Za to, že študuješ, možno nič neplatíš – ale štúdium určite nie je zdarma. Pátrala som, pýtala som sa, a prinášam ti moje zistenia na tému: práca popri škole (alebo: ako zarobiť peniaze, skúsenosti a renomé).

Namiesto sentimentálenho úvodu o tom, na čo všetko študent potrebuje peniaze, skočme rovno na vec!

Doučovanie

Najľahší spôsob zárobku. Môžeš to robiť už na strednej, môžeš to robiť, kedy to tebe vyhovuje a môžeš prestať lipnúť na vreckovom od rodičov. (Alebo si z neho našetriť a vycestovať. Či nakupovať. Alebo ísť do Afriky. Možností je veľa.)

práca popri škole je dnes nevyhnutnosťou

Sny sa plnia, áno… ale občas stoja peniaze. A práca popri škole nám ich môže zarobiť.

Doučovanie spomínam ako prvé, lebo príprava naň nie je náročná a nepotrebuješ mať okrem rozumu (a dobrej známky z toho predmetu) nič viac. Navyše, ty sám sa v tom brutálne zlepšuješ už len tým, že to učíš niekoho iného. Paradox, ktorý si v jazykovej škole pripomínam denno-denne.

Ako začať?

Môžeš skúsiť klasické inzeráty. Tiež môžeš dať na odporúčania učiteľov – spomeň, že si hľadáš spôsob, ako si privyrobiť zopár eur, a že ak poznajú z mladších ročníkov žiakov, ktorým niektorý predmet nepáli (a ty si v ňom hlavička), že sa s nimi rád budeš stretávať. Najmä na základnej a strednej je toto jednoduché, lebo rodičia chodia na rodičovské a učitelia ich poznajú. A určite im pri tvojej otázke hneď napadne tá nervózna mamička, ktorá neznesie, že jej dcérka je pri otázkach z geografie ako vymleté, alebo ten ocko stavbár, ktorému nejde do hlavy, ako jeho syn nemôže mať priestorové videnie… 

Na výške je to zas jednoduchšie oznámiť. Vytlač pár ozaj jednoduchých oznamov a vylep ich na nástenke (všetkých, lebo ľudia majú aj kamošov a súrodencov a môžu to posunúť). Okrem toho môže ktokoľvek hľadať „klientov“ už aj na Facebooku, napríklad v skupine Doučovanie hľadám a ponúkam.

Na strednej by som si asi viac ako 5€ od základoškoláka nepýtala, ale na výške bežne vidím, že to stojí aj 10-13€ za hodinu. Experimentuj, a sleduj, koľko bežne pýtajú iní za ten istý predmet. Doučovanie je taká šedá zóna, kde sa veľmi dane neriešia, ale odporúčam ti overiť si (trebárs aj s pomocou rodičov), čo zo zákona môžeš a nemôžeš robiť a ako fungujú dane. Je možné, že ich platiť nebudeš musieť. Na konci článku nájdeš pár zdrojov, kde o tom hľadať viac informácií.

doučovanie ako práca popri škole

Nahodiť úsmev, prísť pripravená a úplne najlepšie je stretnúť sa mimo školy. Vytvoríš tak pre tvojho študenta priateľské prostredie, v ktorom sa bude učiť rád. (Aj keď ho maminka núti.)

Lektor cudzieho jazyka

Moja dlhoročná práca popri škole nemôže na zozname chýbať. Zlepšila som sa v jazyku, spoznala super ľudí, a poctivo si zarobila.

Plynulosť a čistá výslovnosť a gramatika sú prirodzeným výsledkom pravidelnej práce s jazykom. A čo sa týka ľudí, naozaj som spoznala takých, čo robia v bankách, majú vlastné firmy, majú pozície vo veľkých firmách alebo robia dane. Niektorí vlastnia malé podniky, iní poznajú skvelých lekárov alebo majú rodinu v zahraničí. A také kontakty sa predsa vždy zídu. Niekedy je to ozaj len o správnom mene či telefónnom čísle.

Narozdiel od vyčkávania na študenta pri doučovaní, v jazykovej škole mi kryjú aj prípady, že zrazu sa študent neukáže. Navyše, pracujem v kolektíve, takže sa viem vždy poradiť v prípade, že mám otázky. (Alebo ten študent.)

