Či už to spôsobila choroba, máš toho tento týždeň viac ako bežne alebo ťa zmorila lenivosť, dá sa dobehnúť zmeškané aj za jeden víkend. Aspoň natoľko, aby ťa ďalší týždeň nedohnal do šialenstva.

Nič ti nevyčítam

Tiež nestíham, hajáj, a ešte v akej miere!  Dokonca občas odkladám veci na neskôr, napriek tomu, že viem, ako poraziť prokrastináciu. Ale teraz nehľadáme dôvody, prečo sa to pokašľalo. Prečo sa tá esej neodovzdala načas sama. Prečo máš toľko nedokončených domácich úloh. Prečo spánok obchádzaš niekoľko dní, ale napriek tomu nestíhaš dohnať všetko, pretože musíš ísť do práce, upratať doma, vyvenčiť psa a milión ďalších “drobností”.

Teraz hľadáme spôsoby ako to napraviť. Ako dobehnúť zmeškané v škole alebo v práci. Ako dobehnúť ten cudzí jazyk, ktorému sa chceš venovať. Ako si vytvoriť čas na bežné veci, ako upratať izbu na intráku, navariť si poriadnu večeru alebo niečo spraviť s tým akné. Alebo ako pracovať tak, že reálne budeš mať čas aj na spánok a relax. A nebodaj stihneš urobiť aj niečo viac pre seba – veď tvoj side job alebo brigáda môže byť niečo, čím získavaš reálne skúsenosti a renomé, nielen nejaké to euro. A na toto existuje jedna super vec.

#GYSTday alebo Get Your Shit Together Day (v preklade deň, kedy si dáš život dokopy)

Pointa je veľmi jednoduchá. Je to deň (alebo dva), počas ktorého si dáš dokopy život. Jednoducho dobehneš zmeškané veci – či už zo školy alebo práce, alebo aj tie bežné maličkosti. Upratovanie, umývanie riadu, pranie či manikúra. Ja si zvyčajne dávam takýto #GYSTday raz za týždeň, lebo mám toho toľko, že jednoducho sa veci vždy zošmyknú a nejdú podľa plánov. Každý takýto #GYSTday je iný, ale je niekoľko pravidiel, ktorými sa môžeš riadiť.

1. Na všetko príde čas – tak si ho nekradni

Pri #GYSTday myslím aj na oddych a relax, nielen na prácu. Preto sa v tieto dni prokrastinácii oveľa úspešnejšie vyhýbam. Nemusím si kradnúť čas na instagram, seriál, knihu alebo rande – on je proste tam, vytvorený práve na to.

môžeš dobehnúť zmeškané a zároveň si oddýchnuť

Ak na niečo nemáš čas, to je prokrastinácia. Na záľuby si počas #GYSTday jednoducho vytvor čas. Je v poriadku venovať sa im – mimo pracovnej doby.

Zvyčajne sú štyri oblasti, ktorým sa nestíham naplno počas týždňa venovať.

 1. Starostlivosť o seba. O telo aj dušu. Ako aj o udržiavanie kontaktu s blízkymi a relax.
 2. Starostlivosť o “domácnosť“. Síce bývam na intráku, tá posteľná bielizeň sa fakt sama nevyperie. Fakt nie.
 3. Škola. Prekvapivé? Vždy všetko na daný týždeň síce mám hotové, ale nemám počas týždňa čas venovať sa vyhľadávaniu materiálov na ďalšiu esej, alebo prekladateľskému projektu, ktorý spolu robíme či napríklad obyčajnému nácviku tlmočenie. Jop, také robíme. Nie, netlmočím len tak. (Hoci vraj celkom dobre.)
 4. Práca. Sem zaradzujem písanie, ktorým si privyrábam, ale tiež akúkoľvek činnosť spojenú s blogom, Facebookom a Instragramom, odpovedanie na emaily, písanie ďalších emailov… Je toho veľa. Niežeby ma to nebavilo. Ale nie vždy to počas týždňa stihnem.

Na všetky tieto veci si počas dňa nájdem čas, preto prokrastinácia nie je taká lákavá. Zároveň však niektoré z mojich klasických metód, ktoré využívam pri práci a pri štúdiu, mi počas takýchto víkendov nepomáhajú. Napríklad technika pomodoro, ktorú radím medzi top 25 rád o učení sa.

Ako si teda nastaviť prestávky?

Miesto rozdelenia si práce podľa času si dávam prestávky podľa potreby, po jednom ukončenom celku. Ak teda robím domáce práce, nedám si prestávku len preto, že ubehlo 25 minút. Ak mám v umývadle ešte 2 taniere a hrniec, dokončím to. Logické, že?

