Leto s knihou? Skôr s knihami.

K letu 2016 ústilo niekoľko čitateľských (aj spisovateľských) zážitkov, vďaka ktorému viac vnímam hĺbku kníh, ale aj tú obyčajnú radosť z čítania.

Literárne predmety v škole: Najlepšia voľba na škole!

Nebolo by mi napadlo, že to všetko začne úchvatným nápadom zapísať si aj americkú, aj britskú literatúru počas Erasmu. Vďaka nim som však čítala každý druhý týždeň jednu knihu. Veľký rozdiel oproti mesiacom predtým, kedy som o žiadnu ani nezakopla. 🙂
Takže k eurofickému zážitku z Malého princa a Máraiho Dohárajúcich sviec viedli Coelhova Veronika, nevinný Oliver Twist a príťažlivý Dorian Gray. A mnoho ďalších. Veď pozri zoznam nižšie.

A keďže som zarytý fanúšik kávy a kníh a ich spojenie je podľa môjho názoru dokonalým v kníhkupectve Martinus,  na začiatku augusta som tam zašla na kávičku a odišla s 5 knihami. Go big or go home. Okrem Malého princa v angličtine som si odniesla aj zberateľskú edíciu Anny zo zeleného domu.

Poznáte tú eufóriu, keď platíte za nové knihy a už sa tešíte, ako ich budete čítať? Ja som sa v tej chvíli cítila, akoby som mala 17. A tiež vôňu ženy. Pozrite sa teda na to, ako moje leto vyzeralo – po tej knižnej stránke.

Každá z kníh má osobitné pasáže, ktoré sa ma veľmi dotkli, alebo ich jednoducho považujem za pravdivé, vtipné či krásne. Uvediem ich vždy po názve. Môže to samozrejme obsahovať spoilers.

Návod na manželstvo (Gustáv Murín)

(Link na knihu)

Ak si partner privedie do manželstva psa, požičajte si akúkoľvek silnejšiu šelmu. Tá zožerie psa, za trest bude vyhodená (v skutočnosti len vrátená) z bytu a vy budete mať pokoj. Ak to neurobíte, utrpí váš sexuálny život. Neveríte? Čítajte ďalej!

Nevážne rady, príklady i úvahy pre všetkých, čo to myslia s manželstvom vážne

Kniha veselá, pravdivá, milá, uštipačná a ozaj vhodná pre každého, kto to s manželstvom myslí vážne. Nielen pre mladých zaľúbencov či starých mládencov, ale aj pre páry, ktorým sa niečo pošmramotilo.

Ako autor sám píše: „Keď zlyhajú všetky pokusy, skúste ešte návod. Návod čítame preto, aby niečo fungovalo. A tak, ak otvárate túto knižku, určite nie je ešte neskoro.“

Hovorí o komunikácii, sexe, úlohách partnerov, nevere, výchove, láske a odpustení (či rozvode) s nadhľadom a dôvtipom, vďaka ktorému aj uvedomenie si právd o tom, akí sme my ľudia nedokonalí je menej bolestivé, úsmevné a naozaj ponaučeniahodné. Aspoň pre mňa je veľakrát oveľa ľahšie prijať radu (alebo fakt), pokiaľ mi je podaná prívetivo a s úsmevom na tvári, napriek vážnosti situácii.

návod na manželstvo

Jednotlivé kapitoly sa venujú rôznym problémom, ktoré sa počas manželstva objavia (lebo problémy prídu). Kniha ma veľmi zaujala a potešila, a určite to nie je posledná kniha od pána Murína na mojej poličke.

Vlastne, kľudne si to prečítajte, aj keď to s manželstvom vážne nemyslíte. Aspoň budete nabudúce chápavejší ku kamarátovi, ktorý sa namotať nechal (či práve on namotal?) a nechce sa s vami rozprávať o ničom (alebo práveže chce, a o všetkom!).

