Slovenský diár The Žurnál je praktickou pomôckou, ktorá ťa naučí, ako si plánovať svoj život. Je elegantný a pomerne malý. Riadi sa heslom, že každý môže byť hrdina, čím tvrdia, že diár je vhodný pre hocikoho. Či je to podľa mňa pravda a pre koho ho odporúčam, si prečítaš v tejto recenzii.

Recenzia vznikla v roku 2017 a odvtedy prešla viacerými aktualizáciami, naposledy v septembri 2019. Každý vynovený diár mi The Žurnál poslali na testovanie zadarmo, za čo im ďakujem. Bez ohľadu na to tu nájdeš len môj nefalšovaný názor. Poďme na to.

Prvý dojem

V jednoduchej čiernej mäkkej väzbe vyzerá The Žurnál elegantne, a vďaka polročnému formátu nie je príliš hrubý, ľahko sa mi zmestí do hocktorej tašky. Hrúbkou pripomína klasickú knihu. Ročný formát je dvakrát taký hrubý, stále je to znesiteľné. Systém je pomerne jednoduchý, hoci minimalistickým by som ho už nenazvala. Zakladá sa na bullet journaling systéme, ktorý som počas strednej a vysokej školy využívala s prestávkami niekoľko rokov. Nenájdeš tu ale meniny či medzinárodné dni a milión ďalších vecí, ktoré sa dozvieš na internete.

Pôvodne si pri prvých verziách dostal aj Žurnálik, maličký manuál k používaniu diára. Dnes je Žurnálik online (písala ho moja maličkosť), ale stále je dosť potrebný k tomu, aby si ho vedel využívať na maximum (ak ho máš po prvýkrát). Úvodné stránky sú plné cvičení na sebapoznávanie, stredodobé a krátkodobé plánovanie a určovanie priorít, či naplánovanie rannej a večernej rutiny. Je toho dosť, ale sú to praktické veci. Je možné, že nevyužiješ z toho všetko (ani ja som nevypĺňala všetko).

BONUS: Zaujíma ťa príbeh tohto diára? Keď som o ňom prvýkrát počula, hneď som tvorcov oslovila, a vznikol s nimi tento rozhovor.

listovanie the žurnál

Organizácia stránok

Najbežnejšou stránkou v Žurnáli je týždenný prehľad: štvorčeky na každý nadchádzajúci deň spolu s priestorom na týždenné tudúčko. Super vec, najmä, keď mi počas týždňa vyskočí nejaká úloha, ktorú zatiaľ neviem načasovať.

Čo sa týka denného plánovania, každý deň má vlastnú stranu. Dátumy sú predtlačené, čo je oproti tým nekonečným diárom veľká výhoda najmä pre tých, ktorí sa dozvedajú o nadchádzajúcich udalostiach viac ako týždeň vopred (napríklad študenti vedia o písomkách celé týždne vopred, nemusíš trápne vyratúvať, o koľko strán neskôr bude december). V ponuke majú aj nedatovanú verziu.

Súčasťou denného prehľadu je aj časť venovaná vďačnosti – každý deň končí otázkou Za čo dnes ďakujem? Je to zaujímavý spôsob sebaspoznávania a tiež to pomáha menej nadávať napríklad na školu.

the žurnál dni
Zakrývam nevydarené kaktusy. Joj, no a čo? 🙂

Čím sa odlišuje od iných diárov?

V prvom rade je to stránka Kto som?, ktorá pomôže uvedomiť si, prečo vlastne robím všetko, čo robím. Je to také cvičenie, pri ktorom si človek spíše svoje silné stránky a hodnoty, ktoré vyznáva. Okrem toho si pripomenie (a častokrát po prvýkrát uvedomí), pri čom všetkom stráca pojem o čase.

the žurnál mesačnica
Mesačnica. Priestor na reflexiu a plánovanie, spolu s citátom pre každý mesiac.

