Ty nemáš veľa času a ja mám veľa rád, takže typické intro preskočíme. Prinášam ti 9 rád pre maturantov počas akademického týždňa!

Neštuduj, pokiaľ nemáš plán

Potrebuješ vedieť všetky kapitoly / témy, ktoré sa ti treba naučiť a počet dní, ktoré ti zostávajú do skúšky. Potrebuješ si pripraviť papier a pero, prípadne vieš využiť aj kalendár.

Ako si vytvoriť plán

Zásada č. 1: Plánuj s rezervou. Nezaplň si 100% času, nebudeš mať tak možnosť to všetko dohnať. Pretože bude čo doháňať.

Zásada č. 2: Očakávaj, že sa niečo pokazí. Prokrastinácia. Hlad. Choroba. Psík. Niečo ti do toho môže prísť. Práve preto, v kombinácii so zásadou č. 1, ti odporúčam predpokladať “neúspech” a nenechať sa ním demotivovať. Každý sa raz utne. Nemáš čas sa tým celé hodiny trápiť. Pozviechaj sa, ideme ďalej!

Zásada č. 3: PRESNE si urči, čo budeš ktorý deň študovať. To znamená, že “v pondelok litika” nebude stačiť. Odporúčam ti mať to čo najpresnejšie – organizácia času nikdy nie je strata času. Venuj tomu už dve hodinu, možno dve. K jednotlivým dňom priraď konkrétne predmety a vrámci predmetov konkrétne časti alebo kapitoly. Napríklad:

Pondelok:

 1. Slovenská literatúra po r. 1945 po súčasnosť.
 2. Od dualizmu až po prvú svetovú vojnu.
 3. Autori X, Y, Z a ich tvorba.

Zásada č. 4: Nezabúdaj na “svetské potreby” ako jedlo, sprcha, spánok (áno, spánok), oddych, prestávky atď. Tieto si do rozvrhu tiež započítaj.

akademický týždeň

Nepíšem najkrajšie. Pardon. 🙂

Prestávky sú súčasťou učebného procesu

Ako vidíš, do bežného dňa ti odporúčam zaradiť veľa prestávok. Bez prestávok nie je možné učiť sa efektívne, a o tom nám predsa ide. S efektívne organizovaným časom a štúdiom dosiahneš to isté, ako s 12-hodinovými nočnými bifľovačkami. Veda.

Teraz k časovým úsekom vyhradeným na štúdium priraď to, čo sa budeš v tom čase učiť. Keďže máš v podstate 7 dní v akademickom týždni, tento plán vieš rotovať 2x – 3 dni budeš venovať predmetom 1 a 2, ďalšie 3 dni predmetom 3 a 4. V prípade tridsiatich maturitných otázok je to 15 otázok na deň. Neboj sa, s opakovaním rátam, zatiaľ sa tým nezaťažujeme.

ako si rozvrhnúť štúdium počas akademického týždňa

Málokedy sa učím vonku. Zvyčajne ma to rozptyľuje. Avšak musím sa priznať, že počas akademického týždňa som veľa času strávila štúdiom práve vonku – zväčša na letných terasách pri nejakom smoothie. Nechcela som sa stresovať viac než bolo potrebné.

PRIORITY – Uč sa najdôležitejšie informácie najskôr

 1. To, čo nevieš.
 2. To, čomu nerozumieš úplne.
 3. To, čo sa na milión percent opýtajú.
 4. To, čo už vieš.

V tomto poradí pracuj. Toto priamo súvisí s predchádzajúcou radou a tvojím časom. Ak maturuješ takto:

 • Pondelok – Slovenčina
 • Utorok – Dejepis a Angličtina
 • Štvrtok – Geografia

… potom logicky sa na slovenčinu, dejepis a angličtinu musíš učiť skôr ako na geografiu.

Nezanedbávaj svoj život

Ako som písala v prvej rade, venuj čas aj iným oblastiam tvojho života. Spi, jedz, sprchuj sa. Cvič, rozprávaj sa s rodičmi či s kamošmi. Oddychuj. Dlhší pracovný čas zo zásady znamená nižší výkon. A nám predsa ide o efektívne využitie akademického týždňa, nie o efektívnu samovraždu.

NEPONOCUJ!!!

