V stredu 3. mája 2017 sa v priestoroch univerzitnej knižnice TU v Košiciach uskutočnil po prvýkrát Večer príležitostí, alebo Night of Chances. Hlavným organizátorom bola Nexteria, neziskovka, ktorá okrem NOCi v Košiciach zorganizovala aj NOC v Bratislave, a to hneď dvakrát, na témy engineering a technology. Bohatý program zahŕňal panelové diskusie s expertami z AT&T či Accenture a ďalšími, tiež workshopy a prednášky na zaujímavé témy a v neposlednom rade možnosť využiť speed dating s niektorými zo spíkrov.

Perfektná príležitosť za študentskú cenu

Night of Chances osobne považujem za doposiaľ najlepšiu (nielen) kariérnu príležitosť, aká sa študentom slovenských univerzít dostáva. Je to nadupaný večer so zaujímavými hosťami, kde sa priamo na pôde domácej univerzity stretáva pracovná (a tiež hybná) sila Slovenska s tými, ktorí majú možnosť týchto ľudí zamestnať – či aspoň usmerniť. Ako uvádza aj samotná webstránka eventu, cieľom je, aby

si [študenti] otestovali svoje schopnosti riešením praktických úloh, získali nové vedomosti a diskutovali o odborných a celospoločenských témach.

Veľmi oceňujem možnosť zakúpenia si lístkov viacerými spôsobmi, napríklad cez SMSku, a úplne perfektné je to, že za túto príležitosť zaplatíte 3€ (v prípade neskorej kúpy je to max 9€), takže je to naozaj dostupné pre každého.

Čo sa týka témy, v Košiciach to bola kombinácia business&technology, takže tam boli zástupcovia firiem z IT sféry, napríklad Martin Hasiček z T-Systems alebo Pavol Miroššay, riaditeľ Košice IT Valley, no tiež zástupcovia tej business sféry, napríklad Tigran Aleksanyan zo Slovenskej sporiteľne.

Celkovo sa tu zišli aj firmy ako AT&T, INESS, VSE a tiež ľudia z Eastcubatoru či Exponey. Okrem toho bola možnosť porozprávať sa so zástupcami dobrovoľníckej organizácie IAESTE, ktorá pomáha predovšetkým pri vycestovaní na zahraničné stáže.

Pre viac informácií o zahraničných stážach pozri priamo web organizácie IAESTE.

Night of chances – osobné hihglights večera

Diskusie, odborné prednášky, workshopy a speed dating. Na tieto štyri kategórie sa delil program NOCi. Mojim osobným highlightom však bola prvá diskusia a neskôr speed dating.

Večer sa začal hlavnou panelovou diskusiou na tému Vízia hlavného mesta východu. Diskusiu viedol Adam Gaľa z Nexterie, a diskutovali Gabriel Galgóci z AT&T, Ing. Marián Pavlík, PhD. zo Škoda Auto a Pavol Miroššay z IT Valley. V neposlednom rade sa do diskusie zapájali aj študenti, ktorých bolo hojne. Otázky zo strany študentov zastrešovala spoločnosť Slido, ktorá sa postarala o online fórum, kde sa o jednotlivých otázkach dalo aj hlasovať.

Aká je vízia hlavného mesta východu?

Táto diskusia ma naozaj potešila a namotivovala vďaka vyjadreniam jednotlivých odborníkov. Samozrejme sa riešila téma smart city a všetko, čo k tomu patrí. Jedna z otázok publika znela takto: Aké sú silné stránky Košíc? A musím povedať, že odpovede by sme si všetci mali zapísať ideálne na dlane, aby sme na ne nikdy nezabudli.

“Talent, ktorý tu máme,” začína odpovedať pán Galgóci z AT&T.
“Košice diferencujú ľudia a skillset, tá energia chcieť niečo zmeniť.” Miroššay už len dodal, že kvalitná pracovná sila je jednoznačne našou silnou stránkou.

night of chances

Zdroj: Nexteria

Podľa Galgóciho majú Košice všetky potrebné faktory na rozvoj. Túto myšlienku potvrdil aj Pavlík, ktorý dodal, že Košičania majú výhodu flexibility.

Sme ochotní odísť, etablovať sa (…), je však otázkou, ako nás potom dostať naspäť. (Pavlík)

Touto otázkou sa zaoberalo dlhšie a všetci diskutujúci uznali, že zodpovednosť vytvárania podmienok, do ktorých sa študenti po skúsenostiach v zahraničí budú vracať, je aj na ich pleciach. Avšak nezabudlo sa ani na to, že nech máme hocaké možnosti stáže a hocaké pracovné benefity, pokiaľ bude správa krajiny a mesta upadať, ľudia zostávať chcieť nebudú.

