Dobrovoľníctvo: práca zadarmo?

V zahraničí už bežná prax, u nás ešte nie tak rozšírená aktivita: dobrovoľníctvo. Či už je to pomoc v lokálnej komunite alebo pre to vycestuješ, či pomáhaš mladým alebo starým, či pri tom stojíš na pódiu alebo makáš na projektoch doma, dobrovoľníctvo je skúsenosť, ktorá obohatí teba aj svet. Je to čosi, čo by malo byť súčasťou životného štýlu študentov. Aj keď je to zadarmo.

Prečo?

Pretože sa to oplatí. Prispeješ svojou troškou, rozvinieš svoje zručnosti, naučíš sa množstvo užitočných vecí a spoznáš ľudí, ktorým na tomto svete záleží. Je úplne jedno, v akej to je oblasti, či už pomoc chorým, práca s cieľom zveľaďovať životné prostredie alebo práca so študentami – ako je to aj v prípade Erasmus Student Network (ESN).

ESN v skratke

ESN je jedna z najväčších študentských dobrovoľníckych organizácií v Európe. Intenzívne sa usiluje a mobilnejšie a flexibilnejšie vzdelávacie prostredie a to tak, že podporuje (a tiež poskytuje možnosti) na študentské výmenné pobyty, okrem toho tiež poskytuje možnosť zakúsiť medzinárodné prostredie aj pre ľudí, ktorí nemôžu ísť na mobilitu. Je to taký Erasmus na tvojej vlastnej univerzite.

ESN v číslach:

  • pôsobí v 40 krajinách
  • 15 tisíc aktívnych členov (spolu s „buddies“ je to až 34 tisíc)
  • ponúka svoje služby viac ako 200 tisíc študentom
Pokiaľ ťa zaujíma, ako môžeš aj ty zažiť Erasmus na tvojej univerzite, chceš spoznávať mladých ľudí zo zahraničia, vycibriť si cudzí jazyk a rozšíriť svoje vedomosti, checkni webstránku ESN Slovakia, kde nájdeš všetky potrebné informácie. Možno je ESN aj v tvojom meste! 😉

Ako som sa dostala do ESN?

Po mojom návrate z Erasmu v Španielsku mi veľmi chýbal kontakt s medzinárodnou komunitou. Už v Španielsku som sa s ESNkom stretla – organizovali pre nás výlety, ukazovali nám mesto, pomáhali pri orientačných týždňoch, boli nám k dispozícii ak sme niečo potrebovali a samozrejme sme chodili von aj s nimi. Takže pre mňa bola voľba v tomto prípade jasná.

Spočiatku som chcela byť iba tzv. „buddy“, takže som sa chcela starať iba o mne pridelených študentov, no to sa veľmi rýchlo zmenilo. Pre ESN som sa nadchla, do mesiaca som sa stala aktívnym členom, po čase som začala koordinovať dva projekty v Košiciach. Tento jún som sa zapojila aj do národnej úrovne, takže myslím, že za taký krátky čas je moja skúsenosť celkom komplexná. Pointou článku ale nie je vysvetľovať, čo som robila a aká je štruktúra tejto organizácie – skôr vám chcem poukázať na tri podstatné otázky, ktoré sa ľudia pýtajú, keď sa dopočujú, že som dobrovoľníčka:

  • Čo som sa naučila?
  • Čo za to mám, alebo čo som získala?
  • Čo ma to stálo?

Čo som sa naučila

Ako pracovať v tíme

Povedať úprimne svoj názor, podať a prijať kritiku (aj pochvalu, to je niekedy ešte ťažšie), dodržať deadliny ale aj inšpirovať k dodržaniu iných, dohodnúť sa pre dobro tímu a nie pre vlastné… toto všetko sú veci, ktoré sú kľúčové pri práci v tíme.

ESN ma naučilo, že na mojom názore záleží a že môj input, moja snaha je vzácna.

ESN ma tiež naučilo, že tím je úspešný vtedy, ak sú všetky aspekty projektu dotiahnuté, nie vtedy, keď ja si svoje urobím a na zvyšok môžem kašľať.

Okrem toho ma ESN naučilo, že ak nestíham, nemusí to všetko padnúť na hlavu mne. Vždy existuje niekto, kto mi vie pomôcť. Dokonca existujú ľudia, ktorí to vedia urobiť lepšie ako ja – a to je dobré, tak to má byť. Aspoň sa mám od koho učiť.

Dobrovoľníctvo v tíme je náročné, pretože (logicky) v tíme fungujú rozličné osobnosti, majú rozličné nápady a predstavy a tiež úplne iný spôsob riešenia úloh. Nie je jednoduché toto všetko skoordinovať, je k tomu potrebný líder, ktorý predovšetkým pozerá na ciele celej spolupráce a s touto víziou riadi ďalších.

