It’s the most wonderful time of the year… A nie, nehovorím o Vianociach. Je čas balenia sa na Erasmus!
Semester v zahraničí bol mojim snom už od základnej školy. A fakt, že môžem vycestovať už po druhýkrát, je čerešnička na torte. Našťastie pre TEBA som si však už stihla overiť, čo všetko počas 5-6 mesiacov v zahraničí naozaj potrebujem a čo nie. Takže, pokiaľ sa pýtaš, ako sa zbaliť na Erasmus a čo ako študent budeš potrebovať, začneme hneď zostra, čo ty na to?
5 zlatých pravidiel balenia sa
- Zmeraj si kufor, batoh, kabelku, tašku na notebook a over si, čo z toho si môžeš do lietadla vziať. Ak máš peniaze navyše, zaplať si kufor navyše (Alebo ako Slovákovi narovinu vysvetliť, že aj pár kíl navyše ho bude stáť toľko, ako tá letenka).
- Ak si si to neobliekol minulú sezónu, neoblečieš si to. Fakt nie. Nie. Ak schudneš, radšej si niečo kúp tam.
- Kozmetiku predávajú aj v zahraničí (No shit, Sherlock!).
- Neurobiť si zoznam je ako neprečítať zadanie. Pri počítaní netušíš, čo vlastne robíš. (Rozumej: Urob si zoznam. Inšpirácia nižšie.)
- Urob to naraz. V tom výbuchu sa žiť nedá viac ako pár hodín. A potom si uprac izbu.
Ako sa zbaliť na Erasmus ako profík (alebo také niečo)
Keďže to nemám z vlastnej hlavy a tento článok je už aj tak dlhý, pridávam video. Robím presne to, čo robí slečna a práve preto vyzerá môj kufor tak, ako vyzerá. 🙂
Musíš vedieť, čo nosíš (a ak si chlapec, nemusíš si zbaliť 7 sukní – ale môžeš)
Toto je veľmi dôležité, a keďže som sa kvôli tomuto článku zbalila 20 dní pred odletom, viem presne, o čom hovorím. Ak vieš, čo nosíš, čo potrebuješ a čoho sa nikdy nedotkneš, je oveľa jednoduchšie spísať si zoznam. Ja napríklad viem, že nemám kraťasy rada – a radšej budem v sukni alebo v šatách. Ale zároveň viem ,že jednoducho môže nastať situácia, kam nebudem chcieť ísť v sukni, a preto si musím nejaké kraťasy zbaliť.
Najmä si však vezmi viac základných kúskov, ktoré sa dobre kombinujú. Je super si outfity aj spísať. Aspoň si uvedomíš, koľko toho naozaj máš (napríklad ja pred Erasmus darujem NIEKOĽKO tašiek oblečenia, lebo som ho z nejakého dôvodu mala v skrini). Nezabudni, že píšem o tom, ako sa zbaliť na Erasmus, ktorý trvá pol roka – nie o tom, ako sa presťahovať do inej krajiny. Naozaj nepotrebuješ tak veľa vecí, ako si myslíš.
No a ako vlastne ten môj kufor vyzerá?
V pravej časti mám všetko, čo budem potrebovať už od príchodu -. čiže zimné a prechodné oblečenie, posteľné prádlo a jeden cestovný uterák. V ľavej časti (ktorá sa dá zazipsovať) mám všetko letné oblečenie, prázdnu cestovnú tašku a batôžtek, v ktorom mám topánky. Prečo tá cestovná taška? Lebo budem cestovať po Španielsku a navyše, ak by som sa náhodou nezmestila do kíl, tak si do nej pár vecí hodín a bude to moja druhá taška zdarma (letím RyanAirom a mám len 1 batoh). #stratégia (alebo len skúsenosť s 30kg kuframi)
Dôležité je, že presne viem, čo kde nájdem. Viem sa kedykoľvek vybaliť, prebaliť, zabaliť či zbaliť (#independentwoman) a oveľa jednoduchšie sa mi takto cestuje. Skúsenosť. Nič nie je horšie ako zistiť, že v Španielsku vie byť zima a 15 minút na letisku vyťahovať kabát (spod podprseniek, nohavičiek a kozmetiky).

Voľné miesto v kufri. Jedna z vecí, ktorú som minule podcenila – ale je fakt potrebná.
Pár dôležitých poznámok:
- Beriem si uterák, pretože predtým, než sa nasťahujem, budem týždeň cestovať po Španielsku (a ak o tom chceš vedieť viac, sleduj ma na Instagrame). Ale pravdepodobne ti ho netreba, ak budeš na byte. A tam si ho kúpiš za 3€.
- Beriem si posteľné, lebo síce je môj bytík nádherný a majiteľka roztomilá, z nejakého dôvodu nevlastní posteľné. Ja som si jedno na minulom Erasme kúpila, a chcem ho využiť (je na king size a žiaľ, king size postele zatiaľ slovenské internáty do ponuky nezaradili)
- Doklady – doklady mám všade. Môj osobný tip je zálohovať ich všade, kde môžeš: poslať mailom sebe, poslať mailom rodičom, vložiť na drive, na dropbox, do galérie mobilu, do zaváraninovej fľašky od babky – NETUŠÍŠ, kedy sa niečo stane a fotokópia napríklad zdravotného poistenia či zapamätané číslo kreditky ti zachránia život
- Maj so sebou malé fotografie. Budeš ich potrebovať pri registrácii, možno použiješ nejakú aj na mesačník alebo iný preukaz, ktorý si tam vybavíš. Odporúčam 4x vo veľkosti pasu (haha, naozaj neviem, koľko centimetrov to je, ale vždy si to tak pýtam a rozumejú mi).