Ďalšia vec je systematické dlhodobé plánovanie. Celý Žurnál sa točí okolo piatich hlavných oblastí života: zdravie, práca (vrátane školy), radosť, vzťahy a sebarozvoj. Tieto sa na začiatku Žurnálu vyhodnotia (v percentách) spolu s odôvodnením. Neskôr ma k tomu Žurnál pravidelne vedie a tieto oblasti si sledujem každý týždeň. Okrem toho je hneď na začiatku Desaťročnica. Toto je cvičenie, ktoré má pomôcť uvedomiť si, čím všetkým chceme byť a akým spôsobom chceme žiť o desať rokov. Pointou cvičenia je dopodrobna opísať svoj život a svoj bežný deň.

No a pretože 10 rokov je dlhá doba, nájdeš v Žurnáli aj Päťročnicu. Tá sa vracia k tým 5 základným oblastiam života a pýta sa jednoduchú a zároveň zložitú otázku: Čo musíš dosiahnuť v týchto piatich oblastiach, kým budeš na polceste za svojim cieľom?

the žurnál mesačnica
Vyplnená mesačnica. Doteraz sa vytešujem z nových zošitov!

A plánovanie budúcnosti uzatvára tzv. Polročnica, kde si pomocou myšlienkových máp nakreslíš, na ktorých veciach v každej oblasti môžeš pracovať už tento polrok. Pomáha to veľmi konkrétne pomenovať, čo treba urobiť, aby sme boli k cieľu o krok bližšie. K polročnici sa raz za mesiac vraciam, ako som videla, či sa nezmenila nejaká moja priorita a či stále pracujem systematicky na tom, aby som dosiahla tieto ciele.

the žurnál ozdoba
Nie každý deň je v Žurnáli využitý. Prišla som na to, časom, že je to len pomôcka – nie je cieľom vypĺňať riadky v diári, ale pracovať na svojich cieľoch. A tak si prázdne stránky ozdobujem. Aj takto.

Mesiace a týždne

Každý mesiac začína tzv. Mesačnicou (áno, tie názvy sú pecka!). Tá je určená na zhodnotenie predošlého mesiaca a naplánovanie si ďalšieho, a pýta sa dve základné otázky:Čo som sa naučil? V čom sa zlepším?

A už len to, že po pol roku budeš schopný vyargumentovať rodičom, čo si sa naučil, v čom si sa zlepšil a že naozaj nesedíš len za počítačom, je podľa mňa neskutočne oslobodzujúca záležitosť. Ja žijem sama, ale je skvelý pocit vedieť tieto veci o sebe. A bez toho, aby ma tým niekto previedol a pýtal sa ma tieto otázky by som odpovede možno našla oveľa neskôr.

the žurnál týždenný prehľad
Pondeľa a týždenný prehľad v The Žurnál.

Okrem týždenného prehľadu patrí k záveru týždňa super vec: Pondeľa (deň medzi nedeľou a pondelkom). Tá sa opäť vracia k oblastiam života, ktoré si vyhodnocujem na percentá, a podobne ako pri mesiaci, aj na konci týždňa sa pýta dve základné otázky:Za čo sa pochválim? Čo zmením v ďalšom týždni? Sústreďuje sa to na pozitívne veci, ktoré vieš ovplyvniť. To musím vyzdvihnúť.

the žurnál citát
Tvorcovia veria, že podobne ako aj im tento systém pomohol objaviť správnu životnú cestu, tak aj študentom pomôže lepšie spoznať samých seba, lepšie si zorganizovať čas, určiť si správne priority a žiť tak spokojnejší život.

Diár to nie je lacný, ale získavaš aj know how a vieš ho neskôr zúročiť vo voastnom bullet journali. Systém sám o sebe nie je až taký jednoduchý, je tam veľa cvičení a odporúčam ho najmä vtedy, ak máš dosť chaosu a chceš začať poriadne plánovať. Podľa mňa je fajn, ak si už predtým nejaký diár alebo kalendár využíval, inak sa ti toho môže zdať naraz veľmi veľa. Moja rada je nevypĺňať všetky cvičenia (nie vždy sú všetky pre každého relevantné).

