Máš angličtinu na dobrej úrovni, ale tvojím snom je Erasmus v krajine, kde nehovoria po anglicky? Neznalosť jazyka krajiny, do ktorej vycestuješ, prípadne žalostné vyhliadky na dorozumenie sa s domácimi v inom cudzom jazyku, sú veľmi odstrašujúce, na prvý pohľad.
Yo no hablo inglés.
Najčastejšie skloňovaná veta, s ktorou som sa stretla v Španielsku. Spoľahlivý zdroj tvrdí, že len 22% obyvateľstva hovorí po anglicky, v číslach to znamená niečo cez desať miliónov ľudí z takmer päťdesiatich. Na prvý pohľad sa to zdá ako príjemné číslo, desať miliónov, hádam niekoho aj stretnem…
No nebolo to tak. A už vopred som vedela, že to tak ani nebude. Ak niečo, tak práve neznalosť angličtiny (či nemčiny či iného jazyka, ktorý má priemerný slovenský študent pravdepodobne zvládnutý na konverzačnej úrovni) mi bola známa dlho predtým, než som sa na Erasmus vôbec prihlásila.

Jediní ľudia, s ktorými som sa s istotou dohovorila v angličtine, boli erasmáci. Na fotke spolubývajúca z Fínska a kamoška z Talianska.
Že či som nemala strach?
Jasné, že mala! A keď som sa na Erasmus nedostala, takmer mi odľahlo. No napokon som dostala miesto ako náhradníčka, to je však iný príbeh… Každopádne, bolo mi jasné, že s mojou slabulinkou španielčinou a ich slabulinkou angličtinou to nebude med lízať. Reálne moja situácia vyzerala takto: ani len v Madride mi náhodní okoloidúci nevedeli poradiť po anglicky. Toto nie je Erasmus v krajine, kde nehovoria po anglicky, ale katastrofa! Alebo sa mýlim?
Zaujíma ťa, ako som sa dostala na Erasmus? Prečítaj si o tom viac.
V Huelve, v meste, kde som na Erasme bola, sa po vykročení z areálu univerzity po anglicky hovoriacich ľuďoch akoby len zaprášilo (a aj vrámci areálu som musela mať šťastie na niekoho z katedry anglistiky). Znie to beznádejne? Možno… Vycestovanie do takejto krajiny však má aj svoje výhody!
1. Naučíš sa nový jazyk od domácich
Neodbýjaj každého tým, že nehovoríš ich jazykom, daj tomu šancu. Ľudia sú prívetiví.
Všetci dobre vieme, že najlepšie sa jazyk učí v praxi a od ľudí, ktorí ho ovládajú najlepšie. Budeš nútený ho používať od prvého dňa, a časom sa ti v ňom bude komunikovať čoraz lepšie. Je to ťažké? Pre koho ako.
Ja osobne som mala nejaké základy španielčiny, no nič svetaborné. Sú to tie situácie zo života, v ktorých sa naučíš komunikovať v cudzom jazyku. Okrem toho to má ešte jednu výhodu – takéto učenie zvyčajne sprevádza príjemné jedlo, pitie, hudba a uvoľnená atmosféra, nie stresy a trápne ticho na hodinách.
Ak máš stále obavy, môžeš využiť ešte ďalšie možnosti. Na každej z takýchto univerzít je zaiste možné absolvovať kurz toho ktorého jazyka, a takisto ti bude ponúknutá online jazyková podpora, ktorá je bezplatná, takže je množstvo spôsobov, ako to tam „prežiť“.
Moja osobná skúsenosť: Vypichni si na párty niekoho, kto je domáci (alebo hovorí daným jazykom plynule), a porozprávajte sa. O čom? O všetkom. Kultúrne rozdiely, ciele v živote, problémy doma, obľúbená kniha, možností je neúrekom! Ak je možné, absolvuj konverzačný kurz, aby si sa „rozrozprával“. Neodbýjaj každého tým, že nehovoríš ich jazykom, daj tomu šancu. Ľudia sú prívetiví. Ver mi.
Chceš ďalšie rady zo skúsenosti? Prečítaj si mojich 5 tipov, ktoré mi naozaj pomohli.
2. Vyjdeš zo svojej komfortnej zóny
Áno, je to výzva. Je to ťažké, častokrát totiž vôbec netušíš, čo ťa „tam vonku“ čaká.
Na prvý pohľad sa to nemusí zdať ako veľká výhoda. Vzdať sa svojich návykov, svojho starého známeho prostredia, vzdať sa svojho spôsobu komunikácie a robiť všetko inak – not fun.
Ale opak je pravdou. Áno, je to výzva. Je to ťažké, častokrát totiž vôbec netušíš, čo ťa „tam vonku“ čaká. Je to pokorujúce, pretože už nie si ten, ktorý je doma, ktorý sa vyzná a radi ostatným – zrazu potrebuješ radu ty, komunikuješ rukami-nohami a cítiš sa stratený.
Ale vrátiš sa odvážnejší, menej netýkavý, a s mysľou otvorenou novým veciam! Budeš aktívnejšie budovať vzťahy, efektívnejšie komunikovať a menej sa trápiť tým, čo si o tebe pomyslia iní! A za toto sa ti vyjsť z komfortnej zóny oplatí!
3. Stále je to Erasmus!
Hoci angličtina je dnes podstatný a dôležitý jazyk, naozaj ti nechýba k tomu, aby si si užil Erasmus naplno!
Ako som už spomínala v tomto článku, Erasmus má – podľa môjho názoru – oveľa viac výhod ako nevýhod, a všetky sa týkajú aj non-English-speaking krajín. Nedovoľ strachu z jazykovej bariéry zabrániť ti vo vycestovaní! Každá krajina ukrýva množstvo dobrodružstiev, krás a prekvapení, a ďalší cudzí jazyk je jedine výhodou, nie nevýhodou. Ako si teda naplno užiť takúto krajinu?
Rozprávaj sa s domácimi! Je to nádherný zážitok, pretože nielen príbeh toho človeka, no sčasti príbeh jeho kultúry objavíš v každej novej vete. Vyskúšaj nové jedlá, aj keď sú divné. Nemusia ti chutiť, hlavne, že si to skúsil! Prechádzaj sa pešo, a pozoruj svoje okolie. Cestuj po blízkom okolí, spoznaj región, do ktorého si vycestoval. Zúčastni sa tradičných osláv a festivalov. Bývaj s ľuďmi z cudzích krajín, dokonca (ba priam ideálne) s domácimi.
Hoci angličtina je dnes podstatný a dôležitý jazyk, naozaj ti nechýba k tomu, aby si si užil Erasmus naplno! Hovorím z vlastnej skúsenosti. Neboj sa!
0 Comments