myseľ naporádku skôr, ako sa začneš učiť. Ak niekde v rodine či vzťahoch niečo hapruje, a dá sa to vyriešiť, malo by to mať prioritu pred školou. A ak sa to hneď vyriešiť nedá, odporúčam si to zapísať, modliť sa za to, a potom to pustiť, aspoň na dobu štúdia.

Tiaha na srdci vie veľmi ovplyvniť tvoje každodenné zmýšľanie, no verím, že aj tie najťažšie chvíle sa dajú zvládnuť, viď môj príbeh o tom, ako mi zahynula mamka.

Ak už hovorím o duchovnom rozpoložení, treba v takom pozitívnom a motivovanom stave zotrvať. Niekomu pomáha študovať s hudbou a iní musia mať ticho. Sú takí, čo obľubujú konkrétny šum (more, kaviareň, ulica apod.). Tak či onak, odporúčam ti vždy študovať za rovnakých podmienok – ak ti to ide pri hudbe, maj vždy ten istý zoznam piesní (obmieňaj až po dlhom období, a aj to ideálne pri plánovaní a nie priamo učení sa, lebo máme tendenciu sústrediť sa na novú hudbu viac, než ako nám tá hudba pomáha sústrediť sa na to, na čo treba).

Môj tip: Toto pri štúdiu počúvam ja – možno ťa to inšpiruje

3. Iné úlohy? Multitasking? Priority?

Vo všeobecnosti ti radím venovať svoju plnú pozornosť jednej úlohe. Na druhej strane, mulstitaskingu sa len málo z nás naozaj vyhne, a tak keď už musíš, odporúčam ti niekoľko vecí. V prvom rade, maj jasno v tom, čo vlastne musíš urobiť, kedy a ako je to dôležité. Ak ťa čaká niekoľko menších úloh (menšia je úloha, ktorú vieš urobiť za 5-10 minút alebo menej, ako odpísať na e-mail, prihlásiť sa na skúšku, zaliať si čaj, vyvetrať apod.), skús si ich nahádzať všetky za seba a vytvoriť si takú „polhodinku päťminútoviek“.

Odporúčam ti vždy večer predtým alebo hneď ráno si skontrolovať svoj diár či kalendár, pozrieť, aké testy či skúšky ťa čakajú a podľa toho si vytvoriť to-do list. Napíš si jednotlivé zadania a potom všetky rozdeľ na menšie ciele. Ak nemáš diár, jeden si zaobstaraj, alebo skús Google Kalendár (či fakt hocakú inú appku z Google Play). Na testy, písomky, skúšky sa opýtaj spolužiakov, ak ich nemáš zapísané, a od dnešného dňa si ich zapisuj aj ty!

Ja osobne používam diár The Žurnál z dielne mladých Slovákov a neviem si ho vynachváliť.

Rob naozaj vždy len na jednej z tých vecí naraz a aby si sa trochu namotivoval, vyskúšaj si pomodoro techniku. Nemá to nič s paradajkami 🙂 Je to len o tom, že si nastavíš časovač na 25 minút, počas ktorých budeš pracovať len a výlučne na svojom zadaní. Po uplynutí času si daj 5 minút prestávku, a proces opakuj ešte dvakrát. Potom si dopraj 15 minútovú prestávku. S časovaním sa pohraj, mne tento semester fungoval pomer 40:10.

Znovu ti pripomínam, že niekedy je potrebné sústrediť sa na iné veci, ako sú rodina, vzťahy a iné, a neboj sa tomu primárne venovať čas. Sám ale musíš rozoznať, kedy je to vážne a kedy iba hľadáš zámienku neučiť sa.

Nezabudni, že tento článok ti vysvetľuje, ako si vytvoriť podmienky, v ktorých si motiváciu udržíš, no ak to nechceš, musíš si najprv určiť, čo teda vlastne chceš.

prechod zo strednej na výšku

4. Efektívne využitie prestávok

Čo? No áno! Prestávky nie sú na to, aby si šiel na facebook alebo youtube. Prečo? Pretože potom si rozhodíš sústredenie a k učeniu sa v ten deň len ťažko vrátiš!