Podobne to robím aj so štúdiom. Ak píšem esej, napíšem si celú osnovu bez ohľadu na to, ako dlho to trvá. Až potom si dám prestávku. Prečítam si celú kapitolu v knihe, až potom si dám prestávku. Upravím jeden celý článok, až potom si dám prestávku. Rozdelím úlohy v projekte všetkým, až potom… no veď chápeš. Delím prácu na logické celky. Týmto si nepreruším niť myšlienok, a zároveň sa ľahšie dostanem do stavu hlbokej práce. Cítim sa celkovo motivovanejšie a práca mi ide viac od ruky. Ak teda chceš dobehnúť zmeškané po chorobe, odporúčam ti podobné delenie (rob to podľa seba, toto je len príklad):

 • 1 predmet – dopísať poznámky
 • 1 predmet – naučiť sa na zmeškanú písomku (ak je toho priveľa, učivo rozdeľ na logické celky, prestávky si daj medzi ne)
 • 1 predmet – dobehnúť zmeškané domáce úlohy

Na prestávky určite treba myslieť, bez nich sa efektívne študovať nedá. Ale nehľadaj v nich výhovorky. Aj na ostatné veci budeš mať čas. Fakt si ho nekradni.

s Forest appkou sa podľa mňa nedá dobehnúť zmeškané

Klasické POMODORO mi počas #GYSTday málokedy pomôže. Miesto toho sa skôr pokúšam o “deep work”, zvyčajne totižto zmeškané veci zahŕňajú články, eseje či projekty, pri ktorých nemôžem stanoviť na minútu presne, kedy si dám prestávku.

2. Toto nie je klasický deň, takže ti nepomôže klasické plánovanie

#GYSTday bude plný všetkého, čo nestíhaš. Preto ti klasické plány nie veľmi pomôžu. To, čo robievam ja, je obyčajný zoznam všetkého, čo musím urobiť (a aj všetkého, čo chcem).

Napríklad takýto:

 • dopísať článok č.1
 • opraviť článok č. 2
 • prečítať kapitoly x-y pre esej č. 1
 • upraviť citácie v eseji
 • odpísať na maily A, B, C, D a E
 • napísať maily F a G
 • fotiť veci na instagram
 • zbaviť sa tej hnusnej vyrážky (ani na toto nie je niekedy čas…)
 • navariť
 • umyť misku (od pondelka)
 • pozmývať
 • vyprať posteľnú bielizeň
 • vyprať ten sveter, ktorý nosím už týždeň
 • vytlačiť materiály na hodinu
 • tlmočiť

Proste, zoznam priam nekonečný, a je to mix všetkého možného. Aj štúdium, aj práca, aj záľuby a aj starostlivosť o seba. Vždy tam zahrniem aj stíšenie (modlitba a čítanie Biblie), alebo riady či pranie.

Takže plánovať môžeš – ale múdro. V prvom rade musíš presne vedieť, čo musíš bezvýhradne urobiť tento deň na to, aby si ďalších niekoľko mohol fungovať. A nesmieš zabudnúť na osobné potreby – hladný, unavený, neoddýchnutý, nemotivovaný toho urobíš menej a horšie.

dobehnúť zmeškané ti odporúčam aj mimo domu

Občas si zájdem pracovať aj von. Ale ak máš toho fakt veľa, neodporúčam to. Zaberie to veľa času a najmä ak potrebuješ študovať v tichu, tak v kaviarni toho veľa nestihneš.

Prečo si skľúčená, duša moja, prečo sa znepokojuješ?

Neviem, ako ty. Ja sa občas cítim stratená, unavená, nesvoja. Len sedím a čumím do steny alebo mĺkvo ležím v posteli. Nechce sa mi pohnúť, nechce sa mi premýšľať, nič nemá perspektívu, lebo aj tak nestíham. Myšlienky mám pochmúrne a nehľadám spôsob, ako vyriešiť môj problém, lebo neverím, že taký existuje.

Čo to spôsobuje? Častokrát odkladám to, čo je pre moje zdravé fungovanie najpodstatnejšie: oddych. Spánok, modlitbu, úprimný rozhovor s blízkou osobou. Čokoľvek, čo moje telo a dušu naplní energiou do nového dňa. Môj denník si už ani nepamätá moje písmo. A ja si už nepamätám Boží hlas. A moje telo nevie, aké to je na tej posteli reálne spať, nielen ťukať do notebooku alebo prevracať stranami v zošite. To je ten bod, kedy viem, že si potrebujem dať svoj život dokopy.

A práve preto nesmiem počas #GYSTday zabudnúť na seba. Prd urobím – s prepáčením -, keď mi je na prd (s prepáčením).

dobehnúť zmeškané treba aj v oblasti oddychu a spánku

Nechceš zaspať nad knihami – to potom nie je poriadny #GYSTday. Miesto toho sa v piatok poriadne vyspi, aby sa ti darilo počas víkendu fičať!