Čo sa týka platu, pokiaľ pracuješ v jazykovej škole, zárobok je stabilný, je tu možnosť kariérneho rastu a navyše dostaneš plnohodnotné odporúčanie, ktoré sa hodí do každého životopisu. Práca v tíme, práca s ľuďmi, otvorenosť, komunikatívnosť, to je len pár vecí, ktoré sa nevyhnutne naučíš. Spolu s krízovým manažmentom a rýchlym obliekaním sa. 😉

Bežne si týmto vieš zarobiť do 200€ mesačne, pokiaľ za teba neplatia odvody. Je tiež možnosť vyučovať online, napríklad cez italki.com, kde nájdeš aj skutočných učiteľov/lektorov, nielen rodených hovoriacich na konverzačné hodiny. Tu je zárobok menej limitovaný, lebo zodpovednosť za dane je len na tvojich pleciach, avšak dostaneš referencie od zákazníkov, nie priamo od zamestnávateľa.

Ako na to?

Jazykové školy majú priamo na webe kontakt, ja som vedela, že do jednej chcem ísť, a písala som rad-radom. Neriešila som, či niekoho hľadajú, a pošťastilo sa mi. Takže naber odvahu, dobi si kredit a volaj!

Zvyčajne absolvuješ jeden až dva pohovory, jeden z nich bude v cudzom jazyku (kľudne aj po telefóne). Niektoré jazykové školy učia konkrétnou metódou, a tak training phase pozostáva z toho, že si naštuduješ materiály a postupne to prezentuješ manažérovi alebo ostatným vyučujúcim. Tí ti pomôžu zlepšiť sa v tom, a potom začneš vyučovať.

Sú však aj také školy, kde je tých individuálnych klientov viac ako skupín, prípadne učia deti alebo vo firmách. Tu sa vyžaduje príprava navyše. Nejaké materiály ti možno poskytnú, no sám musíš zistiť, ktorá kniha alebo webstránka je pre daný typ študenta vhodná, a pripravíš sa z nej. Občas dokonca musíš vytvoriť materiál od nuly. Je to čas navyše, ale skvelá príprava, ak sa chceš venovať učiteľstvu, a skvelá referencia v tvojom životopise. 😉

lektor ako práca popri škole

Hoci práca lektora občas znamená, že sa musíš na hodiny pripravovať, vždy je to radosť, keď vidím, ako moji študenti napredujú.

Rob, čo vieš a baví ťa – za peniaze!

Vieš šiť? Kresliť? Prekladať? Písať? Fotiť? Zoznam vecí, za ktoré sú ľudia ochotní platiť je nekonečný! Prečo by neplatili aj tebe?

Áno, samozrejme, nie si profík. Nikto ti nedá za svadobné fotenie 1000€. Ale také dve stovky a dobrá večera na začiatok sú fajn, nie?

Tiež mi nikto spočiatku za preklady a články veľa nezaplatil. Ale teraz sa tomu venujem dlho, pravidelne, vyhľadávam feedback a viem si stanoviť cenu a aj si ju obhájiť. Toto môžeš aj ty! Ja viem, že častokrát z každej strany počuť, že kreatívna práca nie je doplatená. Že rodičia nechcú, aby deti študovali niečo umelecké. A že nie si profk, si kamoš, prečo by ti za to mali platiť.

Neviem, ako ty, ale pochybujem, že moji kamoši by šli robiť do mojej kaviarne zadarmo. Alebo že by mi venovali ich vypestovanú zeleninu zadarmo. Alebo že by vymaľovali byt zadarmo. Prečo by som teda ja robila rovnako hodnotnú prácu (inak by o ňu nemali záujem) zadarmo? Ak teda vieš niečo robiť (a niečo robiť určite vieš), tak sa v tom zlepšuj a nájdi si prvých klientov.