Ak naozaj dodržíš päťminútové prestávky, pomôže ti to ostať sústredený a zároveň si na chvíľku oddýchneš. K efektívnej práci potrebuješ prestávky. Opakujem: K efektívnej práci potrebuješ prestávky.

Tieto si rovnako ako samotné štúdium, prácu, jednotlivé úlohy, naplánuj a načasuj, aby si sa vyhol tomu pocitu viny, keď nepracuješ a zároveň vytvoril príjemný časový nátlak, ktorý ťa motivuje pracovať efektívnejšie, aby si úlohu dokončil skôr, než ti uplnynie pre ňu určený čas. Ponúkam ti zoznam vecí, ktoré môžeš medzi jednotlivými štúdijnými polhodinkami robiť.

Čo robiť počas prestávok

 • pohyb (postav sa, natiahni, zaboxuj do vzduchu, pobež na mieste, plank na 30 sekúnd, čo chceš)
 • choď si po ďalší pohár vody, prípadne si zalej čajík
 • uprac si stôl, ak už prechádzaš na ďalší predmet, nech tam nemáš zbytočnosti
 • doplň snack
 • vyvetraj
 • zmeň si hudbu, ak ti už pustený playlist lezie na nervy
 • pohladkaj psa, mamku, plyšáka
 • medituj (zatvor oči, dýchaj zlhboka a nemysli na nič 60 sekúnd. zapni časovač, ak chceš)
 • skontroluj si to-do list, vyškrtni, čo už máš (inak ho ale počas práce nemaj pred očami, zbytočne ťa bude stresovať!)
 • vizualizácia úspechu, o ktorej budem písať nižšie

A tiež pridávam veci, ktoré by si nemal robiť

 • ísť na sociálne médiá
 • ani facebook
 • nie, ani instagram
 • twitter? COME ON!
 • robiť menšie úlohy (odpísať na mail, doplniť zdroje, dotiahnuť prezentáciu apod., avšak môžeš si vytvoriť zoznam týchto vecí a potom ich urobiť všetky za sebou tak, ako som to už spomínala vyššie)
 • ostať sedieť za počítačom
 • nevyvetrať si
 • nepohnúť sa
 • začať niečo čítať (kniha či článok)
 • domáce práce (ak bývaš sám či na intráku, môžeš si umyť ten jeden tanier s vidličkou, či ustlať posteľ, ak si to ráno neurobil (!), ale inak ti neodporúčam upratovať)

5. Ako sa vysporiadať s rozptýlením

Najjednoduchší spôsob, aký poznám, je tento: Maj na stole, niekde pri tebe, papier, na ktorý si napíšeš, čo ťa rozptyľuje. Je to nejaký zvuk? Je to zaujímvá farba steny? Spomenul si si na niečo, čo treba urobiť? Niekto má narodky? Niečo treba dokúpiť? Všetko si hneď zapíš, nedrž to v hlave, pusti to na dobu štúdia a po skončení sa k týmto veciam môžeš vrátiť a vyriešiť ich.

Pomôže, ak budeš mať jasno aj v iných veciach (čo bude na obed, kedy musím z domu apod.), tieto všetky maj tiež jasne zapísané. A čo sa týka rozptyľujúceho telefónu, najistejší spôsob je letiskový mód! Urob niečo pre seba a zapni si ho, naozaj verím, že dve hodiny bez toho vydržíš.

Čo sa týka počítača a mobilu, dnes už existuje milión spôsobov, ako si to uľahčiť a z technológií vyžmýkať maximum s minimálnym rozptýlením. Prečítaj si článok o aplikáciách, webstránkach a rozšíreniach, ktoré denne používam a pomáhajú mi s disciplínou, sústredením sa a štúdiom!

6. Nie je jedno, kedy pracuješ

Nočná sova či ranné vtáča, toto je niečo, čo musíš zistiť sám: kedy ti to viac páli?