Čo si myslíte vy? Je lepšie ostať a snažiť sa niečo zmeniť, alebo to vzdať a radšej vycestovať do zahraničia? Čo by vás donútilo vrátiť sa? Odpovedzte mi v komentároch! 🙂

Zástupca AT&T apeloval na študentov: Bez vás to nejde!

“Priatelia, bez vás to nejde,” povedal Galgóci, ktorý nás vzápätí vyzval nehľadať problémy ale riešenia. Podľa neho je dôležité ostať na Slovensku a pracovať, prípadne načerpať skúsenosti v zahraničí, no zúročiť ich na domácej pôde.

K výzvam sa pridal aj Miroššay, ktorý povedal, že ho študenti majú osloviť s dobrým nápadom.

“Pomôžem alebo vás nakontaktujem na tie správne osoby,” prisľúbil.

Na záver sa vybrala jedna z menej IT orientovaných otázok z publika: Ako začať pracovať na osobnom rozvoji? Pozri sa, čo odpovedali diskutujúci.

Pustite sa do toho a začnite na tom systematicky pracovať. (Miroššay, IT Valley)

Je dôležité mať sen! (Pavlík, Škoda Auto)

Nečakajte, že to niekto urobí za vás. Vízia sa časom vyformuje, no začnite pracovať. (Galgóci, AT&T)

Okrem tejto diskusie sa počas Night of chances konalo niekoľko ďalších.

O fenoméne Big Data diskutovali zástupcovia VSE Holding a T-Systems Slovakia, kým o zdieľanej ekonomike hovorili ľudia z VSE a INESS. Neskôr v noci bola aj diskusia na tému košických startupov, kde nemohli chýbať zástupovia z Hipstesaurus Rex Apps, Chargebrella, RoomAssistant a Local Host pod vedením Viliama Vajdu z Eastcubatoru.

Týchto diskusií som sa osobne nezúčastnila, takže update/feedback (samé anglicizmy, hanba mi!) poskytnúť nemôžem, no som si istá, že sa nejaký na tých internetoch ešte objaví!

Speed dating: Diskusia pri káve s riaditeľom firmy?

V prvom rade musím povedať, že som nedostala žiadnu kávu. 🙁

Avšak jednoznačne možnosť speed datingu považujem za najlepšiu časť večera. Dostať sa na speed dating nebolo úplne jednoduché – bolo potrebné v predstihu poslať CV, podľa ktorého sa urobil užší výber a tiež sa prehodnocovalo, či sa máš o čom so zástupcom firmy porozprávať.

Bolo potrebné dodať aj motivačný list, resp. vysvetliť, prečo práve táto firma a o čom by si sa chcel porozprávať. Týmto sa chcem poďakovať zástupcom Nexterie, ktorí mi pomohli s tým, ako si vymakať CVčko, ktoré napokon prešlo tou úzkou bránou a tak má tento článok iné grády.

Chcel by si vedieť, ako si vymakať CVčko? Prihlás sa na odber noviniek a ja ti napíšem e-mail, keď túto tému spracujem. Inšpiráciu čerpám napríklad od ľudí z firmy Google Slovensko alebo priamo od mentorov zapojených do Nexteria Leadership Academy, takže to nebudú len okukané tipy personálnych agentúr, to sľubujem!

Ja som sa dostala na speed dating zo zástupcom Slovenskej sporiteľne. Tigran Aleksanyan koordinuje program, ktorým Slovenská sporiteľňa podporuje začínajúcich podnikateľov. Okrem toho vedie združenie GLEN Slovakia, ktoré školí a vysiela mladých dobrovoľníkov na rozvojové stáže.

Musím povedať, že stretnutie bolo veľmi príjemné, hoci kratunké. Tigran bol spolu s kolegom prívetivý, usmievavý a vôbec som sa necítila pod tlakom. Práve v tomto je toto podujatie jedinečné, že tie bariéry medzi “študentíkmi” a “profíkmi” nie sú tak viditeľné, profíci sú dosiahnuteľní a tým pádom vnímam možnosť sa od nich aj niečo reálne priučiť.

night of chances - tigran

Spoločnú fotku nemáme, pre autenticitu ale pridávam inú momentku. 🙂

Počas rozhovoru som sa venovala primárne programu pre začínajúcich podnikateľov. Chcela som vedieť, kde môžu študenti – kde môžeš aj ty – získať peniaze na svoje mnohokrát super nápady. Čo sa mi na programe páči najviac v porovnaní s nejakými pôžičkami je, že SLSP pomôže pri zrealizovaní nápadu krok za krokom.