Je toho veľa, za čo dnes ľudia platia:

 • handmade veci (šaty, doplnky, topánky, tašky, zošity, príbory, hrnčeky…)
 • preklady (samozrejme, nie úradné)
 • články (je to tak! veľa firiem si stavia blogy, a mnoho ľudí potrebuje tie blogy niečím vyplniť)
 • fotky (maturitné, svadobné, rodinné oslavy, portfólio pre nádejné modelky či modelov…)
 • mejkap a kozmetika (vrátane nechtov, účesov či starostlivosti o pleť)

Ja sama sa teším, že ľudí baví čítať to, čo napíšem. Aj na Slovensku sú ľudia, ktorí radi zaplatia za to, aby som pre nich niečo napísala. Nie je jednoduché uplatniť sa s tým, čo sám vytvoríš, ale je to možné a najmä – na škole je to skvelý spôsob, ako si privyrobiť. Najlepšia práca popri škole je podľa mňa tá, z ktorej sa môže stať tvoja reálna práca. Čo povieš?

Sama som neverila, že práca popri škole ma môže baviť, že budem reálne vidieť, že niekomu pomáha a že sa z nej ozaj aj uživím. Ale dá sa to!

Ako na to?

V prípade, že čokoľvek vyrábaš, našla som megaľahký spôsob, ako si vytvoriť e-shop prakticky zdarma. Shoptet.sk ponúka tvorbu a prenájom e-shopov, a ak máš menej ako 10 vecí (produktov), tak je to úplne zdarma. Inak to funguje ako prenájom, čiže platí sa mesačne (čo je pecka, na viacerých weboch chcú peniaze vopred za rok, a na to nikto z nás asi nemá).

Mimochodom, pre mojich českých čitateľov, existuje aj Shoptet.cz, pekne po vašem. 😉

Páči sa mi tiež, že sa dá vyskúšať si to na 30 dní a potrebuješ len doménu (tvoje „meno“ na internete), ktorú kúpiš za pár eur. Je to príjemný spôsob, ako si zarobiť popri škole a najmä zistiť, či o to, čo vyrábaš, je aj záujem. Možno práve takto začne tvoje podnikanie!

V prípade, že prekladáš, píšeš, kreslíš alebo podobne, môžeš skúsiť weby na mikroprácu. Tie ale (podľa mňa) drasticky znižujú hodnotu tvojej práce a namakáš sa, než nejaké poriadne peniažky uvidíš. Skôr by som skúsila ísť po inzerátoch (hľadá sa: redaktor, autor, prekladateľ, fotograf a pod.). V takýchto prípadoch je možné fičať na zmluvu o dielo, ktorá je o dosť jednoduchšia ako mať živnosť a riešiť faktúry.

Prípadne, podobne ako ja, ak sa chceš týmto veciam venovať viac, skús blogovanie! Ľahšie si ťa potenciálni klienti nájdu, navyše je to skvelé portfólium, ktoré môžeš neskôr použiť (nie raz mi už blog priniesol možnosť niekde si zarobiť).

Kde o tom hľadať informácie? Väčšina z týchto spôsobov privyrábania si by mohla teoreticky spadať do kategórie podnikania. Radšej si skontroluj, kde o tom hľadať informácie — mnohé články na weboch o podnikaní (napríklad tento alebo tento) obsahujú aj informácie o tom, kde v zákonníku hľadať konkrétne znenie. Ber prosím do úvahy, že nie som právnik ani podnikateľ (zatiaľ) a v žiadnom prípade nezodpovedám za to, ako si spravuješ vlastné financie.

Ako vidíš, dnes je veľa možností, ako si privyrobiť

Práca popri škole nemusí byť nudná, zbytočná a nekonečná, môžeš robiť to, v čom si dobrý a čo ťa baví. Môžeš si prácou nazbierať kontakty a skúsenosti, ktoré neskôr využiješ. A ktovie, možno si práve okolo toho vybuduješ úspešný biznis.

Ak sa ti tá myšlienka pozdáva, zdieľaj článok s kamošmi a daj mi vedieť nižšie v komentoch, akú brigádku máš ty! Alebo ešte lepšie: Akú brigádku by si chcel mať?

*Tento článok je sponzorovaný firmou Shoptet.


Timka

Ahoj, som Timka, mám 25 rokov a blogovaniu sa venujem od roku 2016. Pracujem ako redaktorka a mojou záľubou sú cudzie jazyky. Verím, že tento blog ťa bude motivovať aspoň tak ako motivuje mňa. Zo školy sa naozaj dá vyťažiť viac ako len diplom: sleduj ma a ukážem ti, ako.