Tri výkričníky k tejto rade nestačia, pridávam ďalších 27: !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ak si ich zrátal, tak už vieš, že si zúfalý, a potrebuješ sa upokojiť. Prescrolluj sa k rade číslo 9, potom sa sem vráť.

ŠTÚDIUM V NOCI NA ÚKOR SPÁNKU TI NEPRINESIE ŽIADANÉ VÝSLEDKY.

Budeš unavený počas štúdia.

Budeš unavený počas skúšky.

Budeš unavený furt, tvoj mozog nebude pracovať, nebudeš schopný improvizovať či logicky spájať myšlienky, nebudeš TAK DOBRÝ, AKO BY SI BOL S DOSTATKOM SPÁNKU. Áno, kričím! Na svoje 19-ročné hlúpe ja, ktoré sa skoro poskladalo na skúške zo slovenčiny. (PS: Som Slovenka, študovala som na maďarskom gymnáziu, väčšinu kníh som dobre poznala, s gramatikou si tykáme. A áno, mala som červené oči a bledú pokožku. Ja. Nie zo známky. Z únavy.)

Nebuď ako Timka. Pouč sa z mojej rady, ktorá bola už aj vedecky podložená, nie raz, a normálne sa vyspi.

Okrem toho, opakovať ti odporúčam pred spaním – pomôže to pri ukladaní informácií do pamäte. Toto ukladanie ale nastane iba ak máš čas aj na REM spánok (Rapid Eye Movement, hlbšie štádium spánku vrámci spánkového cyklu). Tento nastáva až po 90 minútach spánku a je veľmi dôležitý pre myseľ aj telo. Chceš byť unavený, vystresovaný a riskovať, že nič nevieš? Nechceš.

Takže sa vyspi každý deň. 🙂

Prístup k učeniu, prístup k materiálom, prístup je všetko

Maturita je ústna skúška. Čo to pre teba znamená? Že sa potrebuješ učiť ako na ústnu skúšku. Sumarizuj si poznámky (o tom nižšie) a hovor nahlas. Snaž sa to vysvetliť, každé slovíčko, dielo, rok, akoby si to vysvetľovala niekomu inému. Nehanbi sa!

Cieľom je byť schopný vysvetliť pojmy a opísať dielo či obdobie. Podľa toho teda pristupuj aj k materiálom. Venuj prvý deň vytvoreniu študentskej osnovy (pracovný názov, stále hľadám slovenský ekvivalent na “study guide” – ak máš nápad, napíš mi do komentu!).

Študentská osnova je zoznam všetkých pojmov, rokov, mien, názvov a pod., ktoré pre daný predmet musíš poznať a vedieť vysvetliť. Nepíš tam dlhé vysvetlivky, používaj skratky a len krátke slovné spojenia. Slúži to na naštartovanie tvojej pamäte. Maximálna dĺžka 2 A4 strany! Poznámky už predsa máš. 😉

Napokon, prístup je všetko. Práve to, že je to ústna skúška, môže byť tvojou výhodou. Úsmev, priamy pohľad, istý tón hlasu a správne nastavenie mysle presvedčí učiteľov, že to vieš (aj keď to možno nevieš úplne). Maj prehľad, na otázky odpovedaj v pokoji a pamätaj si, že si na tomto pracoval už 4 roky. Aj v zadnej lavici s hlavou v knihe sa na teba niečo muselo nalepiť 😉 Buď sebavedomý a úspeješ!

Nezabudni na svoje slabé miesta

Prosím, na kolenách ťa prosím, pri všetkej káve, ktorá mi stiekla hrdlom a pri všetkých cukríkoch, ktoré som dnes zjedla:

Nespoliehaj sa na to, že toto ti nebude treba vedieť.

Nevieš niečo? Nerozumieš tomu? Niečo je tvojou slabinou? U mňa to napríklad bola druhá svetová vojna v dejepise. Nie a nie si zapamätať niektoré mená, postupy, nevedela som častokrát zdôvodniť, prečo ten a ten urobil to a to a aký to malo politický dopad alebo čo tomu predchádzalo. Takže som sa jej venovala podrobnejšie. S mapou v ruke som vysvetľovala a opisovala a memorizovala asi 8 hodín. Urob, čo je potrebné, aby si takéto slabiny vychytal, pretože častokrát ťa práve na tom nachytajú.

Nespoliehaj sa na šťastie tých, ktorí to zanedbali a teraz hovoria, ako maturitu zvládli bez učenia.

