Či už verný čitateľ alebo čerstvý zablúdenec, vitaj na mojom blogu! Pevne dúfam, že sa mi podarí pomôcť ti. Timkablog je plný rád o motivácii a o tom, ako sa učiť, okrem toho však veľa kecám o Erasme a občas niečo múdreho poviem aj o živote. Pokiaľ toto nie je tvoja prvá návšteva, asi ti do očí udrel anglický názov. Nie, stále sa mi to nepáči, ale povedala som si, že otestujem, čo to spraví so štatistikami. Robia to všetci, možno to má aj skrytý význam (okrem toho zjavného: pokus byť „fancy“).
Zo školy sa vrátiš po štvrtej, ledva sa ti chce zohriať obedovečeru a jediné, na čo myslíš, je spánok (prípadne telka či čas s najbližšími). Potom si však spomenieš na kopec domácich, ktoré ti dnes zadali, na test, ktorý máš o dva dni a na knihu, ktorú si už dávno mal začať čítať a už to aj tak nestihneš. Tak, a teraz sa ti nechce už ani spať: zmenilo sa to na čumenie do prázdna a vyjedanie zásob čipsov. Poznáš to?
Nie každý sa vie učiť poobede či večer
V prvom rade, je to úplne v poriadku. Nie každému to poobede páli. Okrem toho, ak si naozaj unavený, je vysoká pravdepodobnosť, že by si štúdiom musel stráviť viac času a dosiahol by si horšie výsledky. Jednoducho, naše telá fungujú na maximum vtedy, keď si poriadne oddýchnu.
Ja osobne si však občas ten oddych dopriať nemôžem. Jednoducho sa veci nazbierajú spôsobom, kedy už „na spánok nezostáva čas“. (Úvodzovky, pretože ak by som nebola pozerala predvčerom ten seriál do druhej rána, tak stihnem včera všetky úlohy, nad ktorými som zaspala a dnes toho nemám dvakrát toľko!) Ak teda ide naozaj len o to, že sa ti po škole už tej škole venovať nechce, nezúfaj, poznám pár trikov, ktoré ti môžu pomôcť sústrediť sa!

Pohodlné kreslo je tiež fajn voľba — ale dávaj si pozor na to, aby si nezaspal! Napríklad bez deky alebo s vystretým chrbtom nebudeš až v takom pohodlí a nezaspíš tak jednoducho. (Snáď. Daj vedieť.)
(Relatívny) Dostatok energie
V prvom rade mysli na výživu. Potrebuješ poriadne zamakať a chceš to mať za sebou čo najskôr, no nie? Ja si teda pred večerným štúdiom doprajem poriadnu večeru. Nejdem sa tváriť, že som fitness guru, občas si kľudne dám kávu, energeťák alebo čokoládu (či cukríky). Takže si kľudne daj aj tie. Čokoľvek, čo ťa poteší a nakopne!
Nepreháňala by som to však s kávou. Skús radšej čajíky (vôbec nemusia obsahovať kofeín, samotný fakt, že piješ, ťa prebudí). Počas štúdia si však aj tak budeš robiť prestávky, nemusíš teda zo seba robiť medveďa pred zimným spánkom a zjedz len toľko, aby si z toho nezaspal (alebo nevybuchol).
Môj tip: Môje top tipy na sústredenie! Čo robiť, keď potrebuješ pracovať, no nedokážeš sa sústrediť?

Dúšok horúceho čaju ťa najmä v chladných dňoch trochu oživí a pomôže ti s večerným štúdiom. Môj obľúbený je mätový!
