#DeňSplnenýchTaskov: Zapoj sa aj ty do Dňa splnených taskov a nakopni sa v novom roku! Načerpaj motiváciu, zapoj sa do výzvy a konečne urob, čo treba!

Nový týždeň pred nami a spolu s ním aj halda úloh, ktoré stále len odkladáš? Hľadáš nejaký hack na zvládnutie tlaku alebo kopu úloh? Si na správnom mieste! Neustále skúšam viacero nových techník, o ktorých sa pošuškáva, že zvyšujú produktivitu a motiváciu a pomáhajú pri štúdiu!

Tento článok je tiež o takom hacku. Výnimočný je tým, že sa našli aktívni, smelí a inšpirujúci ľudia v našej krajine, ktorí chcú motivovať aj ostatných.

Čo je #DeňSplnenýchTaskov?

Slovenské coworkingy prišli so skvelým nápadom a 23. január je tohto roku #DeňSplnenýchTaskov. Myšlienka Dňa splnených taskov je veľmi jednoduchá: zadaj si úlohy na tento deň, zdieľaj svoj to-do list a pochváľ sa, ako tieto úlohy plníš.

Ako uvádzajú aj organizátori vo svojej facebookovej udalosti, hlavnou výhrou je dobrý pocit z poctivo vykonanej práce. Ako príklady uvádzajú vytriedené emaily, odplávané kilometre – a ja dodávam: napísaná kapitola z bakalárky, prečítaná kniha, zvládnutá príprava na skúšku a všetko, s čím sa moji čitatelia stretávajú. Môj to-do list na zajtra nájdete na konci článku a počas pondelka budem uverejňovať apdejty na mojom instagrame a tiež na mojej facebookovej stránke.

Môžeš sa zapojiť tam, kde práve si!

Výhodou takéhoto projektu je, že sa môže zapojiť každý a tasky sa dajú fakt plniť hocikde – mhd, škola, doma, pracovné prestávky, kaviarne apod. Veľmi kvitujem to, že mnohé coworkingy v tento deň ponúkajú kávu/čaj zdarma (samozrejme spolu so stoličkou a wifi) – je to skvelý spôsob nadväzovania nových kontaktov. Ktovie, možno niekto stretne svoju lásku pri plnení taskov v HalmiSpace. 😉

Musím si tento nápad poriadne vynachváliť. Považujem to za ukážkový spôsob, ako sa fakt namotivovať a hecnúť, ako začať tento rok aktívne a najmä s novou energiou a predovšetkým je to príkladom toho, že byť ovcou nie je vždy zlé.

Spoločne ďalej zájdeš

Bol si už vo svojej univerzitnej knižnici? Ja som v Španielsku niekoľkokrát musela študovať tam (jediná klimatizovaná miestnosť, do ktorej som mala prístup a boli tam podmienky na štúdium) a musím povedať, že mi to šlo OVEĽA lepšie. Vieš prečo? Pretože sa všetci okolo mňa učili tiež. A áno, sem-tam padol úsmev či slovko, ak tam bola partia kamarátov, tak niečo medzi sebou prehodili, ale vo všeobecnosti tam každý rešpektoval to, že ten druhý chce pracovať. Aj na Slovensku bola výnimočná atmosféra, kedy takýto rešpekt bol normálny a navyše mohol tvoj pokrok motivovať niekoho ďalšieho! A že si sa zapojiť nestihol? NEVADÍ!

Veď tasky máme každý deň. Splň si tie svoje už dnes!

V tomto prípade sa tento projekt spolieha na tzv. davovú psychózu. Robíš to ty? Dobre, potom aj ja! A je to skvelé!!! Som z tohto dňa nadšená a aj preto o tom píšem. Niežeby som nemohla plniť tasky kedykoľvek počas týždňa/mesiaca. Niežeby som nemohla svoj to-do list zdieľať kedykoľvek. Niežeby sa nenašli dve eurá na capuccino. Ale tým, že v tom nie som sama, moja motivácia počas dňa neklesá – pretože nezávisí čisto odo mňa! A to je niekedy výhodou. Je dobré mať zdroj nádeje, čerpať silu odniekiaľ, práve pre prípady, kedy už to sami nepotiahneme.

A buď ovca! A just!

Je super, ak ideš podľa seba, ak máš jasne danú filozofiu, ak sa nebojíš vytŕčať z radu. Na druhej strane ale musím povedať, že nie je zlé nechať sa viesť. Nie je zlé nasledovať príklad iných. Práve naopak, je to celkom múdre, ak vieš, koho nasleduješ a prečo. V tomto prípade ti teda odporúčam nechať sa zviesť vlnou povzbudenia a dovoľ, aby ťa iní vtiahli do svojho pracovného módu.