Vzhľadom na to, že printová verzie je už takmer vypredaná (veď to aj bol autorov prvý bestseller – nie bezdôvodne!), pridávam link na e-book.

Sviece zhoria do tla (Sándor Márai)

(Link na knihu)

Žiaľ, môj obľúbený citát som nikde nenašla v slovenčine, ale len čo ho nájdem, doplním ho. Pre tých, ktorí rozumejú maďarsky, nájdete ho tu.

Celovečerný rozhovor, od ktorého sa nemožno odtrhnúť.

Máraiho tvorba mi nikdy nebola veľmi blízka, hoci mnohé jeho diela poznám. Navštevovala som maďarskú školu v Košiciach, ktorá nesie jeho meno, a jeho tvorba tak bola neustále prítomná medzi povinnými čítaniami (ktoré som narozdiel od mnohých iných 1.prečítala a 2.nepreklínala).

Autor sa číta ľahko, píše pútavo a jeho podrobné analýzy postáv sú geniálne. Celá kniha je v podstate rozhovor medzi dvoma starými priateľmi, ktorí sa po rokoch stretnú, hľadajúc pravdu, pokoj, odpustenie a – pomstu.

Nebudete sa vedieť odtrhnúť. Nechýba skvelé vykreslenie prostredia a obdobia, v ktorom sa odohráva, a z rozhovoru sa neustále nonšalantne vracia k spomienkam na ich mladosť. Zároveň je to prepletené úvahami o živote, láske, peniazoch, moci a priateľstve, a o tom, akú úlohu zohrávajú pri hľadaní šťastia.

Harry Potter a Prekliate dieťa (Pani, ktorá mi zmenila detstvo, a.k.a. jediná a skvelá J.K.Rowlingová)

(Link na knihu)

ALBUS walks up a staircase. Looking around as he does.
He doesn’t see anything. He exits. The staircases move in almost a dance.
SCORPIUS enters behind him. He thinks he’s seen ALBUS, he realizes he isn’t there.
He slumps down to the floor as the staircase sweeps around.
MADAM HOOCH enters and walks up the staircase. At the top, she gestures for SCORPIUS to move.
He does. And slopes off — his abject loneliness clear.
ALBUS enters and walks up one staircase.
SCORPIUS enters and walks up another.
The staircases meet. The two boys look at each other.
Lost and hopeful—all at once.
And then ALBUS looks away and the moment is broken—and with it, possibly, the friendship.
And now the staircases part — the two look at each other — one full of guilt — the other full of pain —
both full of unhappiness.

Pokračovanie ságy, s ktorou som vyrástla, ma nesklamalo.

Rozmýšľala som, či sa tejto téme chcem venovať aj v osobitnom článku, no ešte som sa nerozhodla.

Som zarytý fanúšik Harryho Pottera. Nesmierne ovplyvnil moje detstvo a čítať som ho začala v období, kedy sa veci v mojej rodine začali rozpadať – a v knihách, a najmä v Rokforte, som našla útočisko.

Tento ôsmy diel svetaznámej ságy je výnimočný. Písaný vo forme scenára prináša úplne inú dimenziu a slobodu pre fantáziu. Čítať scenáre som pomerne zvyknutá, drámu mám tiež rada, či už Antigonu, Tartuffe alebo Hamlet, a tento je naozaj bravúrny, isté úseky mi prišli veľmi poetické, iné tak silne epické, že som si ledva uvedomila, že je to písané iba v dialógu.

HP15_Q4_Square_LS_Pottermore.jpg

Zdroj: pottermore.com

Je to naozaj krásne napísané, a len minimum pokynov je potrebných na vyvolanie ozajstnej emócie. Od prvej vety som mala nostalgický pocit, slzu na krajíčku a cítila som sa – dojatá? šťastná? – ako keby som po rokoch stretla starých známych. Keď sa začala rozvíjať zápletka, istá časť mňa nechcela, aby sa príbeh rozvíjal ďalej, chcela som tam len stáť, na King´s Cross,a pozerať sa na Ginny, Harryho, Hermionu, Rona, dokonca aj Draca.