Zabudni na učebnice

Ak si ju doteraz neotvoril, teraz nezačni. Budú tam samé neznáme slová, na každej strane bude nová halda neznámych slov, ničomu nebudeš rozumieť a zomrieš bolestivou smrťou.

Dobre, nezomrieš, ale vystresuje ťa to ako oheň koňa. (#sombásnik)

Máš svoje vypracované témy. Ak nemáš, pozri staré zošity. Ak ti niečo chýba, skús si to zohnať, a až tak otváraj knihu, preto – teraz už na to nie je čas. Toto je praktický článok, ako to dať za 7 dní, nie karhavý článok “mal si si to prečítať pred pol rokom”. Takže na učebnice zabudni, môžeš sa pozrieť, či obsahujú nejaký sumár alebo otázky na preskúšanie sa a venovať sa tým pri opakovaní.

Opakovanie je matka múdrosti

V tomto prípade bude opakovanie pôvodcom úspechu.

Pri opakovaní využívaj študentskú osnovu, akékoľvek zoznamy, ktoré si si vytvoril počas učenia sa, príklady otázok, ktoré máš zapísané, čokoľvek nápomocné. Nie je veľmi čas na vytvorenie týchto vecí (okrem študentskej príručky, lebo pri vytváraní si zapamätáš mnoho), takže do detailov nebudem zachádzať.

Pozrime sa na príklad. Vraciame sa k tomuto obrázku a predstave, že maturujeme v pondelok zo slovenčiny, v utorok v angličtiny a dejepisu a vo štvrtok z geografie.

akademický týždeň

Základné princípy platia naďalej:

 • 8 hodín spánku
 • 2 hodiny na rannú/večernú rutinu
 • prestávka

Čo sa zmenilo:

 • štvorhodinový blok času na učenie sa na predmet č. 1 (Slovenčina)
 • trojhodinová prestávka, pretože ju potrebuješ (prechádzka, kostol, nákupy, jedlo, spánok, fitko…)
 • dvojhodinový blok času na predmet číslo 2 a 3 (Angličtina a dejepis)
 • 1 hodina, pretože ešte budeš mať 3 dni, na predmet číslo 4 (Geografia)
 • 1 záverečná hodina na zopakovanie
 • spať ideme o hodinu skôr!

Čomu sa venovať počas týchto hodín?

Riaď sa študentskou osnovou. Sústreď sa najmä na veci, v ktorých si nie si úplne istý, ktoré si ešte nepamätáš či si ich pletieš. Hovor nahlas, snaž sa napodobniť to, ako by si to vysvetlil pred komisiou. Pamätaj si príklady, pri predmetoch ako geografia a dejepis pracuj s mapami, ktoré sú povolené. Pri záverečnej hodinke si už len pozri tie veci, ktoré si vedel dobre, a preto si sa im nevenoval do detailu.

Nestresuj 🙂

Panika vie človeka paralyzovať. Prestane fungovať pamäť, sústredenie sa rozplynie, chuť či vôľa pracovať takisto. Snaž sa stresu vyhýbať. Neporovnávaj svoj výkon so spolužiakmi. Nestresuj sám seba negatívnymi myšlienkami – odožeň ich, nerozpitvávaj.

Pokiaľ nevieš, čo so stresom, vezmi si pero a papier, a vypíš veľmi konkrétne, čo ťa stresuje, čoho sa bojíš, akého výsledku sa bojíš a čo môžeš urobiť preto, aby sa to zmenilo.

Ak to môžeš zmeniť, zmeň to. Ak nie – nemá zmysel trápiť sa tým. Celý život bude plný takýchto situácií, no trápiť sa nad nimi ti zabráni užívať si ho naplno.

Nezabudni – čo do maturity investuješ, to z nej aj dostaneš. Ak budeš tento týždeň poctivý študent, budeš ďalší týždeň úspešný maturant!


Timka

Ahoj, som Timka, mám 25 rokov a blogovaniu sa venujem od roku 2016. Pracujem ako redaktorka a mojou záľubou sú cudzie jazyky. Verím, že tento blog ťa bude motivovať aspoň tak ako motivuje mňa. Zo školy sa naozaj dá vyťažiť viac ako len diplom: sleduj ma a ukážem ti, ako.

0 Comments

Máš názor? Sem s ním!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním súborov cookie. viac informácii

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Zatvoriť