Avšak dobrovoľníctvo v tíme je aj nádherné, pretože odzrkadľuje, čoho všetkého sme schopní, ak niečo robíme spolu.

A je úplne jedno, či je to organizácia výletu do Tatier, rezervácia 100 porcií bryndzových halušiek na večeru alebo workshopy o zahraničných krajinách na škole. Práve preto, že to nerobím sama, je to vzácne.

Nie som jediná so silným príbehom

Počas týchto uplynulých mesiacov som spoznala množstvo ľudí. Mladých, odvážnych ľudí, zo všelijakých rodín, s všelijakými problémami a s obrovskou vytrvalosťou a chuťou do života. A pri rozličných zdieľaniach a workshopoch som zistila, že zďaleka nie som jediná so silným príbehom. Že v tomto ohľade vôbec nie som výnimočná.

A to je dobre.

Je dobré vedieť, že nepadám sama. Je dobré vidieť príklady toho, ako žijú ostatní. A je veľmi dobré zdieľať svoj vlastný príbeh, a zároveň sa učiť od iných a spoločne pomáhať ďalším.

Aké sú moje silné stránky

Vlastnosti, ktoré som pokladala za prirodzenú súčasť mňa, nemá každý a pritom sú potrebné v tíme. Názory, ktoré mám ja, môžu častokrát prispieť k diskusii. Postupne v ESN objavujem to, čo ma oddeľuje od ostatných. A to v dvoch zmysloch.

Jeden je ten, že niečo mi ide lepšie (pre fungovanie tímu či projektu) a môžem to iných naučiť. Takže mám silné stránky, o ktoré sa viem podeliť – a teraz sa učím, ako to robiť.

Druhý zmysel oddelenia od ostatných je ten, že niektoré vlastnosti mám proste v tíme ja. Nie sú to čisto zručnosti, ktoré viem odovzdať, skôr vlastnosti, ktoré potrebujem zveľaďovať a tak prispievať k práci celého tímu.

A je to brutálne empowering, poznať svoje silné stránky.

V podstate je to super zbraň aj proti prokrastinácii. Lebo nechcem odkladať zlepšovanie samej seba na neskôr.

Odkladáš veci na neskôr? Niekedy aj tie, ktoré sú naozaj urgentné a dôležité? Prokrastinácia má svoju vlastnú rovnicu, ktorú vieš ovplyvniť a začať efektívne pracovať. A nie je to tak náročné. Prečítaj si o tom viac!

EFEKTÍVNE ŠTÚDIUM: Ako prestať prokrastinovať 1.

Aké sú moje slabé stránky

Možno menej príjemné, ale neskutočne potrebné pre život (či už profesný, školský, milostný, rodinný, všade je dôležité byť si vedomí našich slabých stránok).

Aj v tomto ma práca, ktorú robím zadarmo, odmeňuje. Ukazuje mi, v čom fakt zlyhávam.

A z času na čas mi ukáže aj to, ako to prekonať.

Ako komunikovať s rozličnými ľuďmi

Ženy, muži, veriaci, neveriaci, študenti aj pracanti, ľudia, ktorí navštívili úplne odlišné krajiny sveta. Všetci v jednom tíme, pracujúcich pre ďalšiu obrovskú a neskutočne rozmanitú skupinu ľudí – pre Erasmus študentov doslova zo všetkých kútov sveta.

Tu nejde len o jazyky. (Dosť potrebné, ak sa snažíte Španielovi vysvetliť, že hulákať na kamoša cez celý Fresh proste nie je normálne, a preto im babka prekvapivo dobrou angličtinou vytkla, že v obchode nie sú sami.)

Ide o rôzne osobnosti, úplne iný spôsob prijímania názorov, kritiky a pochvaly. A tiež iný spôsob pri podávaní vlastných názorov, vlastnej kritiky či pochvaly.

Pri niekom je potrebný small talk, iný ho s radosťou preskočí. Niekto radšej telefonuje, iný si bude skôr písať. Každý má úplne inde postavenú hranicu tolerancie vtipkovania (či vážnosti). Toto všetko sa spolu učíme rozoznávať, častokrát aj pomenuvávať a vychádzať spolu.

Je to tiež jedna zo vzácnych vlastností, ktoré vyhľadávajú zamestnávatelia: schopnosť pracovať v (častokrát medzinárodnom) tíme, jasne komunikovať a ochota hľadať riešenia konfliktov.

Čo som získala

Priateľov (hádam na celý život)

Áno, trávime spolu veľa času. Zároveň sme voči sebe asi otvorenejší, než voči iným ľuďom. Skôr sa zdôveríme, vieme pomerne jasne komunikovať a tak nie je tak náročné stať sa priateľmi.