Nie som literárny kritik. Iste ste už počuli mnoho zlého i dobrého. Tak ako predošlé diely, aj tento je plnú mágie, zábavy, napätia, priateľstva a číta sa príjemne a ľahko. Avšak hlavný konflikt mi vôbec nedáva zmysel. Kto by sa už len chcel vrátiť v čase?!

Malý princ (Antoine de Saint-Exupéry)

(Link na knihu)

Tu je moje tajomstvo. je to veľmi jednoduché: dobre vidíme iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné, – opakoval malý princ, aby si to zapamätal.
– Čas, ktorý si venoval svojej ruži, robí túto ružu takou dôležitou.
– Čas, ktorý som venoval svojej ruži… opakoval malý princ, aby si to zapamätal.
– Ľudia zabudli na túto pravdu, – povedala líška. – Ale ty na ňu nesmieš zabudnúť. Ty budeš navždy zodpovedný za všetko, čo si skrotíš. Si zodpovedný za svoju ružu…
– Som zodpovedný za svoju ružu… opakoval malý princ, aby si to zapamätal.

Prečítané za niekoľko hodín, no určite tak ľahko na túto malú knižôčku nezabudnem.

Prvýkrát som sa s ňou stretla – asi ako všetci – na základnej škole. Neskôr som ju videla spracovanú do baletu a len nedávno ma chytil amok a šla som nakupovať (tentokrát múdro nie oblečenie, ale knihy!), a kúpila som si jednoduchú mäkkú väzbu, s pôvodnými ilustráciami, v angličtine.

malý princ

Niektorí hovoria, že to nie je vhodné pre deti, no mne sa to ako dieťaťu veľmi páčilo, a pokiaľ myšlienka tohto nie je pre deti, myslím, že len málo rozprávok so skutočným posolstvom je.

Podľa mňa je pointa takýchto príbehov aj v tom, že ich pochopíme časom. V každom prípade pre mňa silne emotívna a poučná kniha, geniálne spracovaná nadčasová myšlienka o tom, ako sa náhlime za všeličím, a uniká nám to, čo je podstatné. Deti mnohokrát rozumejú lepšie nie preto, že vedia viac, ale preto, že sa vedia správne pozerať.

Dovoľte si byť na chvíľu opäť deťmi – a nie v tom, že zjete čokoládovú zmrzlinu a zadžabete sa, alebo v tom, že budete vystrájať hlúposti, ale v tom, že sa budete pozerať s úprimnou zvedavosťou a skúmať veci, od najmenších po najväčšie. A nepustíte sa svojich otázok. A nestratíte nádej ani odvahu. A budete sa rozprávať so zvláštnymi ľuďmi. A budete konečne vy.


Timka

Ahoj, som Timka, mám 25 rokov a blogovaniu sa venujem od roku 2016. Pracujem ako redaktorka a mojou záľubou sú cudzie jazyky. Verím, že tento blog ťa bude motivovať aspoň tak ako motivuje mňa. Zo školy sa naozaj dá vyťažiť viac ako len diplom: sleduj ma a ukážem ti, ako.

8 Comments

Sali · 28. septembra 2016 at 17:38

Pokaždé kdyz si nejakou knizku koupim,nebo pujcim v knihovně se tesim,az ji budu cist,tak jak pises 🙂 z uvedenych knih js četla Maleho prince a ted v nedeli i Harryho.A nejradši bych si precetla znovu vsechny dily,nejspis si je ke konci roku prectu 🙂 doufam,ze budou dalsi knizni clanky 🙂

  timkablog · 28. septembra 2016 at 19:18

  Sali, ďakujem ti za odozvu 🙂
  Aj ja sa počas Vianoc chystám vrátiť k celej sérii HP! Verím, že takto s dospelým okom mi bude príbeh iba vzácnejší.
  A čo sa týka knižných článkov, z času na čas sa tu nejaký objaví. Chystám sa prečítať pár kníh, ktoré sú odporúčané pre študentov v mojom veku, tak snáď sa k nim čoskoro dostanem. Ak chceš, môžeš blog odoberať alebo zanechať like na FB, aby si vedela o novinkách! 😉

