Školský motivačný diár sľubuje veľa a je cielený priamo na študentov. Nedalo mi to, a musela som tento diár podrobiť testovaniu. Pevne verím, že môj úprimný názor ti pomôže rozhodnúť sa, ak si kúpu tohto diára už zvažoval. Ako vždy, aj teraz platí, že môj názor je môj skutočný názor, a nič neprikrášľujem. Diár som zadarmo na recenziu dostala od e-shopu Dedoles.

Prvý dojem
Ako každý bežný diár, aj tento obsahuje všetky klasické veci: rozvrh hodín, ročný prehľad, mesačný prehľada týždenný prehľad. Diár je veľmi praktický, zmestí sa všade ale zároveň nie je príliš malý.
Priestoru v mesačnom prehľade je dosť, do jedného štvorčeka zapíšeš aj viac vecí, a pri týždennom prehľade je už klasicky o čosi menej priestoru pri víkende ako pri pracovných dňoch.
Nájdeš v ňom aj meniny, sviatky a medzinárodné dni, na konci je priestor pre poznámky, a je tu niekoľko užitočných pomôcok asi predovšetkým pre stredoškolákov: základy slovenčiny (pády a pádové otázky, vzory podstatných mien, slovné druhy a vybrané slová), základy angličtiny (základné časy), zopár vzorcov z geometrie, malá násobilka, štáty a hlavné mestá Európy spolu s mapou.
Organizácia stránok
Diár som testovala niekoľko týždňov. Mám pomerne komplexný systém plánovania a tak viem veľmi rýchlo zistiť, ktorý diár mi v mojom živote naozaj pomôže posunúť sa vpred a zodpovedne si v múdrosti spravovať čas. Tiež rýchlo zistím, ktorý je síce fancy, ale vôbec nepovzbudí k produktivite.
Našťastie je Školský motivačný diár príkladom toho, ako si predstavujem kompletný diár, ktorý má všetko, čo potrebujem, a naučí ma, čo ešte potrebujem a čo už nie. Považujem ho za stvorený na každodenné spravovanie života študentov.
Dvojstrana na týžeň začína Zámerom týždňa. Toto ťa naučí nezabúdať na big picture a vždy mať v mysli aj perspektívu večnosti. Prečo robím to čo robím a kam ma to posunie?
Vždy obsahuje citát, čo veľmi chválim. Myslím, že sa máme čo učiť od autorov týchto citátov, že ukrývajú pravdu a že štipka inšpirácie ešte nikoho nezabila, ba naopak.
Tri najdôležitejšie veci na tento týždeň: ÁNO ÁNO ÁNO! Kričím od šťastia, že sa konečne nejaký diár sústreďuje na určovanie priorít. Niektoré veci totiž jednoducho majú priority.
Na konci týždňa si zhrnieš tri veci (podľa mňa kľudne aj viac), ktoré sa ti podarili. Odkedy toto robím na dennej báze, darí sa mi pozerať sa na svet s väčšou dávkou pozitívnej nálady.
Ak nevieš, ako si priority určovať, tak som dávnejšie objavila úplne pecka jednoduchý systém, ako si úlohy rozdeliť a zistiť, čomu máš dať prioritu. Systém navrhol a aktívne používal Eisenhower a môžeš si o ňom prečítať v tomto článku.

Čím sa odlišuje od iných diárov?
Diár začína predslovom od tvorcov Michala Hrehuša a Patrície Bartlovej. Vysvetľujú, ako diár používať tak, aby ti pomohol “zamerať pozornosť na to, čo chceš zažiť a vytvoriť si taký školský rok, po akom túžiš”. Odvážne? Áno! A práve to sa mi na tom páči.
Vďaka návodom a technikám v podobe krátkych článkov na začiatku mesiacov ťa diár za 10 mesiacov naučí všetko, čo si potrebuješ osvojiť už na škole (a čo mnohí tvoji spolužiaci objavia možno tak koncom výšky). Napríklad ako sa lepšie učiť, ako sa lepšie sústrediť a ako si ušetriť čas pri učení tým, že sa učíš múdro.
Naučíš sa, aké sú základné princípy úspechu (vhodné aj do života) či ako lepšie porozumieť sám sebe. Okrem toho ti prináša inšpiratívny citát každý týždeň, nádherne graficky spracované citáty po celý rok a naučí aj základom spravovania každodenného života.
Medzi autormi článkov sa okrem tvorcov objavujú aj mená Stanky Sobolovej (Šťastná žena), Martina Hlinku (z pecka webu Ako sa naučiť skôr) či Zuzany Gránskej z Eduworld.
Ja osobne si veľmi pochvaľujem citáty, pri ktorých sa vždy vieš pozastaviť a pripomenúť si, že aj tí „múdri, úspešní a sčítaní“ robili chyby, ale zanechali svoje svedectvo, ktoré ti cez citáty približuje práve tento diár.
Okrem toho sa mi veľmi páči sekcia Moje najlepšie JA úplne na konci diáru. Do tejto si máš zapisovať všetky úspechy, všetko dobré o sebe či momenty, ktoré nechceš zabudnúť. A bude to tam, vždy pripravené povzbudiť ťa a pripomenúť ti pravdu o tom, kým vlastne si.

Pre koho je Školský motivačný diár vhodný?
- pre študentov najmä stredných škôl a prvákov na výške
- pre ľudí, ktorí ešte nikdy neskúšali plánovanie a chcú sa naučiť robiť to poriadne
- pre tých, ktorí sa chcú aj niečo naučiť a rozvíjať sa popri škole
- pre mladých, ktorí si chcú osvojiť princípy sebarozvoju a time managementu
- pre teba, ak máš rád motivačné knihy a citáty a vyhľadávaš povzbudenie každý deň
Diár ti pravdepodobne nebude vyhovovať, ak:
- už máš vlastný bullet journal, pretože množstvo textov a predpripravené tabuľky a rozpisy ti nemusia sadnúť
- nechceš mať vzdelávanie priamo v diári a preferuješ radšej knihy či online zdroje
- nevyužiješ viac ako polovicu častí (prehľad gramatiky, zemepisu či matematiky, články, tipy a citáty)
- máš niekoľko aktivít týždenne, ktoré vyžadujú samostatný to-do list (nezmestí sa ti sem a budeš potrebovať ešte inde viesť zoznam úloh)
All in all: 4/5. Je to úraktický, nápomocný a naozaj motivačný diár, ktorý ťa naučí základným princípom užitočným nielen v škole. Je ideálny do školy, a to aj v prípade, že si doteraz diár nepoužíval a nikdy si sa plánovaniu nevenoval.
Diár si môžeš zakúpiť v e-shope Dedoles.
1 Comment
Diár Bílé místo: Kúpiť či nekúpiť (recenzia) - Timkablog · 4. októbra 2020 at 20:21
[…] TIP: Prečítaj si moju recenziu na Školský motivačný diár […]