Miesto, na ktorom sa ti najlepšie učí
V podvečerných hodinách už veľmi na výber nemáš: knižnice bývajú zatvorené a kaviarne plné ľudí. Musíš tda ostať doma. Ale aj doma (či na intráku) si vieš vytvoriť priestor, v ktorom sa ti bude dobre študovať. Potrebuješ len niekoľko vecí:
- uprataný pracovný stôl, ak pracuješ za stolom
- ustlaná posteľ, aj pracuješ na posteli (občas to robím, najmä vtedy, ak viem, že nezaspím)
- zaliaty čaj/káva
- dostatok svetla (také, ktoré ťa udrží pri vedomí a dobre sa ti pri ňom číta; nie také, pri ktorom oslepneš)
- znížené modré svetlo na počítači, ak používaš počítač (vážne, operácia očí je drahá)
- pripravené poznámky (elektronické aj knihy a zošity)
- učíš sa s hudbou? ak áno, priprav si svoj playlist!
Jednoducho si potrebuješ vytvoriť priestor, v ktorom ťa nič nebude vyrušovať a všetko je pripravené na to, aby si podal maximálny výkon!

Môj stôl deň pred záverečným testom (fotka z roku 2016).
Ako sa učiť večer?
Teraz už máš všetko pripravené a zostáva ti len jediné: učiť sa. Odporúčam ti pracovať s pravidelnými prestávkami (mne sa osvedčil pomer 40:10 – 40 minút práce a 10 minút prestávka). Počas prestávok si zalejem ďalší čaj, vycikám ten predošlý a z času na čas nadávam na svet. Snažím sa vyhýbať sa sociálnym sieťam – hoci pre blog toho urobím veľa #instastoriesforlife.
Málokedy sa večer učím viac ako 3-4 hodiny. Je to najmä preto, že naozaj naozaj nevládzem a viem, že keď sa vyspím, to isté množstvo učiva zvládnem za oveľa kratší čas. Okrem toho, snažím sa nezruinovať si ešte jeden deň a spať pred polnocou! Málokedy si však z večerného štúdia urobím romantickú rutinu, ktorú častokrát vidieť v rozličných videách na túto tému.
Jednoducho som študent a musím študovať – a hoci chcem vysokú dokončiť, to neznamená, že sa cítim motivovaná každý jeden deň.
Motivácia je výsledok mojej práce, nie jej počiatok.
A teraz bež a uč sa!
8 Comments
Alžbetka · 3. marca 2018 at 13:45
Opäť skvelé rady Timka! Našťastie patrím medzi tých, ktorý sa nemajú problém učiť hocikedy, pokiaľ sa mi doslova nezatvárajú oči a nie som príliš unavená. Síce sa najneradšej učím skoro ráno a doobedu, pretože vtedy sa moje telo aj myseľ pomaly prebúdzajú, dá sa to zvládnuť. A po večeroch ma zase niekedy chytí produktívna nálada, kedy som schopná naučiť sa, upratať.. stihnúť všetko za pár minút. A zistila som, že cvičenie spraví veľa. 🙂 Vraví sa to aj o strave, ale to je (zatiaľ) moja slabá stránka… čokoláda je na pár chvíľ fajn, no potom cukor opäť výrazne klesne a ja siahnem po ďalšej. A tak dookola. 😀
Teším sa na ďalší článok, užívaj si Erasmus. ♥
P.S. Pohľadnica dorazila, ďakujem. ♥♥
Alžbetka · 3. marca 2018 at 13:47
Keďže nevidím, možnosť úpravy komentáru, opravím sa sem: *ktorí. 🙂 Chybička se vloudila.
Timka · 3. marca 2018 at 13:53
Ďakujem, Alžbetka! Ja zase naopak, ráno som najkreatívnejšia (takže čokoľvek kreatívne sa snažím stihnúť do obeda). 🙂 To sa týka aj kreatívnejších domácich zadaní (eseje, diplomky, vyhľadávanie zdrojov atď.) Poobede sa mi veľmi nechce učiť, to skôr v noci, ale záleží od okolností. Niekedy však jednoducho musím (sama si za to môžem 😀 ).