Takým samozrejmým pravidlom je začať sa učiť o týždeň skôr, než si myslíš, že ti treba. Prečo? Lebo máš 7 dní navyše, aby si sa vysporiadal s úlohou a tiež rozptýleniami, ktoré s ňou prichádzajú ruka v ruke. Určite ti neodporúčam učiť sa len deň predtým, a to z dôvodu, že potrebuješ normálny osemhodinový spánok, ak chceš, aby ti to fakt pálilo!

A ešte jedna kratučká myšlienka: určite je oveľa lepšie vytvoriť si blok voľného času určený na štúdium než si sem-tam ukradnúť desať minút tam, kde môžeš. Aj preto tieto veci treba naplánovať. Zároveň dodávam, že ak sa učíš jazyk alebo predmet, kde je veľa kratších definícií, tak prečo nevyužiť desaťminútovú pauzu, kým si kamoš objednáva v škole obed, vytiahnuť si zošit či mobil (odporúčam aplikáciu Anki) a naučiť sa 5 slovíčok či jednu definíciu pekne naspamäť.

Naspamäť = dokážem to bez chyby a minimálneho pozastavenie či zbytočného nádychu a zahmkania povedať 5-krát za sebou. 😉

7. Ako si zvýšiť túžbu pracovať (vizualizácia úspechu a neúspechu)

V prípade, že sa cítiš naozaj demotivovaný, toto je niečo, čo môžeš skôsiť hneď teraz, zaberie ti to minimum času a vyburcuje motiváciu. Je to taký instantný recept na to, ako si zvýšiť motiváciu.

Prvé, čo si musíš vizualizovať (čiže predstaviť), je tvoje úspešné „ja“.  Predstav si sám seba, v deň, kedy konečne dostaneš známku, ktorú si chcel. Predstav si výrazy svojich rodičov a priateľov, keď sa im pochváliš, ako super si to celé zvládol. Predstav si ten pocit, ktorý máš, keď dosiahneš ciele, ktoré si si sám vytýčil.

Keď si si už takto vytvoril ten optimistický pohľad, predstav si tú druhú stranu. Práve si uvidel známku a je to katastrofa. Predstav si ten pocit, kedy vieš, že sa niečo pokazilo. Pozrieš sa do zrkadla a jediné, na čo myslíš, je, že si to mohol zvládnuť aj lepšie.

Posledným krokom je teda vrátiť sa k úspechu, ktorý si si predstavil. Teraz, keď si sa už rozhodol, že nechceš zlyhať a že chceš byť úspešný a dosiahnuť svoj cieľ, je načase predstaviť si sám seba, ako na tom tvrdo pracuješ. Predstav si, ako pracuješ na každej z úloh, ktorú na dnes máš, aby si na konci dňa bol o krôčik bližšie k cieľu. Predstav si splnenie každej úlohy na dnes, na zajtra, na pozajtra, na každý deň až do dňa skúšky, a potom ten úspech a široký úsmev na tvári.

Čo s tým teraz robiť? Teraz budeš pracovať tvrdšie a sústredíš sa lepšie, aby si mohol zrealizovať všetko, čo si si predstavil, že dokážeš!

Môžeš zvýšiť hodnotu cieľa

Čítal si už môj článok o motiváciiPíšem tam o Thomasovi Frankovi – úspešnom blogerovi, ktorý tvorí prevažne obsah pre študentov.

Jednou z vecí, ktorú na ňom obdivujem, je ako si dokáže vytvoriť prostredie, v ktorom je najproduktívnejší. Raz sa rozhodol, že bude každé ráno vstávať o 6:10.

Okrem budíka si nastavil aj automatický tvít, ktorý prvému človeku, ktorý ho prečíta hlási, že dostáva 5 dolárov, pretože ak toto číta, tak sa Thomasovi nepodarilo vstať načas, aby príspevok vymazal. Vystavil by sa teda verejnej „hanbe“ a tiež by prišiel o 5 dolárov. Týmto spôsobom sa motivoval, aby ráno vstával, a postupne si tento návyk vytvoril. (Úryvok z článku Ja sa NEVIEM motivovať!)