No a s čím všetkým budem cestovať? Ako vidíš: nie je toho veľa. Beriem si len kufor a batoh. Do batoha si dám malú kabelku, batoh ani kufor nie sú preplnené – zmestí sa do nich ešte zo 10 kusov oblečenia.
Po týchto tipoch o tom, ako sa zbaliť na Erasmus, môžeš sa inšpirovať mojim zoznamom. Voilá, môj Erasmus Packing List!
Z čoho si beriem 1 kus:
- kufor
- batoh
- zimná bunda
- koženka
- menšia cestovná taška (zbalená prázdna v kufri)
- menší batoh (zbalený v kufri)
Z čoho potrebujem 2 kusy:
- nohavice
- džínsy
- krátke nohavice
- tenké svetre na gombíky
- hrubé svetre cez hlavu (okrem toho, ktorý budem mať na sebe) + pravdepodobne 1 bonusový, pre istotu
Pre chlapcov: Mikiny, svetríky, whatever, my dear. Hlavne nech ti nie je zima.
4 kusy si beriem z týchto vecí:
- topánky (v pároch, samozrejme): športové, sandále, prechodné + zimné na nohách
- letné šaty
A zase pre chlapcov: Vlastne, ja netuším čo nosíte v lete alebo v prechodnom období, ale tak asi 2-3 topánky máte tiež, nie? A miesto šiat, hm… ďalšie tričká? 🙂
Až 7 kusov (statočných) som si zbalila z týchto kategórií:
- sukne
- topy (tielka, blúzky a pod.)
- tričká (dlhé aj krátke rukávy, 4 basic farby a 3 s nejakým motívom/nápisom)
Ako vidíte, sukne a topy som skombinovala. Samozrejme, topy využijem už aj s nohavicami, so svetríkmi atď. Pre chlapcov odporúčam ooooveľa viac kraťasov. Asi – fakt, napíšte mi do komentov, čo nosíte, lebo vám neviem poradiť. 🙁
Samozrejme spodné prádlo, plavky, uterák, posteľná bielizeň a doplnky či kozmetika v zozname nie sú, lebo asi si všetci vezmú rovnako veľa. 🙂 Ale pridávam ich takto na záver, nech nezabudneš. A fakt, nezabudni na to, že mnoho vecí si tam proste môžeš kúpiť. Nemusíš so sebou vláčiť nástenku (ako ja naposledy).
No a ak by si si zoznam chcel vytlačiť, môžeš tak urobiť kliknutím na obrázok nižšie.
4 Comments
Lily · 17. januára 2018 at 22:46
Podle tvého seznamu to vypadá tak jednoduše! Bohužel, já jsem se balila do severního Finska, takže oblečení mi zabralo mnohem více místa a nejvíc asi 2 náhradní zimní boty (jedny pohory a jedny kozačky). A jso uto bohužel věci, které se mi opravdu vyplatilo koupit doma a ne za místní ceny. Ale nelituji, sice jsem musela obětovat všechny knihy, ale dnes jsme tu měli -9 °C a mně bylo teplo! 😀 Každopádně moc se mi líbí ten design k vytištění, to možná využiju až pojedu někam, kde je tepleji 😀
Timka · 17. januára 2018 at 23:03
Určite by ten zoznam vyzeral ÚPLNE inak, ak by som sa balila do severskej krajiny. Samozrejme, minule som mala veľký problém zmestiť sa, ale napokon som tam zistila, že veci vôbec nie sú také drahé. Teraz už mám lepší prehľad o cenách, takže zistiť si práve ceny by bol asi super prvý krok pri rozhodovaní, že čo si vziať a čo si kúpiť tam. 🙂 Ale ja som mala minule 6 párov topánok, ešte som si ďalšie kúpila a bolo to úplne zbytočné, dnes mám k nakupovaniu a odpadu trochu iný postoj. Niekedy je ale lacnejšie poslať si veci predom – z Česka do Fínska ťa to možno vyjde lacnejšie ako odbavený kufor! 🙂
A jasné, kľudne si dizajn použi. 😀
Anika Daduľáková · 20. augusta 2019 at 17:15
Ahoj, veľmi pekné si to napísala, začínam sa na to balenie pomaly psychicky pripravovať, keďže ma to o necelý mesiac čaká. 😀 Mám však obavu o to nakupovanie oblečenia, či kozmetiky tam. So Španielskom mám veľmi dobré skúsenosti, čo sa týka cenovej dostupnosti a na dovolenku tam chodím s úplne prázdnym kufrom aby som si ho tam mohla naplniť. 🙂 Na erasmus však idem do Talianska a trošku sa toho bojím, hlavne preto, že sa jedná o Miláno. V každom prípade, ďakujem za tento článok, zaručil mi pokojnejší spánok. 🙂
Timka · 21. augusta 2019 at 20:10
V prvom rade, vďaka za komentár a veľmi ti prajem, aby si si Erasmus užila! Miláno je SUPER destinácia 🙂 Nebála by som sa toho nakupovania až tak, veď stále sa dá aj online. Záleží od toho, čo bežne používaš. Najlepšie bude opýtať sa miestnych dievčat, ako to riešia 🙂