A ako jeden kolega minulý týždeň (verím, že humorne) naznačil: Asi sa vás už nezbavím.

A mne to vôbec, ale vôbec neprekáža!

Poznámka pod čiarou: Ak si na výške a tápaš, máš dojem, že nezapadáš alebo sa ti nedarí vytvoriť si partiu, povzbudzujem ťa pridať sa k nejakej študentskej organizácii. Nielen pre kredity, výhody, sebarozvoj a lepšiu kariérnu vyhliadku. Moje svedectvo je aj to, že prvýkrát na výške vnímam, že niekam patrím. A je to na nezaplatenie!

erasmus_student_network_dobrovoľníci

Moja ESN rodinka počas jedného z najobľúbenejších eventov roka. Slovak Night (Slovenská noc) završuje sériu kultúrnych podujatí Nation2Nation, počas ktorého sa nám predstavia jednotlivé národnosti prezentáciou, jedlom, hudbou a u Slovákov aj tancom.

Skúsenosti (hodné životopisu)

Písanie článkov, reportov a grantov.

Práca v tíme.

Organizačné schopnosti.

Komunikácia s univerzitou a/alebo partnermi pri organizácii udalostí.

Speaking skills. Hajaj. Samé hodnotenia, workshopy, diskusie, prednášky, prezentácie, a v mojich nových pozíciách budem niektoré aj viesť.

Zoznam sa neustále rozširuje. Vďaka ESN získavam skúsenosti, ktoré iným unikajú. Sú vzácne môjmu srdcu, ale mnohé z nich sú tak vzácne, že ich ocenia aj budúci zamestnávatelia.

Naposledy som sa vďaka môjmu CV-čku dostala na „speed dating“ zo zástupcom Slovenskej sporiteľne, Tigranom Aleksanyanom, ktorý  koordinuje program, ktorým Slovenská sporiteľňa podporuje začínajúcich podnikateľov. Bolo to počas udalosti Night of Chances, o ktorom si môžeš prečítať viac tu.

Night of Chances 2017: Kto by chcel dobrovoľne ostať na NOC po škole?

Schopnosť spravovania času, úloh a priorít (stále v procese!)

Myslím, že toto si si mohol všimnúť aj na blogu alebo ak sleduješ moje kroky na Facebooku.

Stíham o dosť viac než som robila pred rokom, mám jasnejšie stanovené priority a hoci nie som dokonalá, jednoznačne vnímam zlepšenie oproti tomu, ako som tento bakalársky ročník v septembri začala.

Čo ma to stálo

Voľný čas

Toto je asi logické. Meetingy, víkendové konferencie a Skype hovory, podobne ako plánovanie a samotná účasť na udalostiach vyžadujú čas. Aj starostlivosť o buddies vyžaduje čas. No myslím, že je to čas dobre investovaný, ktorý som zúročila a ktorý vôbec neľutujem.

Zameranosť na seba

Už to nie je len o tom, čo z dobrovoľníctva vyťažím. Prišla som o veľa môjho času ale tiež som prišla o chuť ten ča venovať len sebe. Chcem ísť von, spoznávať nových ľudí. Chcem zorganizovať niečo, alebo pomôcť pri preklade dokumentov, alebo čokoľvek iné.

Chcem byť lepšia, každý deň, nie pre seba, ale pre komunitu.


Máš názor? Sem s ním!

Related Posts

práca popri škole je dnes nevyhnutnosťou
Pre študentov

Práca popri škole: Pár tipov, ako si nájsť zmysluplnú brigádu a zarobiť počas školy

Za to, že študuješ, možno nič neplatíš - ale štúdium určite nie je zdarma. Pátrala som, pýtala som sa, a prinášam ti moje zistenia na tému: Ako si nájsť zmysluplnú brigádu na škole (alebo: ako zarobiť peniaze, skúsenosti a renomé).

nestíham vysokú školu - čo potom
Pre študentov

Nestíham, nevládzem, nechcem… ale musím! Ako prežiť náročný týždeň uprostred semestra

Neustála únava, nedostatok času na spánok alebo jedlo, kopec povinností, o ktorých si si na začiatku roka myslel, že ich zvládneš? Vitaj vo svete vysokoškoláka! Po mojom zatiaľ najťažšom týždni na škole si sadám, a snažím sa zverbalizovať, ako som ho (úspešne) zvládla.

mesačnica je súčasťou diára the žurnál
Pre študentov

The Žurnál: Kúpiť či nekúpiť?

The Žurnál: Najminimalistickejší diár, ktorý ti pomôže lepšie si zorganizovať čas, určiť si priority a žiť spokojnejší život. Je to naozaj tak?

Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním súborov cookie. viac informácii

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Zatvoriť