To, čo Thomas urobil, bolo, že svojmu cieľu pridal nejakú hodnotu – v tomto prípade by niečo stratil. Môžeš si vybrať, či pridaná hodnota bude negatívna (niečo stratíš, niečoho sa vzdáš) alebo pozitívna (ak to dokážeš, môžeš si niečo kúpiť či niečo urobiť). Čo robím ja je, že ak splním v daný deň všetko, doprajem si časť seriálu alebo si konečne tak naozaj pokecám s priateľom. Zároveň ma radosť z úspechu drží aj na ďalší deň a o čosi ľahšie sa mi k práci opäť sadne.

+BONUS: Niekedy to proste treba urobiť a bodka

Myslím, že toto naozaj nepotrebuje vysvetlenie. Je zbytočné hľadať význam v učení sa algorytmov či odrecitovaní básní, ktorým ani nerozumieš. Niektoré veci proste treba urobiť a bodka. Tak sa do nich pusti, aby si ich mal čím skôr z krku, ale s tým najlepším možným výsledkom!

Otázka pre teba: Čo môžeš teraz urobiť, aby si svojmu cieľu zvýšil hodnotu? Akékoľvek nápady mi píš dole do komentárov, a ja ich neskôr zozbieram a vytvorím zoznam, na ktorom môže byť aj ten tvoj nápad!


Timka

Ahoj, som Timka, mám 25 rokov a blogovaniu sa venujem od roku 2016. Pracujem ako redaktorka a mojou záľubou sú cudzie jazyky. Verím, že tento blog ťa bude motivovať aspoň tak ako motivuje mňa. Zo školy sa naozaj dá vyťažiť viac ako len diplom: sleduj ma a ukážem ti, ako.

14 Comments

Patrik Gajdoš · 10. januára 2017 at 8:52

Článek, který mi zrovna přišel vhod. Díky. 🙂 Já mám obrovský problém s rozptýleností, že mi myšlenky létají mraky směry a nesoustředím se pořádně na jedno.

Osobně mi ještě dobře funguje Toggl na měření času. Jak vidím, kolik času jsem strávil učením a kolik zevlováním, nutí mě to něco dělat.

  Timka · 10. januára 2017 at 19:39

  Ahoj Patrik, vďaka za komentár. Som rada, že to prišlo v pravom čase 🙂
  Rozptýlenie je fakt to najhoršie. Najmä ak to je taký mix spomienok, predstáv, nápadov, povinností… 😀 Najhoršie na tom je (u mňa), že keď musím pracovať, mám skvelé nápady na poviedky, a keď si sadnem k poviedkam, nenapíšem nič. Ešte som neprišla na to, ako to hacknúť 🙂

  Tak ten Toggl vyzerá super! Wow, asi ho skúsim 🙂

Simona · 10. januára 2017 at 11:32

Ja sa napríklad motivujem takto: ,,Simona, keď sa to teraz naučíš, budeš mať skúšku za sebou, nemusíš sa to znova učiť a budeš mať dlhšie prázdniny!!“ A funguje to 😀 Tak ma tá predstava opätovného učenia vystraší že sa začnem učiť 😀 😀
Súhlasím s tým, že upratané okolie treba mať. Ja sa nedokážem učiť keď mám okolo seba porozhadzované papiere alebo niečo iné. A taktiež si píšem to-do lists v anglickom jazyku keďže mi je to aj lepšie a tiež študujem v angličtine, takže nie si v tom sama 🙂 😀

http://www.simonazacko.com

  Timka · 10. januára 2017 at 19:42

  Simka, vďaka za komentár! Áno, pozitívne presviedčanie je určite dobrou motiváciou, no nie vždy stačí 🙂
  😀 Odľahlo mi, že nie som jediná. Fakt sa nesnažím byť hipstersuperblogerka, len je to takto oveľa ľahšie pre môj mozog 😀

KatkaInk · 10. januára 2017 at 20:51

Článok ako stvorený na skúškové obdobie 🙂 Tiež sa snažím dodržiavať uprataný stôl, pretože inak sa viac hrám s vecami okolo ako sa skutočne učím 🙂

  Timka · 10. januára 2017 at 20:55

  Áno, aj preto som sa mu začala venovať už minulý rok 🙂
  Presne! Veď taký čas treba napríklad ostrúhať všetky ceruzky 🙂
  Vďaka za koment, Katka, a veľa šťastia pri skúškach!