Kedysi dávnejšie som písala o rôznych spôsoboch učenia sa a spomenula som tam aj spoločenstvo prsteňa učenie sa v skupine. Áno, môže to priniesť rozptýlenie v podobe klebiet, rozhovorov a smiechu. Ale tým, že pracuješ v skupine, nie je jediný, ktorý musí sám seba motivovať, ale progres tvojho kamaráta ťa ťahá vpred. Môžeš sa inšpirovať, môžeš sa ho opýtať, ako to zvláda, môžeš byť pre niekoho inšpiráciou ty sám.

Všetko čo potrebuješ, máš

Veď potrebuješ len minimum: papier, pero a mobil. Alebo len mobil, ak používaš niečo ako ToDoist. A samozrejme mať jasno v tom, čo treba urobiť.

PRO tip: Odporúčam ti najprv spísať úplne všetko, čo musíš urobiť, najmä v prípade, že si to dlho nerobil a vlastne si ani nepamätáš svoje deadlines. Potom si vyber úlohy, ktoré splníš zajtra. Neboj sa veľkých úloh, no nezabudni si ich rozdeliť na menšie ciele, ktoré počas dňa môžeš dosahovať.

Naozaj neexistuje výhovorka, prečo by si do toho nešiel: jedine, že nechceš. Nechceš byť aktívni. Nechceš robiť to, čo iní. Nechceš byť pre niekoho povzbudením. Nechceš prestať prokrastinovať a začať robiť niečo so svojim potencionálom. Ale neverím, že to tak je: inak by si nečítal tento ani žiaden iný článok na Timkablogu!

Už len to, že si tu, či už po prvýkrát, alebo sa neustále vraciaš, je dôkazom, že chceš niečo so svojim životom urobiť. Že ti záleží na tom, ako využívaš svoj čas. Že si možno v koncoch s vlastnými silami a nápadmi a zúfalo túžiš po tom, aby ti niekto povedal, ako na to.

Poď do toho!

Dovoľ mi teraz byť na jednu vetu tvoj duchovný guru. Zapoj sa do Dňa splnených taskov, vytýč si konkrétne ciele a rob všetko, čo je v tvojich silách, aby si ich dosiahol! Tak. Nemusíš vždy rozmýšľať, ako na to a hľadať milión spôsobov, ako to urobiť. Určite máš úlohy, s ktorými sa vieš popasovať. Máš asi aj úlohy, ktoré odkladáš, lebo sú pracné, možno malicherné, možno naopak súrne ale veľmi obsiahle… Ale som si istá, že ak sa zamyslíš, tušíš, ako sa do nich pustiť.

Vieš, že potrebuješ vypnúť notifikácie na mobile. Vieš, že lietadlový mód na hodinu ešte nikomu neublížil. Vieš, ktoré webstránky a aplikácie ti odvádzajú pozornosť a vieš sa ich zbaviť. Vieš, že musíš mať ticho. Vieš, že na tom stole sa už nedá nič robiť. Vieš, že v tvojej izbe sa dá po novom len plávať – v halde špinavého oblečenia. Vieš, že tá kuchyňa mala kedysi bledosivú podlahu. Vieš, že k tomu zubárovi fakt musíš zájsť, lebo bolesť neprestane. A mohla by som pokračovať. Ale určite mi rozumieš. 🙂

Hľadal si dlho inšpiráciu konečne sa pustiť do svojich úloh? Cítiš sa vinný, lebo sa nevenuješ tomu, čomu treba? Čo takto prijať túto výzvu a pustiť sa do toho? Čím väčšia výzva, tým lepšie!

Poďme teda do toho spolu!

(Nezabúdaj si dať realistické ciele, naozaj si nemyslím, že napíšeš román za deň, alebo že zvládneš všetkých 30 maturitných zadaní, ale môžeš toho urobiť VEĽMI VEĽA!)


Môj to-do list

Čo sa týka mňa, zadala som si 5 úloh. Zoznam som zostavila na základe toho, čo mi tento týždeň treba urobiť a zároveň som mala na pamäti aj denné/pravidené návyky, ktoré si chcem vybudovať, takže som si musela na ne nechať čas.

(Pre hejterov: Bullet journal si vediem v angličtine, lebo je to môj pracovný jazyk v škole aj práci, navyše som dobrovoľníčkou v medzinárodnej organizácii, kde je veľa prebraných výrazov typu Regional Meeting a navyše v nej komunikujem denne bez výnimky, takže mi to je jednoducho prirodzené. Nerieš.)