Andulka · 2. októbra 2016 at 13:57

Pri Harrym som cítila to isté! Je to moja srdcovka <33

obrazemblog · 13. mája 2017 at 7:13

Návod na manželství bych si klidně přečetla :))) Jinak k té Annie, nedávno jsem viděla kousek filmu a hrála v něm naprosto přenádherná holčička a jak se tam o ní tvrdilo, že je ošklivá – no musela jsem to přepnout, protože to nemělo hlavu ani patu. V knize si člověk asi může představit, že třeba není hezká (a zrzka neznamená nehezká – vím to 😀 ), ale ten film stále nedokážu překousnout 😀

  Timka · 13. mája 2017 at 10:01

  Ahoj, ďakujem za komentár! 🙂
  V tej novej verzii je to dievča naozaj nádherné, v tej starej je síce pekná, ale nemyslím, že je tak nádherná, že by mi to trhalo oči. 🙂 A Gilbertovia sú v oboch pekní 😀
  Ale máš pravdu, že to je kontrast, avšak treba myslieť aj na to, že to dievča potrebovali použiť už od veku cca 10 rokov, a tým pádom nebolo asi ľahké nájsť ryšavku, ktorá dobrá hrá, vyrastie s Annou a ešte bude škaredá no napokon bude krásna 😀

Jajibloguje · 13. mája 2017 at 12:22

Harry Potter bolo veľké sklamanie! Tak veľmi som sa tešila na novú knihu a tak veľmi som ľutovala jej kúpu. Teraz, keď vyšiel knižne aj scénar na Fantastické zvery som ani nemala záujem si prečítať anotáciu knihy. Škoda, čarodejnícky svet už nie je to, čo býval.

  Timka · 13. mája 2017 at 12:30

  Ahoj Jaji! Vďaka za komentár.
  Vnímam, že mnohí sú sklamaní ako ty. Ako si mohla vidieť, mňa to až tak nesklamalo, hoci hlavnú zápletku (SPOILER ALERT) o tom, že sa vrátia v čase a nedopne im, nakoľko je to hlúpe, a urobia to opäť a opäť… neviem, pripomína mi to knihy, o ktorých sme sa učili v škole, ako napríklad Dobrodružstvo pri obžinkoch. Proste takéto náhody a nehody sú vtipné a milé, ale nie, keď ich už využívali tisícky rokov iní autori a najmä nie vtedy, keď máš dokonale postavený universe, v ktorom sa toho dalo toho urobiť o toooooľko viac. (KONIEC SPOILERU)
  Ale vo všeobecnosti mi kniha navodila príjemnú nostalgickú atmosféru 🙂 Nekupovala som ju, takže nič neľutujem. A čo sa týka Fanstastických zverov, podľa mňa je príbeh super (presne tak, ako každý príbeh na Pottermore), mne teda neprekáža kniha, ale prekáža mi film, ktorý rozdelia na 5 ČASTÍ! 5! To je ešte horšie ako Hobbit. 😀 Tak som zedavá, film bol síce fajn, ale neviem, čo ďalej očakávať…
  Každopádne, čarodejnícky svet stále žije na Pottermore a v našich srdciach, a možno je čas objaviť aj nové fanstasy knihy (veľa sa hovorí o ACOMAF, čo som ešte nečítala, ale chcela by som).

Máš názor? Sem s ním!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním súborov cookie. viac informácii

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Zatvoriť