Predovšetkým prváci sa skúškového desia. Musíš sa naučiť strašne veľa vecí, veľakrát spolu s tým musím vypracovať mnoho zadaní, napísať seminárne práce či prečítať náročné knihy. Ideálnym riešením je robiť to všetko postupne, v priebehu semestra.
Tento článok je pre tých, ktorí majú skúšky o pár dní a fakt nemajú časovrat, aby tento problém mohli vyriešiť inak. Patríš medzi nich? Tak čítaj pozorne.
Potrebuješ strategické miesto
Nie je úplne jedno, kde sa budeš na skúšky pripravovať. Z mojich skúseností viem, že potrebuješ:
- tiché miesto s pripojením na internet
- miesto, kde sa dá pracovať aj v skupine, ale nebude ťa pri tom nikto rušiť
- miesto s dostatočne veľkým stolom
- možnosť jesť, piť a ísť na záchod bez toho, aby si stretol rodičov, súrodencov alebo niekoho iného, kto nechápe, že na skúšky sa len tak nenaučíš a že fakt nemáš čas upratovať, variť apod.
- možnosť byť v teplákoch a vyzerať neupravene
Vieš, ktoré miesto spĺňa tieto podmienky? Knižnica.
Môžeš si tam doniesť termosku s horúcou kávou a ak si pripravíš kašu alebo obed doma do misky a vieš prežúvať so zatvorenými ústami, ani jedlo by nemalo nikoho iritovať. (Hlavne po sebe uprac). Nezabudni na slúchadlá, nabíjačku k laptopu a môžeš ísť!

Knižnica je stvorená na štúdium, prácu, čítanie kníh a písanie poznámok
Basecamp, firma, ktorá poskytuje softvér pre tímovú prácu, sa knižnicami nechalo inšpirovať aj pri budovaní svojich kancelárií. Vysvetľuje to vo svojom blogu Jason Fried, ktorý pre Basecamp pracuje. Je to lacné, efektívne riešenie, vhodné pre individuálnu aj tímovú prácu.
Okrem iného si môžeš vždy nájsť nejaký tichý kútik (novšie univerzitné knižnice budú mať aj samostatné miestosti pre skupinovú prácu), kde si vieš šeptom zopakovať vzorce, mená, roky či pojmy.
Do krátkeho e-booku som zhrnula praktické rady, ako sa pripraviť na skúškové a zvládnuť ho s prehľadom a motiváciou. Stiahni si ho kliknutím sem.
Ja som v univerzitnej knižnici strávila všetky skúškové obdobia na magisterskom štúdiu. Dokonca aj na Erasme, chodila som sa tam učiť aj priebežne, aj som tam pracovala (bola tam klíma a v Španielsku bolo horúco od apríla). Mohla som sa ísť nakrátko prejsť, vypiť čaj či kávu, využiť možnosť tlače a požičať si knihy. Zároveň som bola v prostredí, kde každý okolo mňa pracoval tiež, a to ma motivovalo nevzdávať to.
So spolužiakmi sme sa navzájom povzbudzovali, radili si, vysvetľovali veci, no niekedy som tam bola aj sama a pracovala si svojím tempom.
Daj tomu šancu. Ak nemáš univerzitnú knižnicu, skús mestskú. Stojí to len pár eur a bude to stáť za to. Odmenou ti bude pracovné prostredie, v ktorom ťa nikto a nič nebude vyrušovať.
Jediné, čo nám na Slovensku ešte stále chýba, sú nonstop, alebo aspoň dostatočne dlho otvorené knižnice. Najmä v zimnom skúškovom tak budeš musieť svoj harmonogram prispôsobiť otváracím hodinám.
Ešte viac rád som spísala v šikovnom krátkom e-booku zadarmo. Stiahni si ho kliknutím sem.
0 Comments