Medzi zaneprázdnenosťou a produktívnosťou je veľký rozdiel. To, že si zaneprázdnený, nemusí vždy znamenať, že si aj produktívny. Produktivita nie je ani tak veľmi o spravovaní času ako o spravovaní energie. Musíme sa naučiť, ako použiť čo najmenej energie a zároveň dosiahnuť čo najlepšie výsledky. Jednou z vecí, ktorá ti pomôže dosiahnuť vyššiu produktivitu je konečne prestať pracovať nadčas!
Znie to bláznivo? Vieš, kde sa vzala myšlienka so 40-hodinovým pracovným týždňom? Henry Ford, meno dobre známe nielen študentom ekonomiky a obchodu, zakladateľ spoločnosti Ford Motor Company, viedol výskum, ktorý priniesol zaujímavé výsledky.
Ak sa zníži počet pracovných hodín z 10 na 8 a počet pracovných dní zo 6 na 5, produktivita stúpne.
Čím viac budeš pracovať, tým budeš menej produktívny a účinnosť bude stále klesať (z krátkodobého aj dlhodobého hľadiska). Správa z roku 1980 od The Business Roundtable potvrdzuje tento výrok:
“V prípade pracovného nasadenia 60 hodín alebo viac týždenne, ktoré pokračuje po dobu dlhšiu ako dva mesiace, kumulatívny efekt zníženej produktivity spôsobí také oneskorenie po uzávierke, že za tú istú dobu by to rovnako veľká skupina urobila aj so 40-hodinovým pracovným týždňom.”
Výskum amerických ozbrojených síl preukázal, že “stratou jednej hodiny spánku denne počas jedného týždňa spôsobí kognitívnu degradáciu, ktorá sa rovná hodnote 0,10 alkoholu v krvi. (hodnota alkoholu v krvi, alebo BAC – blood alcohol concentration)” Môžu ťa vyhodiť, ak do školy prídeš opitý, ale je normálne očakávať, že potiahneš celé noci nad knihami. (To platí aj pre pracantov a ich nadčasy.)
Bez ohľadu na to, ako “v pohode” dokážeš fungovať po tej poslednej prebdenej noci, je pravdepodobné, že si sa necítil práve najlepšie či najradostnejšie. Tým, že máš viac negatívny pohľad na svet než bežne, čo je úplne normálny následok toho, že si UNAVENÝ, máš aj všeobecne zlú náladu. No nejde len o náladu. Tento postoj zvyčajne sprevádza nižšia ochota rozmýšľať a konať proaktívne, kontrolovať impulzy, zmýšľať o sebe pozitívne, byť empatický voči iným atď. V podstate to znižuje tvoju emocionálnu inteligenciu.
Nie vs. nie?
Občas je ťažké povedať niektorým aktivitám “nie”. A to aj v prípade, že rozumieš Paretovmu princípu. Ten tvrdí, že 80% dôsledkov (napr. zisk alebo počet nepodarkov) pramení z 20% príčin (napr. produkty alebo celková výroba). A je teda dôležité zistiť, čo je tých 20%, tá malinká časť tvojej aktivity, ktorá má tak obrovský dopad na tvoje výsledky.
Warren Buffet, americký investor a jeden z najbohatších mužov sveta, raz povedal:
Rozdiel medzi úspešnými a veľmi úspešnými ľuďmi je ten, že veľmi úspešní ľudia povedia nie takmer na všetko.
V prípade, že nevieš, kedy povedať áno a kedy nie, alebo len netušíš, ako povedať nie, odporúčam ti tento jednoduchý spôsob.
Ak nabudúce budeš chcieť niečo odmietnuť, povedz “ja nerobím to a to” a nie “ja nemôžem robiť to a to”. Podľa jednej štúdie z roku 2012 bola táto malá zmena vo formulácii príčinou úspechu jednej skupiny študentov.
Tam šlo o čosi banálne – jedna skupina bola vytrénová odpovedať “ja nemôžem” a druhá “ja to nerobím”. Šlo o študentskú pochúťku: čokoládu. A študenti, ktorí hovorievali “ja nejem čokoládu” po nej siahli len v 36% prípadov oproti tej druhej skupine, ktorá si vravievala “Ja nemôžem jesť čokoládu” – v tomto prípade to bolo vyše 60%, ktorí po nej napokon siahli. Jednoducho im to nevydržalo!
Nabudúce, ak sa chceš vyhnúť kladnej odpovedi, povedz “ja to nerobím”.
Praktické príklady:
- Ja nechodím v strede týždňa von.
- Ja nejem cestoviny z polotovaru.
- Ja si nezapínam youtube kým nemám dokončené úlohy na dnešný deň.
- Ja nechodím do školy nepripravený.
- A tak ďalej…
Je pre teba dôležité, aby si sa neprepracoval, a mal dostatok spánku na udržanie produktivity. Rovnako dôležité je mať schopnosť povedať nie na aktivity, ktoré síce zaberú možno 20% tvojho času, ale zabijú 80% tvojich výsledkov.
Takže ak budeš nabudúce hútať, prečo sa ti nedarí byť produktívnejší, spomeň si, kedy si sa naposledy vyspal. A ak ťa pozvú von a ty ešte nemáš dopísanú bakalárku, povedz im nie!
Adaptované z článku 7 Things You Need To Stop Doing To Be More Productive od CamMi Pham.
4 Comments
Topsinka · 29. augusta 2017 at 12:39
Super článek, skvělé rady! Je to zajímavé a určitě se podle něj budu řídit. Máš moc pěkný blog!
Timka · 29. augusta 2017 at 12:43
Ďakujem! Dúfam, že ti to teda pomôže a najmä nezabudni dnes ísť skôr do postele 😉
Nechápala som, prečo som stále unavená. Až doteraz - Timkablog · 28. mája 2019 at 21:48
[…] to však len s počtom hodín. Už roky som si vedomá toho, že nedostatok spánku má katastrofické účinky na môj výkon. Avšak veľký upgrade v mojom živote znamenal deň, kedy som zistila, že […]
5 vecí, ktoré som získala vďaka blogovaniu - Timkablog · 11. augusta 2019 at 19:05
[…] tak dobre, ako o extroverta vo mne. Aj vďaka tomu viem dnes hovoriť o smrti mojej mamy alebo o produktivite tak, aby to oslovilo ľudí a prinieslo im nádej či […]