To znamená, že pomáhajú pri zostavovaní ziskového podnikateľského zámeru, poradia pri testovaní záujmu o tvoj produkt alebo službu, a tiež pomôžu zvládnuť riziko. Súčasťou toho je a preverovanie obchodných partnerov a záskanie mentora na špecifické otázky ohľadom tvojho podnikania. A v neposledom rade to sú aj financie na rozbeh podniku.

Je to veľmi komplexný program, prihláška naň je veľmi podrobná avšak donúti ťa zamyslieť sa, či to máš ozaj prepracované alebo si iba snílek. Zároveň je to skvelý spôsob, ako zadarmo zistiť, ČO ti vlastne treba urobiť na to, aby si mal úspešné podnikanie. Dobré, že?

Tigran mi prisľúbil aj rozhovor o tejto a aj o iných príležitostiach pre študentov na Slovensku, takže s tým odberom noviniek naozaj nesrandujem. Prihlás sa a budeš o tom vedieť medzi prvými! 😉

Prednášok a iných programov bolo ešte mnoho, no všade sa byť naraz nedalo, pokúsila som sa teda opísať primárne veci, ktoré ma najviac zaujali. Po záverečnej prednáške sa ešte konala afterparty, na ktorej bola perfektná atmosféra!

Tam sa mi podarilo bližšie zoznámiť s viacerými ľuďmi a veľmi dobre som si pokecala s Katkou z blogu Kickstart. Blog píše so svojím manželom a musím povedať, že to robia veľmi dobre. Štúdium, kariéra, cestovanie, stáže, financie a iné – všetko, čo by správny študent mal čítať – nájdeš práve na Kickstarte! Vrelo odporúčam, napríklad tento článok:

Ako ušetriť a žiť bohatý život? 13 tipov, ktoré nás zachránili.

Pre úplne transperentnosť dodávam, že som sa Night of chances zúčastnila ako súčasť press tímu, takže som mala vstup zadarmo a vedela som aj nejaké background infošky, avšak tieto nijakým spôsobom neovplyvnili slová a názory v tomto článku. Považujem to skutočne za najlepší kariérny event pre študentov na Slovensku a som nadšená z toho, že sa konečne odohral aj v Košiciach.

Teším sa na ďalšie ročníky a dúfam, že tento článok sa ti páčil!

Slovo na záver – o organizátoroch

Nexteria je neziskové združenie ľudí, ktorí veria, že aktívni a vzdelaní ľudia sú kľúčom k zlepšeniu budúcnosti Slovenska. Venujú sa rozvíjaniu mladých ľudí, a to nielen v oblasti budovania schopností a prípravy do praxe, ale aj rozvoja charakteru k morálnemu konaniu.

Za Nexteriou stoja ľudia, ktorí ju podporujú, či už finančne alebo svojím časom a energiou ako lektori alebo tím, ktorý organizuje aktivity Nexterie. Medzi nimi sú napríklad prezident Andrej Kiska, Rasťo Kulich (Country manažér Google Slovensko) alebo Michal Meško (CEO Martinus, s ktorým som sa medzi inými porozprávala v tomto rozhovore).

Viac o Nexterii a ich projektoch sa dozvieš na www.nexteria.sk.


Timka

Ahoj, som Timka, mám 25 rokov a blogovaniu sa venujem od roku 2016. Pracujem ako redaktorka a mojou záľubou sú cudzie jazyky. Verím, že tento blog ťa bude motivovať aspoň tak ako motivuje mňa. Zo školy sa naozaj dá vyťažiť viac ako len diplom: sleduj ma a ukážem ti, ako.

1 Comment

Slovenské zdroje pre študentov, s ktorými zvládneš život na intráku, maturu aj sebarozvoj - Timkablog · 31. augusta 2018 at 9:06

[…] Upgrade: Blog, ktorý vznikol popri Night of Chances (najlepšom podujatí pre študentov, na akom som bola). Už sa však rozrástol na full-time magazín, ktorý proste musíš sledovať. Novinky z oblasti […]

Máš názor? Sem s ním!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním súborov cookie. viac informácii

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Zatvoriť