Najminimalistickejší diár, ktorý ti pomôže lepšie si zorganizovať čas, určiť si priority a žiť spokojnejší život. Riadi sa heslom “Každý môže byť hrdina”. Keď som o ňom prvýkrát počula, hneď som tvorcov oslovila, a vznikol s nimi tento rozhovor.

Pravidelní čitatelia dobre vedia, že som neodolala, a hneď si ho aj kúpila. Po trojmesačnom, naozaj podrobnom testovaní a každodennom používaní teda prinášam recenziu. Prezradím, čo je na ňom dobré, ale aj čo mi v ňom chýba, a ako (a či vôbec) naozaj pomáha pri organizovaní života.

Minimalistický zvonku aj zvnútra

V jednoduchej čiernej mäkkej väzbe vyzerá The Žurnál elegantne, a vďaka polročnému formátu nie je príliš hrubý, ľahko sa mi zmestí do hocktorej tašky. Hrúbkou pripomína klasickú knihu.

Čo sa týka vnútra, rozloženie strán je až smiešne jednoduché. A práve preto to milujem! Ako základ si tvorcovia zvolili bullet journaling system, ktorý skvelo funguje aj v Žurnáli: nič v ňom ma nerozptyľuje. Žiadne zbytočné stránky, žiadne meniny a medzinárodné dni a milión ďalších vecí, ktoré sa dozviem na internete kdekoľvek sa pohybujem.

listovanie the žurnál

Klasický obsah

Najbežnejšou stránkou v Žurnáli je týždenný prehľad: štvorčeky na každý nadchádzajúci deň spolu s priestorom na týždenné tudúčko. Super vec, najmä, keď mi počas týždňa vyskočí nejaká úloha, ktorú zatiaľ neviem načasovať.

Čo sa týka denného plánovania, každý deň má vlastnú stranu. Dátumy sú tiež predtlačené, čo je oproti tým nekonečným diárom veľká výhoda najmä pre tých, ktorí sa dozvedajú o nadchádzajúcich udalostiach viac ako týždeň vopred (napríklad študenti – všetky tie testy z infolistov? Už ich tam mám zapísané!). Aktuálne už majú v ponuke aj nedatovanú verziu.

Súčasťou denného prehľadu je aj časť venovaná vďačnosti – každý deň končí otázkou Za čo dnes ďakujem? Podobne ako pri školskom motivačnom diári, aj tu si túto časť vychvaľujem, lebo ma to učí zastaviť sa na konci dňa, aj keď bol hrozný, a porozmýšľať, za čo dnes Bohu ďakujem. Niekedy sú to fakt drobnosti (napríklad pizza), inokedy stretnutie s priateľmi alebo nejaký rozhovor či len to, že prestalo pršať. Je to zaujímavý spôsob sebaspoznávania a tiež to pomáha menej nadávať napríklad na školu.

the žurnál dni

Zakrývam nevydarené kaktusy. Joj, no a čo? 🙂

Špeciálny obsah

V prvom rade je to stránka Kto som?, ktorá pomôže uvedomiť si, prečo vlastne robím všetko, čo robím. Je to také cvičenie, pri ktorom si človek spíše svoje silné stránky a hodnoty, ktoré vyznáva. Okrem toho si pripomenie (a častokrát po prvýkrát uvedomí), pri čom všetkom stráca pojem o čase. Pre zaujímavosť, u mňa to je aj predstavovanie si, rozhovory s priateľom či chválospev. Keď už viem, kto som, môžem si lepšie určiť cestu, ktorou chcem ísť, však?

the žurnál mesačnica

Mesačnica. Priestor na reflexiu a plánovanie, spolu s citátom pre každý mesiac.

