Jeden z menej očakávaných článkov na tomto blogu. V poslednom čase sa ma však viacero ľudí pýtalo, ako a kde sa vzdelávam ohľadom blogovania a ako by som im poradila začať. Rozhodla som sa teda zozbierať top české a slovenské zdroje pre blogerov.

V tomto zozname nájdeš všetko: kde začať blogovať, odkiaľ mám doménu a hosting, kde som našla tému, koho rád sa držím pri pojmoch ako SEO, email marketing, PR/reklama. Okrem toho tiež spomeniem blogerské asociácie ako aj miesta, kde uverejniť svoje články okrem vlastného blogu (a prečo). Navyše som objavila aj skvelý spôsob, ako začať predávať svoje produkty – pokiaľ patríš do kategórie DIY/umelec. Verím, že to pomôže!

zoznam zdrojov o blogoch pre čechov a slovákov

Základy – doména, hosting, systém, téma

V tomto som sa riadila výsledkami v Google vyhľadávaní. Vôbec nie som na takéto „technické veci“ expert. Ako môžeš vidieť, môj blog fičí na WordPress a úprimne by som to nemenila. Mala som kedysi blog na Blogger a vôbec sa mi tam nepáčilo. WordPress editor mi príde oveľa jednoduchší a user friendly. Toto je samozrejme osobná preferencia: web si vieš postaviť zdarma aj na Wix. Blogovať vieš aj na blogoch magazínov SME či Denník N (s ktorými však vôbec nemám skúsenosť). Ja som chcela vlastniť web s mojim menom, ktorého obsah bude naozaj môj, preto som si zakúpila vlastnú doménu. 

Tú mám aj poskytovateľa môjho hostingu, čiže od Websupportu a za seba som spokojná. Samozrejme, nájdeš aj lacnejšie riešenia a od ľudí, ktorí hard core podnikajú na webe budeš Websupport počuť menej a menej, ale pre moje potreby je ideálny. Som im tiež veľmi vďačná, pretože hosting tohto blogu sponzorujú už druhý rok. Vďaka tomu si ako študent nemusím lámať hlavu nad tým, ako zvládnem vianočné darčeky a platbu za hosting (keďže mám faktúry splatné v januári).

Čo sa týka témy, tú som menila viackrát. Našla som však mnoho super zdrojov so zoznamami tém, aj priamo na blogu Websupportu či Visibility, alebo aj na zahraničných webstránkach. Takýchto článkov je neúrekom a výber témy je zdĺhavý, pretože to, čo mám v hlave, nie vždy existuje v konkrétnej téme a sama kódovať neviem. Určite zvažujem personalizovanú tému po škole. 🙂 Ale ak s blogom začínaš, podľa mňa je zbytočné riešiť to niekoľko mesiacov. Ja používam tému Hestia, ktorá je zdarma.

zoznam zdrojov pre blogerov

Učím sa od machrov

Mala som veľké šťastie stretnúť niekoľkých expertov, či už online alebo aj osobne. Namiesto zbytočných obkecávačiek ti tu rovno nechám zoznam:

 • Vojkovsky.sk – na Roliho web som narazila ešte počas môjho prvého roka blogovania. Nadchlo ma najmä to, že si svoju kariéru začal budovať v podstate na strednej. Tiež to, že jeho web je jeden z najúspešnejších webov o blogovaní v slovenčine. Kopec, kopec, kopec rád nájdeš na blogu, môj obľúbený článok je 25 TOP blogerov prezrádza svoje najväčšie chyby. Inak je ale jeho web plný návodov (haha, ako môj) o tom, ako si blog postaviť krok za krokom. Výber platformy, nastavenie témy, písanie článkov, newsletters… fakt odporúčam ako zdroj.
 • Harmanis.sk – Dominikov web som našla cez odporúčanie od Roniho (a takýto networking spomeniem v ďalšom bode viac do hĺbky). Okrem toho, že má emailový kurz Okamžité blogovanie, ktorý je naozaj nápomocný a už som ho odporúčala, má web primárne o emailovom marketingu. Okrem toho chystá podcasty, spovedá ďalších blogerov, spravuje kopec projektov a svoje skúsenosti odovzdáva v konzultáciách. Tiež však má veľa uverejneného zdarma na blogu, mne sa páči článok o tom, ako písať efektívnejšie, keď nemáme čas (predsa len, produktivita je moja parketa).
 • Chodelka.sk – Ďalší muž, ale tak ja za to nemôžem, že im to ide tak dobre. 🙂 Peťa som stretla na blogerskom mítingu a odvtedy sledujem jeho web. Špecializuje sa na affiliate marketing a SEO, a ako sám píše, učí ľudí zarábať na nete. Môj obľúbený článok je pomerne čerstvý a je to rozhovor s Michalom (z webu Letenky za babku), kde okrem iného rozoberajú najmä dilemu Page vs Group na Facebooku. Výsledkom tohto článku je, že okrem Facebookovej stránky s článkami, príhodami, fotkami a rýchlymi tipmi sa môžeš pridať aj do Facebookovej skupiny Dnes študujem. Tam nájdeš desiatky študentov, ktorí ti poradia s domácimi, zodpovedajú otázky o škole alebo ťa inak nakopnú. Tak sa rovno pridaj!