8 Comments

Marcel Stojka · 31. januára 2018 at 19:23

Ja mám takú skúsenosť že som sa na školu dostal prakticky náhodou 😀 Chceli sme sa uliať zo školy, tak sme išli na DOD a podal som si prihlášku… Prvý rok bola dosť nuda ale teraz keď mám viac praktických predmetov to začína byť zaujímave, začal som praxovať v jednej firme… Myslím si, že všetko to je iba o tom čo je človek schopný obetovať pre svoju budúcnosť. Toto platí hlavne pre tých, ktorý sú na školách ako ja (UCM a podobne ) https://komercnespravy.pravda.sk/ostatne/clanok/454377-7-sposobov-ako-sa-po-studiu-vyhnut-nezamestnanosti/ ale inak super článok a super motivácia ,,Najlepšia práca popri škole je podľa mňa tá, z ktorej sa môže stať tvoja reálna práca.“ 🙂

  Timka · 1. februára 2018 at 10:46

  Ahoj Marcel, vďaka za peckový komentár! 🙂
  Najlepšie je dostať sa takto „náhodou“ na školu 🙂 Hoci nič nie je samozrejme náhoda. Je pecka, že sa ti na škole už páči a úplne súhlasím, ideálna brigádka je taká, čo má potenciál dobrého platu 😉 Ale na druhej strane, nie je zlé vyskúšať si rozličné práce popri škole, niektoré ti dajú zručnosti, ktoré využiješ neskôr. Napríklad ja som pracovala takmer 3 roky ako lektorka angličtiny, ale aktuálne už nevnímam, že to chcem robiť. Ale tá skúsenosť je neoceniteľná 🙂

Sue Diamond · 12. mája 2018 at 11:18

Ešte si mohla napísať, čo všetko pri spomínaných prácach potrebuje mať človek od úradov. Silne pochybujem, že si študent bude zakladať živnosť, aby mohol predávať handmade vecičky, čiže by šlo o prácu načierno (veľa ich predáva na bazoši, na faceboku a podobných stránkach a veľa z nich už chytili, je normálne, že ťa niekto dobroprajní nahlási za nelegálnu činnosť). Takisto kozmetičku nemôže robiť žena bez patričného vzdelania, čiže opäť buď absolvent štúdia v príslušnom odbore alebo absolvent certifikovaného kurzu v akreditovanom inštitúte, ktorý stojí zopár stovák až tisícok eur. Takže tipy sú to síce pekné, bohužiaľ ale na hrane zákona, ak beriem v úvahu, že 99% šikovných tvorivých študentov nebude vystavovať faktúry, ale budú brať peniaze len tak na ruku a budú radi že sú radi. Ešte napríklad to lektorstvo by sa dalo, ak robíš na zmluvu alebo na dohodu pre nejakú agentúru, ktorá tvoju prácu zastrešuje. Rovnako to máme aj my blogerky, ak nemáš založenú živnosť a nepatríš pod nejakú agentúru, ktorá pokrýva tieto právnické veci, a napriek tomu si za svoju prácu (napr. recenzie, fotky na insta a pod.) berieš od firiem peniaze, robíš to nelegálne. Akonáhle makáš sama na seba, potrebuješ riadne vystavovať faktúry za predaj tovarov a služieb, čiže musíš byť firma alebo živnostník, mať pridelené IČO, DIČ a IČ DPH. A fakt si nedokážem predstaviť, ktorý študent bude ako živnostník platiť mesačne 200€ odvody z výroby handmade náušníc + platiť si extra účtovníka, ktorý sa bude starať o účtovníctvo a dane, lebo vystaviť správne faktúru je síce brnkačka, ale viesť si riadne účtovníctvo, to už chce odborníka, čo sú ďalšie náklady. Čiže možno by si mohla aj toto do článku zahrnúť, lebo to není len tak poskytovať služby a brať za to prachy, všetko má svoje pravidlá a postupy.