Pre koho je The Žurnál vhodný?

 • pre stredoškolákov, no primárne pre vysokoškolákov a mladých ľudí
 • pre tých, čo chcú konečne začať ovplyvňovať smerovanie svojho života a spoznať seba samého
 • pre tých, čo potrebujú veľa miesta pre svoje aktivity (napríklad je super na úlohy do práce aj do školy, ako aj osobné poznámky či meetingy)
 • pre každého, kto che mať naozaj úplne všetko, od telefónneho čísla na kaderníčku na akčný plán, ako napíšeš bakalárku, na jednom mieste

The Žurnál ti pravdepodobne nebude vyhovovať, ak:

 • momentálne nehľadáš plánovač života, iba miesto, kam si zapíeš eventy a úlohy
 • chceš väčšinu diára tvoriť sám (odporúčam napríklad Nápadník od tých istých tvorcov: rovnaké know how, ale prázdne stránky v hlavnej časti diára)

All in all: 5/5. Naučí ťa to plánovať si život a spoznať sám seba, stane sa tvojim osobným asistentom a pravdepodobne ti uľahčí plánovanie aj neskôr. Ja poznatky zo Žurnálu využívam aj pri digitálnom plánovaní, preto odporúčam. Ale zváž, ktorú formu chceš: existuje verzia s celým týždňom na dvojstránke, alebo taká, kde má každý deň svoju stránku.

The Žurnál si môžeš kúpiť v Martinuse. Nezabudni využiť ISIC zľavu! Buď hrdinom.


Timka

Ahoj, som Timka, mám 25 rokov a blogovaniu sa venujem od roku 2016. Pracujem ako redaktorka a mojou záľubou sú cudzie jazyky. Verím, že tento blog ťa bude motivovať aspoň tak ako motivuje mňa. Zo školy sa naozaj dá vyťažiť viac ako len diplom: sleduj ma a ukážem ti, ako.

11 Comments

dominikharman · 15. októbra 2017 at 9:53

Tá šnúrka nasrala aj mňa! Inak úžasné, kuujem aj na ďalší rok a bude to jeden z top darčekov ktorý budem tento rok ľuďom dávať 🙂

  Timka · 15. októbra 2017 at 12:36

  No som zvedavá, ako tá šnúrka je vyriešená 😀
  Ja sa na svoj už teším a súhlasím s tebou – top darček pre ľudí v okolí!!! 🙂 Vďaka za komentár, Dominik

Andrea Behúňová · 25. októbra 2017 at 19:22

Fantastické! Aj recenzia, aj spôsob, akým vypĺňaš a maľuješ žurnál. Dostala som sa ku tvojmu blogu až následne, ako som si Žurnál objednala, a veru neľutujem a teším sa, kedy mi príde 🙂
Ale v prvom rade: si obdivuhodná mladá žena, ktorá to má riadne upratané v hlave. Poviem ti, že na mnoho vecí, na ktoré si ty prišla taká mladá, som ja prišla až po 35 😉 Veľmi vyzreté a veľmi oduchovnelé myšlienky. Klobúk dolu <3

  Timka · 25. októbra 2017 at 21:02

  Ahoj Andrejka, ďakujem ti za láskavý komentár! Po prvé teda vitaj v žurnálfemili 🙂 Verím, že sa ti osvedčí tak ako mne!
  A som rada, že sa ti páči aj recenzia a aj môj žunrál. Nie som veľký kreatívec, ale zvyknem sa inšpirovať (instagram, youtube…)
  A ver mi, že na množstvo tých vecí ma len upozorňujú ľudia, alebo život či sám Pán Boh 🙂 nie je to teda pochvala pre mňa. Ale s pokorou ti za ňu ďakujem <3