Ako prvé mám návštevu nášho sekretariátu, pretože potrebujem odovzdať zoznam štátnicovej literatúry. Táto úloha je spolu s prekladom 5 strán zvýraznená, pretože to má prioritu a musí to byť zajtra. (Oranžové to je, pretože používam tzv. color coding system, takže všetko zvýraznené oranžovou súvisí so školou, modrou s prácou apod.). Okrem toho si pretriedim e-maily týkajúce sa blogu – musím si vytvoriť aj nové priečinky, nech sa mi v tom ľahšie hľadá, z týždňa na týždeň totiž maily len pribúdajú a mať ich všetky v doručenej pošte je smrť.

V práci spravujem našu fanpage, takže si chcem pripraviť nejaké témy, materiály, obrázky aspoň na týždeň vopred a ako posledné (no rovnako dôležité!) som si zadala “venovať sa denným návykom, aby som si ich vybudovala”. Ich zoznam je hneď nad tým, vždy si ho vypíšem na každý týždeň a potom sledujem progres. Aktuálne mám 8 návykov, na ktorých pracujem (nezačala som na nich pracovať naraz, skôr vždy pridám niečo, keď už v niečom ako-tak víťazím).

Tieto návyky sú:

 • čítanie (30 minút denne)
 • písanie (aspoň 1 strana, nemám časové minimum)
 • preklad (až kým ho nedokončím, potom to tam asi niečím nahradím)
 • bakalárka (moje meradlo je 1 kapitola alebo 1 napísaná strana alebo editovanie 3 strán)
 • work out (nič extra, len trošku pre koleno, ktoré mám zranené a chcem sa hýbať každý deň; je to skôr niečo na spôsob toho 7-minútového workoutu, o ktorom si už asi počul)
 • Biblia, alebo stíšenie, to je čas, ktorý chcem stráviť čítaním Písma a modlitbou
 • spánok (aspoň 7 hodín, osem sa nie vždy dá)

Ak sa teda chceš do výzvy zapojiť, nezabudni svoj to-do list zdieľať s hashtagmi #DenSplnenychTaskov #dnestaskujem a ak chceš, aby som to videla tiež, pridaj #timkablog a #studywithtimka.

Každá splnená úloha ťa posúva vpred! A nezabúdaj:

Tvrdá práca sa vždy vypláca!

Boju zdar!

P.S. Daj mi vedieť, čo si o tejto výzve myslíš dole v komentároch!

Zdroj ilustračného obrázku.

 

 


Timka

Ahoj, som Timka, mám 25 rokov a blogovaniu sa venujem od roku 2016. Pracujem ako redaktorka a mojou záľubou sú cudzie jazyky. Verím, že tento blog ťa bude motivovať aspoň tak ako motivuje mňa. Zo školy sa naozaj dá vyťažiť viac ako len diplom: sleduj ma a ukážem ti, ako.

4 Comments

Jaji · 22. januára 2017 at 14:29

Čiže ak tomu rozumiem, naplánujem si deň a budem vyškrtávať? 😀

  Timka · 23. januára 2017 at 9:15

  Áno Janka! 😀
  Hoci ti odporúčam pridať si niečo, čo bežne nerobíš, veď ty s produktivitou nemáš problém, no isto sa nájde nejaká zabudnutá úloha, ktorej čo i len spomienky si potlačila do podvedomia 😀

Peter · 23. januára 2017 at 9:06

Ahoj. Držím palce, nech sa vydarí nielen tento deň taskov, ale celý týždeň. Ja momentálne mám najviac prioritu – učenie na skúšku (žiadne meradlo nemám určené – lebo sa to asi nedá, skrátka každý deň všetko chcem prebrať a zopakovať), práca ( spraviť si opäť svoje dennodenné tasky na celý deň), večerná návšteva jednej prednášky v KC Dunaj. Prikladám môj začínajúcu blog. Ten by som rád tiež písal, ale dnes to nie je priorita.

  Timka · 23. januára 2017 at 9:14

  Ahoj Peter, vďaka za komentár 🙂
  Tak ja ti držím tiež palce, nech sa skúška vydarí, najmä, nech ostaneš disciplinovaný a denne sa tomu venuješ! Prednášku si uži, ja dúfam, že niekde bude nejaký záznam 🙁
  Na blog určite mrknem, nateraz len chválim to, že vieš, čo je a čo nie je tvojou prioritou a podľa toho sa zariaďuješ, to je super!

Máš názor? Sem s ním!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním súborov cookie. viac informácii

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Zatvoriť