Dlhodobé plánovanie

Celý Žurnál sa točí okolo piatich hlavných oblastí života: zdravie, práca (vrátane školy), radosť, vzťahy a sebarozvoj. Tieto sa na začiatku Žurnálu vyhodnotia (v percentách) spolu s odôvodnením. Neskôr ma k tomu Žurnál pravidelne vedie a tieto oblasti si sledujem každý týždeň. Je to veľmi mocné, vidieť, ako sa mi zlepšilo zdravie, najmä to psychické, alebo ako sa mi začalo viac dariť v práci. Okrem toho mi to pomáha určiť, prečo sa mi niektorý týždeň nedarilo v niektorej z oblastí – výkyv si hneď všimnem a ľahšie identifikujem jeho dôvod.

Okrem toho je hneď na začiatku Desaťročnica. Toto je cvičenie, ktoré má pomôcť uvedomiť si, čím všetkým chceme byť a akým spôsobom chceme žiť o desať rokov. Pointou cvičenia je dopodrobna opísať svoj život a svoj bežný deň. Veľmi sa mi páči ten postoj, ku ktorému povzbudzujú:

Daj do toho srdce. Píš, ako keby od toho závisel tvoj život.

Pretože závisí.

No a pretože 10 rokov je dlhá doba, nájdeš v Žurnáli aj Päťročnicu. Tá sa vracia k tým 5 základným oblastiam života a pýta sa jednoduchú a zároveň zložitú otázku: Čo musíš dosiahnuť v týchto piatich oblastiach, kým budeš na polceste za svojim cieľom?

the žurnál mesačnica

Vyplnená mesačnica. Doteraz sa vytešujem z nových zošitov!

Krátkodobé plánovanie

A plánovanie budúcnosti uzatvára tzv. Polročnica, kde si pomocou myšlienkových máp nakreslíš, na ktorých veciach v každej oblasti môžeš pracovať už tento polrok. Pomáha to veľmi konkrétne pomenovať, čo treba urobiť, aby sme boli k cieľu o krok bližšie. K polročnici sa raz za mesiac vraciam, ako som videla, či sa nezmenila nejaká moja priorita a či stále pracujem systematicky na tom, aby som dosiahla tieto ciele.

the žurnál ozdoba

Nie každý deň je v Žurnáli využitý. Prišla som na to, časom, že je to len pomôcka – nie je cieľom vypĺňať riadky v diári, ale pracovať na svojich cieľoch. A tak si prázdne stránky ozdobujem. Aj takto.

The Žurnál pomáha pri spravovaní a plánovaní života

Každý mesiac začína tzv. Mesačnicou (áno, tie názvy sú pecka!). Tá je určená na zhodnotenie predošlého mesiaca a naplánovanie si ďalšieho, a pýta sa dve základné otázky:

Čo som sa naučil? V čom sa zlepším?

Ešte nikdy som nemala tak jasno v tom, na čom počas mesiaca pracujem, než odkedy Žurnál používam. Navyše, medzi mojimi mesačnými zisteniami som našla:

 • že Timkablog je moja vášeň
 • že Boh odpovedá na moje otázky
 • že stojí za to ostať mlčať
 • že sa nemám spoliehať len na moju vôľu, lebo je slabá
 • že Žurnál (a akékoľvek tipy k produktivite) sú pomôcky, nie nevyhnutnosť
 • že priatelia sú kľúčoví element v mojom živote

A už len to, že po pol roku budeš schopný vyargumentovať rodičom, čo si sa naučil, v čom si sa zlepšil a že naozaj nesedíš len za počítačom, je podľa mňa neskutočne oslobodzujúca záležitosť. Ja žijem sama, ale je skvelý pocit vedieť tieto veci o sebe. A bez toho, aby ma tým niekto previedol a pýtal sa ma tieto otázky by som odpovede možno našla oveľa neskôr.

the žurnál týždenný prehľad

Pondeľa a týždenný prehľad v The Žurnál.

Okrem týždenného prehľadu patrí k záveru týždňa super vec: Pondeľa (deň medzi nedeľou a pondelkom). Tá sa opäť vracia k oblastiam života, ktoré si vyhodnocujem na percentá, a podobne ako pri mesiaci, aj na konci týždňa sa pýta dve základné otázky:

Za čo sa pochválim? Čo zmením v ďalšom týždni?