Dnes študujem

 • Visibility – je to agentúra, pri ktorej sledujem len ich blog (pardon). 🙂 Je totiž plný infošiek vhodných aj pre blogerov, dokonca majú aj článok s 13 tipmi o tom, ako s tým začať. (Väčšiny sa držím – zatiaľ platenú reklamu nemám.)
 • Asociácia blogerov – Čo by som bola za slovenskú blogerku, kebyže nespomeniem Asociáciu blogerov. Robia mítingy, školenia, kurzy a majú fajn web. Nie som členom a preto viac neviem, ale už to, čo je dostupné zvonku, je nápomocné. Checkni si ich blog.
 • Na nomádské stezce – Hanka vedie blog, kde píše o copy writingu, blogovaní a o tom, ako si tým zarábať full time. Nedávno tiež spustila youtube sériu videí o blogovaní, takže odporúčam (nielen) pre  bratov Čechov. 🙂
 • BrouzdalištěWeb pre technické blondýny v češtine, jeden z mála, ktorý rieši práve tie základné otázky.

Inak som množstvo technických problémov vyriešila cez obyčajne WP Beginner (v angličtine), youtube tutoriály a otravovanie mojich kamošov kóderov (ľúbim vás). Čo sa týka blogerskej inšpirácie, je veľmi veľa zahraničných webov, sa chceš dočítať infošky napríklad v angličtine, môžeš checknúť PRO Blogger.

československé zdroje pre blogerov

Sledujem československú blogosféru

Snažím sa. Blogerov je kopec a nedá sa poznať každého. Avšak som pomerne aktívny člen v mnohých skupinách pre blogerov, sledujem tiež Bloggers RE na instagrame. Ich web je inak plný zaujímavých článkov, mne sa najviac páčia rozhovory s blogermi. Rovnako sledujem všetky sociálne siete Asociácie pre blogerov. Mám prehľad o festivaloch a meet upoch, ktoré sa organizujú v oboch krajinách a sú cielené na blogerov. Okrem toho vďaka súťaži Bloger roka nachádzam nové zaujímavé blogy, o ktorých som nevedela.

Ozaj, ak ti môj blog čo i len raz pomohol so skúškami a nájdeš si 50 centov kreditu navyše, v súťaži Bloger roka 2018 ma môžeš podporiť. Pomôže to tak rozšíriť blog medzi ďalších študentov a mne to tiež pomôže neustále zlepšovať obsah vďaka novým kontaktom. Celý výťažok z sms hlasovania pôjde na dobrú vec: jedinej slovenskej nadácii, ktorá sa aktívne venujem syndrómu náhleho úmrtia dojčiat. Pre informácie o hlasovaní klikni sem.

Ďalšia vec, ktorou spoznávam nových blogerov a tiež si navzájom pomáhame, je guest posting (publikovanie článkov inde). Okrem toho, že pár článkov mám na Refresher blogu, som už uverejnila svoj prvý guest post v angličtine a tiež pracujem na niekoľkých pre ďalšie weby. Na Timkablogu si si mohol prečítať už guest posty od dvoch chalanov – Kajo sa rozpísal o najnepohodlnejšej sprche na svete (a o tom, ako to súvisí so sebadisciplínou), a český bloger Lamič radil o tom, ako zvládnuť prvý semester na výške bez ujmy na zdraví.