A čokoláda je kamarát, nikdy sa jej nevzdávaj! 😀 <3
Dorka · 5. marca 2018 at 14:36
Ahoj, vďaka za všetky povzbudivé slová:)…Síce mám pocit že veľa vecí z toho už kdesi v podvedomí viem, je super si to občas pripomenúť aj zvonka, a potvrdiť si že je to naozaj pravda:)…a naozaj niekedy nieje dobrý nápad to prestrieľavať cez onú pomyselnú hranicu únavy, a lepšie je naozaj ísť spať, a zase že niekedy je lepšie pozbierať sily a dobojovať to aj na úkor spánku. Koniec koncov, tiež mi veľmi na tvojom článku pomáha už len to vedomie že niekto na tom je (takmer identicky) rovnako ako ja, má také isté učiace trable, že to nieje len tým že on je nejaký extra blbý alebo niečo:)….Ale že sa to napriek tomu dá, aj keď ťažšie, ale o to sladšie je ovocie…presne aj ja si to často opakujem…spomeň si na ten pocit keď to dáš, keď budeš mať úspešne potom…a to ma často neskutočne nakopne, ten pocit naplnenia z dobre odvedenej práce…Často si tiež niekedy hovorím, že keby mal človek chladnejšiu hlavu a išiel by na veci viac s rozumom, s nadhľadom, rešpektujúc svoje telo a kapacity svojich rozumových aj fyzických schopností, a lepšie si zvážiac čo zvláda a čo už nedáva, a kedy to dáva najviac a kedy nie, počúval svoje telo a jeho rytmus, asi by to bolo všetko oveľa jednoduchšie…či práca, či sústredenie aj výsledky, len keď človek si niekedy chce hrozne dokázať že aký je on hrdina, koľko toho zvládne, alebo nemá aspoň trochu ten čas rozvrhnutý v hlave a potom už ten čas uniká…ako voda…No kždp, vďaka za povzbudivé slová:)…je super že je na tom niekto podobne, učeniu zdar a nech je každá vaša snaha bohato odmenená!!:)
Timka · 6. marca 2018 at 12:52
Ahoj, Dorka, ďakujem za komentár. 🙂
Nie si v tom určite sama. Nemyslím, že existuje študent, kto aspoň raz neponocoval. A hoci sama to neodporúčam, niekedy je to dobré. Treba ale rozlišovať ponocovanie, kedy som niečo nestihla a musím ostať hore, a potom prácu v noci, kedy jednoducho viem, že v noci mi to páli a radšej sa vyspím počas dňa 🙂 Keďže aj také prípady sú (dokonca mne sa najlepšie píše doobedu alebo neskoro v noci, takže snažím sa to brať do úvahy). Ako hovoríš, ideál by bolo vnímať potreby nášho tela (aj ducha!) stále, ale aj v tom spočíva ľudskosť, že nám to nejde až tak dobre. 🙂
Teším sa, že článok povzbudil, a dúfam, že ťa na blogu opäť raz uvidím.
Ako zvládnuť koniec školského roka a skúškové obdobie - Timkablog · 19. mája 2018 at 21:52
[…] Ako sa učiť poobede alebo večer: Tlačí ťa čas a musíš sa učiť aj po návrate zo školy? Prípadne máš test zajtra ráno a už teraz vieš, že budeš ponocovať? Prečítaj si rady o tom, ako si vytvoriť prostredie a atmosféru, ktoré ti to uľahčia. […]
Žiješ na intráku? Hackni svoj jedálniček týmito zdravými tipmi - Timkablog · 22. januára 2019 at 9:52
[…] TIP: Máš cez deň plný rozvrh a musíš sa učiť po večeroch? Takto to zvládam ja […]
Ako správne začať nový školský rok/nový semester - Timkablog · 22. januára 2019 at 9:57
[…] Ako sa učiť poobede alebo večer: Prečítaj si rady o tom, ako si vytvoriť prostredie a atmosféru, ktoré ti to uľahčia. […]