Namiesto udierania si hlavy o stenu (ako Dobby) sa teda skôr sútredím na to, ako viem veci ďalší týždeň zlepšiť. V našom okolí do nás ľudia vedia hustiť všeličo. Ako nič nerobíme, ako nič nedokážeme urobiť, ako je dnešná mládež skazená… Je super odniekiaľ namiesto karhania počuť tú otázku. Čo konkrétne urobíš, aby bol ten ďalší týždeň iný?

Je to ťažké? Je. Ale pomáha to.

the žurnál citát

Tvorcovia veria, že podobne ako aj im tento systém pomohol objaviť správnu životnú cestu, tak aj študentom pomôže lepšie spoznať samých seba, lepšie si zorganizovať čas, určiť si správne priority a žiť tak spokojnejší život.

Nedostatky

Neľutujem tie peniaze, lebo život mi to mení k lepšiemu a platím samozrejme aj za know-how, ale je to nevýhoda.

Cieľová skupina

Ktokoľvek, kto chce konečne začať ovplyvňovať smerovanie svojho života a spoznať seba samého. Odporúčala by som ho pre aj stredoškolákov, no primárne pre vysokoškolákov a mladých ľudí. Vďaka tomu, že je tam naozaj dostatok priestoru, sa doň zmestia úlohy do práce aj do školy, ako aj osobné poznámky či meetingy.

The Žurnál v kocke: Aký je môj názor?

Praktický diár, ktorý ťa naučí, s akým postojom začať plánovať svoj život. Lepšie sa spoznáš, lepšie si budeš organizovať čas, a ak sa naučíš do neho vkladať všetko, zredukuje ti to stres z toho, že niečo zabudneš alebo že toho máš veľa.

Príjemným občerstvením sú citáty ku každému mesiac. Myslím, že je to skvelá investícia, a aj vhodný darček. Je ideálny aj pre študentov a aj pre tých, ktorí už majú svoj zabehnutý systém plánovania.

The Žurnál si môžeš kúpiť v Martinuse (nezabudni využiť ISIC zľavu!).


Timka

Ahoj, som Timka, mám 24 rokov a študujem prekladateľstvo a tlmočníctvo v Košiciach. Píšem, prekladám, čítam a dobrovoľníčim a blogovaniu sa venujem už vyše 3 rokov. Pracujem ako Content Manager a hľadám spôsob, ako všetko toto skĺbiť do ako-tak vyrovnaného životného štýlu. Verím, že zo školy sa dá vyťažiť viac ako len diplom. Oh, a milujem sladkosti!

9 Comments

dominikharman · 15. októbra 2017 at 9:53

Tá šnúrka nasrala aj mňa! Inak úžasné, kuujem aj na ďalší rok a bude to jeden z top darčekov ktorý budem tento rok ľuďom dávať 🙂

  Timka · 15. októbra 2017 at 12:36

  No som zvedavá, ako tá šnúrka je vyriešená 😀
  Ja sa na svoj už teším a súhlasím s tebou – top darček pre ľudí v okolí!!! 🙂 Vďaka za komentár, Dominik

Andrea Behúňová · 25. októbra 2017 at 19:22

Fantastické! Aj recenzia, aj spôsob, akým vypĺňaš a maľuješ žurnál. Dostala som sa ku tvojmu blogu až následne, ako som si Žurnál objednala, a veru neľutujem a teším sa, kedy mi príde 🙂
Ale v prvom rade: si obdivuhodná mladá žena, ktorá to má riadne upratané v hlave. Poviem ti, že na mnoho vecí, na ktoré si ty prišla taká mladá, som ja prišla až po 35 😉 Veľmi vyzreté a veľmi oduchovnelé myšlienky. Klobúk dolu <3

