Doller je elegantný český diár, ktorý je prispôsobený ľuďom, ktorý uprostred hlučného života hľadajú kúsok organizácie a priestor pre svoje vlastné myšlienky. Ich motto inšpiruje ľudí, aby žili svoje sny a povzbudzujú k tomu, aby si si diár prispôsobil podľa svojich potrieb. Či je to možné a ako ho hodnotím po viac ako mesačnom testovaní, si prečítaš nižšie.
Diár som dostala na recenziu zdarma, ale nájdeš tu môj nefalšovaný a úprimný názor. Tak poďme na to.
Prvý dojem
Dolleru som dlhšie odolávala, pretože som mala dojem, že nebude v ničom špeciálny. Keď som ho dostala, potešil ma rozmer (ročný či polročný, oba formáty sa zmestia naozaj všade, nie je ani príliš hrubý a teda ťažký). Má elegantné čierne prevedenie, môžeš si však zvoliť aj cukríkovú ružovú. Väzba je pevná a vzadu zvnútra je aj malá obálka pre menšie papieriky (ja sem odkaladám nálepky alebo vizitky).
Úvodné stránky nestrácajú tvoj drahocenný čas, po krátkom úvode a niekoľkých základných sekciách môžeš rovno vhupnúť do plánovania svojich dní.

Organizácia stránok
Prvá pracovná dvojstránka v diári je venovaná dlhodobému plánovaniu. Na ľavej strane máš priestor na vizualizáciu toho, kým budeš o 5 rokov, na pravej strane je priestor na ročné ciele. Oceňujem veľmi jemné čiary, cez ktoré vieš pokojne aj maľovať či kresliť.
Ďalšia dvojstránka je takzvaný snár, je to priestor, kde si môžeš zapísať, čo sa chceš naučiť, čo chceš zažiť, čo navštíviť a čo si chceš zadovážiť. Táto dvojstránka je bez čiar či bodiek, takže ak si kreatívec (to ja s perom veľmi nie som), môžeš opäť maľovať či kresliť.
Potom sa už striedajú tie isté stránky: úvodná dvojstránka do nového mesiaca, dvojstranový tabuľkový prehľad mesiaca so stĺpčekom pre mesačné ciele a týždenný prehľad, tiež na dvoch stranách.

Diár zvnútra
Týždenný prehľad umožňuje zapisovať týždenné ciele (môžeš si napríklad rozdrobiť jeden väčší mesačný a postupne ho takto plniť), priority, nápady či poznámky. Je to aj pre mňa trochu nepotrebná sekcie s názvom „zavolať“. Skôr musím posielať emaily ako volať, ale toto je dosť individuálne.
Každý deň má priestor od 6 rána do 22 večer, hore je možnosť zapísať si aj konkrétny cieľ na každý deň. Už viackrát som vysvetľovala, že mne takýto formát nevyhovuje, fungujem s to do listami a veci sa mi často presúvajú, pohodlnejšie je pre mňa mať veci spojené s konkrétnym časom v digitálnej podobe. Avšak viem, že mnoho ľudí dodnes potrebuje diáre s takýmto formátom, takže som ho testovala čo najobjektívnejšie.
Čo musím vytknúť je teda nedostatok miesta. Aby som bola úprimná, aj kebyže si naozaj svoj to do list píšem na papier niekam inam, ak som si chcela zapísať napríklad 17:30 (predtlačené je len číslo 17), k tomu meno a priezvisko + miesto, kde sa máme stretnúť, nebodaj, o čom ten míting bude, do tak malého priestoru to proste nenarvem. Môže to byť aj mojim písmom, uznávam. Podľa mňa sú ale dni na seba dosť natlačené a pre ľudí, ktorí si plánujú večerné aktivity, tam na ne nezostáva priestor. Nehovorím len o eventoch, ale napríklad večerných kurzoch, seriáloch, štúdiu, ktoré si možno chceš zapísať do diára ako udalosť, aby si počas tých hodín nešiel von. Suma sumárum: Na plánovanie fitka, pripomienky o testoch alebo označenie eventov, ktoré trvajú viac ako hodinu (teda mám na to viac riadkov), je to v pohode.

Oceňujem sekciu s prioritami, sama si prioritizujem úlohy, a skvelá vec je aj prázdny priestor na nápady a poznámky.
Na konci mesiaca je aj zhrnutie, zapísať si môžeš splnené a nesplnené ciele, pozitíva a čo chceš zmeniť (oceňujem, že to nie je ladené negatívne, ale sústreďuje sa to na možnosť zlepšenia).
Diár je nedatovaný, dopĺňaš si číslo mesiaca aj kalendárnych dní a môžeš ho preto začať používať kedykoľvek. To je skvelé a nie všetky diáre takúto možnosť majú. Na konci je niekoľko voľných stránok (polovica sú čisté, polovica linajkované) a mapa sveta pre cestovateľské snívanie.

Čím sa odlišuje od iných diárov?
Je minimalistický, nie je okolo toho veľká veda. Zahŕňa niekoľko základných cvičení (plánovanie na rok, ciele na 5 rokov, obzretie sa po každom mesiaci), ktoré je dobré osvojiť si ako rutinné. Ale nie je overwhelming, je vhodný aj pre začiatočníkov s plánovaním, neobmedzuje ťa príliš. Nepotrebuješ mať krasopis, aby si do neho písal, a zároveň do neho pokojne môžeš kresliť a bude to vyzerať dobre. Ja nie som vizuálne kreatívna, ako outlet používam svoj blog alebo rozhovory v cudzích jazykoch, ale ak chceš načerpať inšpiráciu, staťí sledovať hashtag #tvorimdoller na Instagrame.
BONUS: Je vyrobený z papiera zo zodpovedných zdrojov.
Pre koho je Doller vhodný?
- pre študentov stredných a vysokých škôl
- pre pracujúcich
- pre ľudí, ktorí potrebujú konečne mať prehľad vo svojich aktivitách a mať všetko spratne na jednom mieste
- pre tých, ktorí plánovanie alebo sebapoznávanie spájajú aj s kreatívnou tvorbou: maľovanie, kreslenie, poézaia, doodles
- pre tých, ktorí chcú mať vizuálny prehľad vo svojich dňoch (čiže nestačí len to do list, ktorý je monotónny)
Doller ti pravdepodobne nebude vyhovovať, ak:
- dokážeš zaplniť jednu A5 mítingami, termínmi a úlohami za jeden deň (lebo toľko sa tam za týždeň asi nezmestí)
- tvoj život nevieš rozdeliť podľa hodín alebo nechceš požívať tzv. time blocking (hoci ja ho v nejakej forme odporúčam)
- si nechceš dať život do poriadku a vyhovuje ti neorganizovaný chaos, kedy sa k svojim cieľom počas roka nepriblížiš 🙂

All in all: 5/5, ja mám špecifický systém plánovania, ktorý vo veľkej miere ovplyvnila moja súčasná práca, ale kebyže som ešte na škole (alebo aj v predošlej práci, kedy som Doller testovala), neváham a kupujem si ďalší. Možno aj ružový. Nech je sranda.
Kúp si Doller aj ty. Klikni sem. Get things done.
1 Comment
Diár Bílé místo: Kúpiť či nekúpiť (recenzia) - Timkablog · 4. októbra 2020 at 20:20
[…] TIP: Prečítaj si moju recenziu na diár Doller […]