  Sue Diamond · 12. mája 2018 at 11:19

  *dobroprajný (sorry za preklep)

  Timka · 12. mája 2018 at 12:05

  Ahoj Sue, vitaj na blogu a ďakujem za komentár. Určite niektoré veci do článku pridám 🙂 Len pre ujasnenie, pri lektorovi som ja pracovala v jazykovej škole, takže som jednoducho pracovala ako brigádnik. Čo sa týka doučovania, áno, je to tá zóna „šedej“ ekonomiky, kde ti dobroprajníci môžu narobiť problémy. Zároveň to však vie byť ako pri blablacar – je to dobrovoľný príspevok tvojho „študenta“, nie peniaze za vykonanú prácu. Zároveň, ja osobne som všetky takéto spôsoby vždy riešila s mamčou, a rátam s tým, že čitatelia si tieto veci tiež ujasnia s rodičmi. Ale máš pravdu, je nezodpovedné to jasne neuviesť v článku, takže to tam spomeniem.
  Čo sa týka živnosti, nie je to jediná možnosť. Dá sa tiež pracovať na zmluvy na dielo, a pri písaní treba myslieť aj na fond, ale ako denný študent priznanie podávaš len pri príjme nad istú sumu. Toto všetko sú spôsoby, ako si privyrobiť pár desiatok, nie ako si zarobiť na seba stovky, takže vôbec nie je hneď potrebný účtovník a odvody a ktovie čo všetko. Veľa záleží na forme zmluvy príp. inej právnej formy. Ešte teda k tej kozmetičke atď. — ja som bežne maľovala kamošky na ples alebo som robila účesy, prípadne ak pracuje niekto s katalógovým predajom, opäť to je o inom. Nie je vždy potrebný certifikát 🙂 A takisto nie je vždy potrebná zmluva. Podľa našej legislatívy je aj ústna dohoda platná rovnako ako kúpna zmluva (hoci sa ťažšie dokazuje). Ale fakt si myslím, že ak ti kamoška zaplatí 10€ za líčenie na ples, tak neporušuješ žiaden zákon. ústna dohoda bola platná, stále si denný študent a do 2K eurového zárobku máš ďaleko. Avšak určite do článku pridám upozornenie na to, aby si tieto veci preskúmali + doplním linky na zákonník, toto mi vôbec pri písaní nenapadlo a je to skvelá poznámka, ďakujem!

   Sue Diamond · 12. mája 2018 at 12:46

   Jasné, ono sa všetko dá nejakým spôsobom obísť, ale to sa práve dostávame k tomu, že je to už na hrane zákona, však?! Ono je aj dosť rozdiel či ti kozmetička robí líčenie na ples, kde ti vlastne ani nejako extra nemôže uškodiť a je rozdiel keď ti kozmetička má robiť diagnostiku a nejakú tú liečbu pleti a podobné veci, tam už ti samozrejme uškodiť môže, čiže z tohoto pohľadu by som ja ako zákazník radšej zaplatila o 10€ viac slečne s patričným certifikátom, než nejakej študentke, ktorá ešte polovicu potrebných predmetov ani neabsolvovala. Zas by to bolo na dlhú debatu, každý si predstavuje iný zárobok popri škole, niekomu stačí pár desiatok eur na nejakú tú diskotéku a iné vyžitie, ale iný si zas potrebuje zarobiť na podnájom, lebo mu nepridelili internát. Tých situácií a aj brigád je miliónpäť, nedá sa všetko popísať, to je samozrejmé. Len taký ten základ som chcela spomenúť, že vlastne ak človek nerobí pod nejakou firmou, ktorá ho v týchto veciach kryje, potom je dobré spomenúť, že sú potrebné aj určité povolenia, ak teda človek potom nechce mať nejaké opletačky so zákonom 🙂

    Timka · 12. mája 2018 at 12:54

    Súhlasím, určite je v tom veľký rozdiel. Všetko je vždy aj o tom, že si treba preštudovať zákony. Našla som nejaké „ľudsky písané“ články s odkazmi priamo na zákonník, takže ich doplním do článku 🙂 vďaka ešte raz za upozornenie

29 tipů Jak ušetřit peníze na vysoké škole · 20. novembra 2017 at 19:04

[…] Jak kombinuje práci se školou moje slovenská blogerská kamarádka Timka, si můžete přečíst zde. […]

Máš názor? Sem s ním!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním súborov cookie. viac informácii

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Zatvoriť