Alžbetka · 27. decembra 2017 at 17:54

Dostala som ho tieto Vianoce, ako darček, a hneď som si spomenula, že som raz u teba zahliadla recenziu, tak som ju utekala kuknúť. 🙂 Veľmi sa mi páči bullet journal a už dlhšie som nad ním uvažovala. Je však drahší a nebola som si celkom istá, či ma bude celé to plánovanie/rysovanie/kreslenie/tvorenie baviť len dva mesiace alebo celý rok. The Žurnál je ale dokonalý, pretože tie „okienka“ aj riadky v ňom už sú a na mne ostáva len to maľovanie a dotvorenie, ktoré keď nechcem, nebudem musieť robiť. Zatiaľ je to jednoznačne najlepší diár aký som kedy mala, a to som ich už vyskúšala niekoľko. Neviem sa dočkať nového roka, nech s ním už naozaj môžem pracovať. Gumička zatiaľ drží (i keď ho mám len pár dní, takže je asi skoro na hodnotenie) a okienkový prehľad mesiacov doplnili…. Siahneš po ňom znovu v roku 2018?
Čo sa týka recenzie, tá je opäť skvelá. Snáď u nikoho ich nečítam tak rada ako u tebe a tvojim slovám i naozaj verím.
Prajem ti ešte krásne sviatky Timka a šťastný nový rok.

  Timka · 27. decembra 2017 at 21:48

  Ahoj Betka, vďaka za komentár! 🙂
  Súhlasím s tebou, síce BuJo je pecka, ale ja som na to úprimne nemala stále čas a niekedy ani len náladu… The Žurnál to má pre mňa všetko ako na striebornom podnose. 🙂
  Veľmi sa teším, že sa ti páči. Je to pre mňa aj také zadosťučinenie, že neodporúčam hlúposti. 🙂 Už som po ďalšom Žurnáli siahla, pred týždňom mi prišiel a tiež sa neviem dočkať! Ešte nie je ani rozbalený, zaslúži si poriadne fotečky. 🙂 Teším sa, že mesačný prehľad pribudol a počula som, že pri gumičke urobili zmenu, tak dúfam, že vydrží.
  A ďakujem za milé slová, naozaj si ich vážim. Môj prvý Žurnál som si kúpila za vlastné a naozaj poctivo som hľadala výhody aj chyby, preto ma veľmi teší, že sa ti recenzia páči.

  Šťastný žurnálikovský nový rok! <3

   Alžbetka · 28. decembra 2017 at 21:54

   Tak teda update: moja gumička sa odtrhla, haha. Snáď to zachránim sekundovým lepidlom… 😀

    Timka · 28. decembra 2017 at 22:47

    AJ MNE! Podarilo sa mi ju zastrčiť naspäť. 🙂

Napísala som 100 článkov za 3 roky blogovania. Je čas zhodnotiť si, ako sa im darí · 22. januára 2019 at 9:57

[…] The Žurnál: Kúpiť či nekúpiť?: Spomínaná recenzia, ktorej predchádzalo dlhé testovanie. Aktuálne som pri 5. verzii Žurnálu a ešte stále som po inom diári nesiahla. Napriek tomu si myslím, že samotný diár nemusí byť pre každého – no jeho know how za vyskúšanie stojí. […]

Tipy na lacné vianočné darčeky, ktoré zvládne aj študentský rozpočet - Timkablog · 19. novembra 2019 at 11:10

[…] ktorá obsahuje hneď niekoľko diárov: Ročník a Polročník (klasika, o ktorej som už písala recenziu) má nového brata, […]

Diár Bílé místo: Kúpiť či nekúpiť (recenzia) - Timkablog · 4. októbra 2020 at 20:21

[…] TIP: Prečítaj si moju recenziu na slovenský diár The Žurnál […]

Máš názor? Sem s ním!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním súborov cookie. viac informácii

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Zatvoriť