  Timka · 25. októbra 2017 at 21:02

  Ahoj Andrejka, ďakujem ti za láskavý komentár! Po prvé teda vitaj v žurnálfemili 🙂 Verím, že sa ti osvedčí tak ako mne!
  A som rada, že sa ti páči aj recenzia a aj môj žunrál. Nie som veľký kreatívec, ale zvyknem sa inšpirovať (instagram, youtube…)
  A ver mi, že na množstvo tých vecí ma len upozorňujú ľudia, alebo život či sám Pán Boh 🙂 nie je to teda pochvala pre mňa. Ale s pokorou ti za ňu ďakujem <3

Alžbetka · 27. decembra 2017 at 17:54

Dostala som ho tieto Vianoce, ako darček, a hneď som si spomenula, že som raz u teba zahliadla recenziu, tak som ju utekala kuknúť. 🙂 Veľmi sa mi páči bullet journal a už dlhšie som nad ním uvažovala. Je však drahší a nebola som si celkom istá, či ma bude celé to plánovanie/rysovanie/kreslenie/tvorenie baviť len dva mesiace alebo celý rok. The Žurnál je ale dokonalý, pretože tie “okienka” aj riadky v ňom už sú a na mne ostáva len to maľovanie a dotvorenie, ktoré keď nechcem, nebudem musieť robiť. Zatiaľ je to jednoznačne najlepší diár aký som kedy mala, a to som ich už vyskúšala niekoľko. Neviem sa dočkať nového roka, nech s ním už naozaj môžem pracovať. Gumička zatiaľ drží (i keď ho mám len pár dní, takže je asi skoro na hodnotenie) a okienkový prehľad mesiacov doplnili…. Siahneš po ňom znovu v roku 2018?
Čo sa týka recenzie, tá je opäť skvelá. Snáď u nikoho ich nečítam tak rada ako u tebe a tvojim slovám i naozaj verím.
Prajem ti ešte krásne sviatky Timka a šťastný nový rok.

  Timka · 27. decembra 2017 at 21:48

  Ahoj Betka, vďaka za komentár! 🙂
  Súhlasím s tebou, síce BuJo je pecka, ale ja som na to úprimne nemala stále čas a niekedy ani len náladu… The Žurnál to má pre mňa všetko ako na striebornom podnose. 🙂
  Veľmi sa teším, že sa ti páči. Je to pre mňa aj také zadosťučinenie, že neodporúčam hlúposti. 🙂 Už som po ďalšom Žurnáli siahla, pred týždňom mi prišiel a tiež sa neviem dočkať! Ešte nie je ani rozbalený, zaslúži si poriadne fotečky. 🙂 Teším sa, že mesačný prehľad pribudol a počula som, že pri gumičke urobili zmenu, tak dúfam, že vydrží.
  A ďakujem za milé slová, naozaj si ich vážim. Môj prvý Žurnál som si kúpila za vlastné a naozaj poctivo som hľadala výhody aj chyby, preto ma veľmi teší, že sa ti recenzia páči.

  Šťastný žurnálikovský nový rok! <3

   Alžbetka · 28. decembra 2017 at 21:54

   Tak teda update: moja gumička sa odtrhla, haha. Snáď to zachránim sekundovým lepidlom… 😀

    Timka · 28. decembra 2017 at 22:47

    AJ MNE! Podarilo sa mi ju zastrčiť naspäť. 🙂

Napísala som 100 článkov za 3 roky blogovania. Je čas zhodnotiť si, ako sa im darí · 22. januára 2019 at 9:57

[…] The Žurnál: Kúpiť či nekúpiť?: Spomínaná recenzia, ktorej predchádzalo dlhé testovanie. Aktuálne som pri 5. verzii Žurnálu a ešte stále som po inom diári nesiahla. Napriek tomu si myslím, že samotný diár nemusí byť pre každého – no jeho know how za vyskúšanie stojí. […]

Máš názor? Sem s ním!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním súborov cookie. viac informácii

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Zatvoriť