Ako vyzerá #GYSTday?

Začínam teda poriadnym spánkom, aby si moje telo oddýchlo. Koľko len potrebuje. Nie však toľko, aby som nepracovala. Spánok sa aj tak nedá dohnať nárazovo; čím viac toho urobím počas #GYSTday, tým skôr sa mi normalizuje spánkový režim.

Potom telu doprajem jedlo aj pitie, a myslím na moju dušu. Vo dne mi Pán preukazuje milosť, v noci mi je jeho pieseň modlitbou k Bohu môjho života. Vraciam sa k zdroju života, ktorý potrebujem. Pre teba to možno je niečo iné; vráť sa k tomu. Denník, meditácia, modlitba – duša musí byť v poriadku ak má fičať telo (najmä ak ťa čakajú aj kreatívne úlohy).

Je v poriadku teda spať, čítať si, kresliť, kričať, skákať… je na mieste postarať sa o pleť, upratať si skriňu, pozrieť si seriál alebo pokecať s kamarátom na telefóne. Presne toto je tá časť života, ktorá sa tiež musí dať dokopy. Urob si na to čas.

Vážne.

Urob si na to čas. Len vtedy pôjdu aj ostatné oblasti. Síce si oddych a relax rada dávam na záver dňa, dávam si ho tam. Naposledy som napríklad prestala pracovať o 7 večer. Odvtedy to bol len seriál, vínko, pokec, maska na tvári, horúca sprcha, telefonáty, chatovanie… a šla som spať pred polnocou, aby som si neskazila ten ďalší deň.

A ten ďalší deň bol po dlhom čase prvý, kedy som bola oddýchnutá, veselá a mala aspoň časť života pod kontrolou. Skús to.

dobehnúť zmeškané znamená aj to, že si oddýchneš

#GYSTday nie je len o práci a štúdiu. Musíš si aj oddýchnuť! A môj oddych takmer stále zahŕňa čaj, knihu, hudbu a príjemných ľudí.

Tak čo, skúsiš to: dobehnúť zmeškané? Najbližší voľný deň (napríklad v sobotu) si daj #GYSTday. Ak chceš, povedz mi o svojej skúsenosti dole v komentári – budem veľmi rada!

Categories: Pre študentov

Timka

Ahoj, som Timka mám 23 rokov a študujem prekladateľstvo a tlmočníctvo v Košiciach. Píšem, prekladám, čítam a dobrovoľníčim a blogovaniu sa venujem už vyše dvoch rokov. Pracujem ako Content Manager a hľadám spôsob, ako všetko toto skĺbiť do ako-tak vyrovnaného životného štýlu. Verím, že zo školy sa dá vyťažiť viac ako len diplom. Oh, a milujem sladkosti!

2 Comments

Imaginaria.sk · 10. decembra 2017 at 21:45

Chcem ti len povedať, že stránka je úžasná! Natrafila som na ňu len teraz, trochu som ju prebehla a páči sa mi tvoj nápad. Ja našťastie patrím k ľuďom, čo si vedia zorganizovať čas. Občas lepšie, občas horšie, no aj keď mám toho veľa, som spokojná! No verím, že mnohým pomáhaš. Len tak ďalej! 🙂

  Timka · 12. decembra 2017 at 10:04

  Ďakujem krásne za milý komentár! 🙂 Podobne ako ty, tiež mi to raz ide lepšie a raz menej lepšie 🙂 Ale vždy je na čom popracovať.

Máš názor? Sem s ním!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Related Posts

Pre študentov

Ako moje hodnoty ovplyvňujú moje (študentské) plánovanie

Prezradím ti, aké sú moje hodnoty a na čo vlastne vplývajú pri každodennom mojom živote a plánovaní. Tiež ti poradím, ako si vieš ľahko určite tie svoje.

Pre študentov

TOP 5 TEDtalks FOR STUDENTS

TED talks sú plné inšpirácie aj pre študentov. O strese, time managemente, lepších známkach a ďalších študentských témach som zozbierala mojich 5 obľúbených TED talks.

Pre študentov

PLÁNOVANIE: Ako si urobiť čas na všetko, čo chceš stihnúť

Tipy na plánovanie na škole. Stredná aj vysoká škola sú príležitosťou zlepšiť si plánovanie a naučiť sa zvládať time management. Prečítaj si viac o tom, ako si urobiť čas na všetko, čo chceš stihnúť: škola, práca aj oddych. Sú to praktické tipy, ktoré vieš aplikovať už dnes!

Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním súborov cookie. viac informácii

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Zatvoriť