Honza Kohut · 4. februára 2017 at 15:43

Super článek Timka, hlavně se mi líbí jak si to všechno podrobně rozebrala. 🙂

Hodně se mi líbí i tvůj osobní přístup, viz tvoje vlastní fotky a zkušenosti. Jen tak dál.

  Timka · 4. februára 2017 at 15:45

  Ďakujem Honza! 🙂
  Som rada, že sa ti páči!
  Snažím sa o osobný prístup, lebo si myslím, že ten je vždy silnejší než všeobecné informácie:)

Mafalda · 12. februára 2017 at 16:21

Jéé, motivace je můj obrovský problém. Jedinou motivací je mi asi to, že už chci mít konečně od školy pokoj, a tudíž to zbytečně neprotahovat. Uklidňuje mě si opakovat, že už mi zbývají jen dva semestry, a když máknu, nemusím už v příštím letňáku mít žádné předměty.
Jinak jsem noční sova kontra prokrastinátor lvl 1000. Nejlíp se mi učí v noci, když je klid, a zároveň v ten nejzazší čas před zkouškou, kdy mám ještě pocit, že stíhám. Nikdy jsem se nenaučila si věci rozplánovat, a učit se průběžně. Nejvíce si toho do hlavy nasypu až v panické hrůze, že to nemám šanci stihnout. Není to ideální, leč funguje to 😀
Díky za tip na brain.fm, o tom jsem doposavad neslyšela, a určitě to využiju 🙂

  Timka · 12. februára 2017 at 16:30

  Ahoj, ďakujem za komentár!
  V posledných mesiacoch tiež pracujem najviac v noci a práveže som už pomaly 3 mesiace nemala školu a vnímam to skôr ako nevýhodu než výhodu, pretože je ťažké byť disciplinovanou, keď počas týždňa nemusím do školy na žiadny predmet. Som rada, že článok sa ti páči, a držím ti palce, aby si školu dotiahla! 🙂
  Nezabudni tieto študentské dni využívať naplno, skús dobrovoľníctvo či dobrú brigádu, alebo stáž, ktoré ti môžu zážitok zo štúdia okoreniť 🙂

EFEKTÍVNE ŠTÚDIUM: Ja sa NEVIEM motivovať - Timkablog · 21. apríla 2018 at 17:19

[…] To znamená, že môžeš napríklad vytvoriť tvrdšie následky, pokiaľ úlohu nesplníš (verejne sa k nej môžeš zaviazať, alebo iba niekomu, na koho názore ti veľmi záleží; môžeš sa s niekým dohodnúť, že ak to neurobíš, tak mu zaplatíš; môžeš sám sebe ubrať niečo, čím rád tráviš čas alebo sa rád odmeňuješ v prípade, že sa nebude za čo odmeniť…). Napísala som samostatný článok na túto tému. […]

Ako zvládnuť koniec školského roka a skúškové obdobie - Timkablog · 19. mája 2018 at 21:53

[…] Ako sa motivovať: 8 účinných spôsobov, ktoré vieš aplikovať ihneď. […]

Hudba pri učení? Ja si ju neviem vynachváliť - Timkablog · 5. septembra 2018 at 11:05

[…] svetlo, zaliať čas, pripraviť knihy, vypnúť internet v mobile, zapnúť hudbu. Rutina je jedným z 8 spôsobov, ktoré sú schopné pomôcť ti motivovať sa do učenia. Funguje ako taký štartér, dá tvojmu mozgu jasný signál: teraz je čas učiť […]

Tieto 3 kroky musíte spraviť pre úspešný štart školy ! - SlovakOn · 6. septembra 2021 at 11:36

[…] deň predstavuje novú príležitosť na zlepšovanie sa a osobný rast. So správne nasadenou motiváciou môže byť každý deň nesený […]

Máš názor? Sem s ním!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním súborov cookie. viac informácii

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Zatvoriť