Najväčší zmätok počas Erasmu nastáva na začiatku. Na čo všetko treba počas prvých dní myslieť?
Nezabudni mať so sebou všetko dôležité
O tom, ako sa zbaliť na Erasmus, som už hovorila. Jedna z vecí, ktorú odporúčam, je mať všetky potrebné dokumenty dostupné online. To zahŕňa:
- Learning Agreement
- Kópia OP/pasu a zdravotnej karty
- Kópia ďalšieho poistenia (ak také máš – nie všade je nutné, no odporúčam ho)
Okrem toho však netreba zabúdať na to dôležité: peniaze. Ja osobne ti odporúčam mať so sebou istú hotovosť, takú, ktorá ti pokryje týždeň jedla a prípadné taxi/jedlo navyše/oblečenie, o ktorom zistíš, že ti chýba. (Áno, pripúšťam, predtým som Španielsko precenila a potom som si tam kupovala zimný kabát.)
Okrem toho ti odporúčam zistiť si, aké poplatky účtuje tvoja banka za výbery v zahraničí. Už pri jednom eure by som sa zamyslela nad niekoľkými veľkými výbermi namiesto viacerých malých. Samozrejme, v prípade, že ideš do krajiny, kde sa neplatí eurom, nezabudni si hotovosť zameniť (alebo si vyber peniaze až tam).
Prečítaj si viac o tom, ako sa mi podarilo zmestiť do jedného kufra. (Vážil 20 kíl!)
Dostatok informácií – kľúč k úspechu
Platí niekoľko veľmi všeobecných vecí, na ktoré netreba zabudnúť:
- potrebuješ časovú rezervu na prestupy; ak cesta z letiska na stanicu trvá hodinu, potrebuješ dve hodiny. Fakt, ver mi, potrebuješ ich. Radšej hodinu čakať ako sa nikam nedostať.
- potrebuješ vedieť, kde budeľ bývať; to znamená adresa, trasa, cena (ak ideš na hostel), kde stoja taxíky atď.
- existuje Facebooková skupina: Erasmus in [Vlož názov mesta] 20xy-20xz,
- väčšina južných krajín používa WhatsApp, stiahni si ho (a pravdepodobne tam existuje ďalšia Erasmus skupina)
Taká moja osobná rada je požiadať si o BUDDY, ak takú možnosť máš. Bude to niekto, koho môžeš zasypať otázkami. 🙂 A ak si veľmi stratený, skús sa opýtať priamo svojho koordinátora na zahraničnej univerzite, na koho by si sa mohol obrátiť.
Okrem papierovačiek je ale skvelé mať prehľad aj o cestovkách a ďalších skupinách či weboch, kde sa dozvieš o akciách v meste. Takže ak má tvoje mesto ESN (Erasmus Student Network) sekciu, to je priorita; okrem toho ale zväčša existuje hneď niekoľko cestoviek v tvojej oblasti, ktoré sa sústreďujú na študentské výlety.
Ja osobne som počas prvého Erasmu šla na výlet hneď prvý víkend s ESN, počas druhého Erasmu som prvý víkend šla na výlet s cestovkou.

Jediní ľudia, s ktorými som sa s istotou dohovorila v angličtine, boli erasmáci. Na fotke spolubývajúca z Fínska a kamoška z Talianska.
Čo robiť po príchode
Varovanie: Toto je TAK individuálne, že sa neodvažujem zachádzať do detailov. Zväčša však potrebuješ urobiť niekoľko vecí:
- Ukázať sa na zahraničnom oddelení. Tam dostaneš (alebo ti podpíšu) potvrdenie o príchode – ten dátum je kľúčový, lebo podľa toho ti predtým vyrátali grant. Skús teda ísť v ten deň, ktorý si uviedol aj na zmluve.
- Máš nejaký Info meeting / Orientation Day / niečo podobné? Pravdepodobne ti o tom prišiel email, alebo ti o tom povedia na zahraničnom. AK o ničom takom nevieš, pre istotu sa ešte opýtaj. Zväčša na takých vysvetľujú základy ako predmety, papierovačky, študentské karty (na mhd atď.), nám dokonca hovorili aj o lekároch.
- AK SI HĽADÁŠ BYT: Zmluvu ti musia poskytnúť v angličtine. Nič nepodpisuj v jazyku, v ktorom nedokážeš pohodlne prečítať podmienky. A nikdy, nikdy nechoď do bytu bez zmluvy. Nikdy. Tí majitelia na tom ryžujú natoľko, že zvládnu hoci aj 50 % daň!
Okrem toho, ja sa rada prvé dni „strácam“. Proste nastúpim na nádhodný autobus alebo sa len tak prechádzam. Tak najrýchlejšie nájdem dôležité miesta, ako sú bankomaty, lekárne, obchody a nemocnica.
Ak chceš, kliknutím na obrázok nižšie si môžeš všetky dôležité body uložiť a vytlačiť! 🙂
2 Comments
Gabika · 30. januára 2018 at 22:13
Ahoj, nevieš mi, prosím poradiť, čo sa týka Erasmus pre stredoškolákov a možnosti získať štipendium? Veľmi by si to pomohlo. Ďakujem!
Timka · 1. februára 2018 at 10:44
Ahoj Gabika! Úprimne, veľa o stredoškolských Erasmoch neviem. Vyskúšala by som najprv osloviť tvoju školu, prípadne skúsiť stránky ako SYTEV alebo Mladí Info 🙂