Ono to má mnoho výhod, okrem kontaktov najmä tú, že obaja propagujete nový článok, takže ho napokon vidí viac ľudí.

odporúčam zdroje pre blogovanie

Na československej sfére po novom vznikol aj koncept Blogerfestu, ktorý sa mi veľmi páči. V tomto roku sa ho kvôli Erasmus zúčastniť nemôžem, verím však, že sa uskutoční aj o rok a stretneme sa tam. Viac info na ich webe!

Zarobím si blogovaním?

Ak sa pýtaš na to, či si môžeš vďaka blogu zarobiť, odpoveď bude vždy: áno, môžeš (hoci nie priamo len tým, že blog existuje). V prípade, že vyrábaš tvorivosti (či už šperky, kozmetiku či umelecké diela), tak to máš omnoho jednoduchšie. Blog ti vie poslúžiť ako skvelý spôsob online prezentácie k e-shopu, na ktorom môžeš svoje výtvory predávať.

Ja osobne teda až tak kreatívna nie som, a akékoľvek iné služby riešim cez školu alebo reklamnú agentúru. Ak však vyrábaš vecičky a chceš si tým privyrobiť, blog ti v tom môže pomôcť. Vďaka blogu si vieš vytvoriť istú komunitu ľudí, ktorí si radi nakúpia tvoje výtvory. Našla som celkom jednoduchý spôsob, ako si vytvoriť e-shop bez toho, aby si sa v tom nejako extra musel vyznať. Shoptet ponúka túto možnosť (dokonca ak predávaš menej ako 10 produktov, táto služba je bezplatná – inak to funguje ako „prenájom“ a platí sa mesačne).

Navyše majú aj „akadémiu“, kde sa vieš naučiť, ako predávať lepšie a v podstate si na tom časom vytvoriť hoci aj podnik. Páči sa mi tiež, že sa dá vyskúšať si to na 30 dní a potrebuješ len doménu (tvoje „meno“ na internete), ktorú kúpiš za pár eur. Je to príjemný spôsob, ako si zarobiť popri škole a najmä zistiť, či o to, čo vyrábaš, je aj záujem. Shoptet funguje aj v českej verzii.

Nezabudni, prosím, že nie som žiaden právnik ani expert na dane, a že tvoje príjmy pravdepodobne podliehajú daniam. Ak hľadáš rady, ako si ich zriešiť, ja osobne rada chodím na web Peťa Furmaníka, kde radí aj blogerom.

Pevne dúfam, že som týmto článkom zodpovedala hlavné otázky o tom, kde hľadám zdroje pre blogerov. Sama tiež píšem hosťovské články a som otvorená spoluprácam aj s firmami – ak máš záujem, kontaktuj ma.

zdroje pre blogerov

 


Timka

Ahoj, som Timka, mám 25 rokov a blogovaniu sa venujem od roku 2016. Pracujem ako redaktorka a mojou záľubou sú cudzie jazyky. Verím, že tento blog ťa bude motivovať aspoň tak ako motivuje mňa. Zo školy sa naozaj dá vyťažiť viac ako len diplom: sleduj ma a ukážem ti, ako.

3 Comments

dominikharman · 14. mája 2018 at 13:56

Timka píše ako drak a jej články na rôzne témy sa veľmi príjemne čítajú 🙂 Som rád že sa riadi heslom „zaplatíte veľa, ale dostanete ešte viac“ – ak potrebujete šikovnú a rýchlo copywriterku tak, ako hovoríme mi Štúrovci, you cannot go wrong with Timka.

  Timka · 14. mája 2018 at 14:07

  Ty Štúrovec ❤ ďakujem za krásne slová. Tuším bol toto tvoj najrýchlejší klik na link v bio ?

Blessed Jackson · 10. augusta 2020 at 1:44

Prestal som používať metformínové lieky na cukrovku 2. typu. Bolo mi odporučené lekárovi Nelsonovi Bylinkovú medicínu bylinkový špecialista z Maroka a do 21 dní som bol úplne vyliečený a moja hladina cukru v krvi bola normálna. Jeho e-mail; drnelsonsalim10@ gmail. com
WhatsApp
+212612145772
Má Bylinný liek na;
Hepatitída, lymská choroba, HSV, srdcové ochorenia, obličkové ochorenia
Ochorenia pečene, rakovina prostaty, erektilná dysfunkcia a oveľa viac.

Máš názor? Sem s ním!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním súborov cookie. viac informácii

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Zatvoriť