Ako sa pripraviť na test? Študenti toto riešia neustále. Počas skúškového, počas zápočtového, pred písomnými maturitami, pred prijímačkami, pri každom uzatváraní známok… Písomné skúšanie je ešte stále veľmi populárne, veľmi férové čo do hodnotenia, no zároveň veľmi striktné a častokrát je to strašiakom od útleho veku.
Ja sama mám ústne skúšky radšej – vnímam reakcie učiteľov, môžem poopraviť už vyrieknuté, môžem sa opýtať, čo tým myslia a môžem sa vykecať (aj to pravidelne robím) na lepšiu známku. Ale roky testov, ktoré som vo väčšine prípadov zvládala viac ako dobre, ma naučili pár trikov.
Začni s prípravou včas
Nedokážem poriadne zdôrazniť, ako je toto dôležité. V otázke „Ako sa pripraviť na test?“ je už zahrnutá aj odpoveď: PRIPRAV SA. Ale prípava znamená, že tomu budeš venovať dostatočný čas. Jedna vec, ktorú som sa na výške naučila, je: vždy to trvá dlhšie než si čakal.
Poctivo si priprav študijný plán:
- priprav si zoznam tém / oblastí / kľúčových slov, ktoré bude test zahŕňať,
- priprav si potrebné materiály k týmto témam,
- realisticky sa rozhodni, koľko času musíš jednotlivých častiam venovať,
- a potom tento čas zdvojnásob.
To znamená, že ak si si dokopy odložil týždeň na učenie, začni o týždeň skôr.
Nie preto, lebo z teba chcem vyrobiť šprta.
Ale preto, lebo život sa nezastaví počas tvojho štúdia. Psov treba venčiť, chrípku liečiť, rodičov poslúchať. S kamošmi pôjdeš na pivo, alebo niektorý deň zaspíš. Vyjde nová časť seriálu alebo sa dostaneš na ozaj ťažký level, a nedá ti to, kým ho neprejdeš. Bude ti treba nakúpiť. Na intráku sa pohádate. Niekto z blízkych má narodeniny… a zoznam pokračuje donekonečna. Tým, že začneš skôr, a povieš si, že sa k učeniu vrátiš hneď po vyriešení vzniknutej krízovej situácie, sa ti nestane, že nebudeš stíhať.
Ak ale nemáš možnosť venovať sa testu takto skoro vopred, a toto sa týka predovšetkým vysokoškolákov, tak ti odporúčam jednu jedinú vec:
Pravidelne sa uč. Toto je jediný spôsob, ako sa pripraviť na test a nezošalieť z toho. Takto totiž predídeš potrebe všetko sa nadrviť za jeden víkend (do učenia rátam aj prípavu domácich úloh, písanie esejí a čokoľvek iné, čo ťa núti pracovať s učivom).
Si človek, ktorý sa horko-ťažko začne učiť tesne pred testom, nieto týždeň predtým? Ak často odkladáš povinnosti na neskôr, odporúčam ti prečítať si článok o prokrastinácii. Vysvetľujem v ňom, na praktických príkladoch, z čoho sa prokrastinácia skladá, ako funguje a napokon – ako tie jednotlivé faktory zmeniť a poraziť ju!
Priprav si ťahák
Ťahák je najlepší spôsob, ako sa pripraviť na test, pretože pri písaní ťaháku sa deje veľa vecí naraz.
- Musíš si prečítať všetky materiály, aby si vedel, o čom je táto téma.
- Musíš informácie logicky prepojiť, aby si ušetril miesto na papieri.
- Musíš sa rozhodnúť, ktorá informácie je tá najdôležitejšia, ktorá má byť na ťaháku.
- Zvyšné informácie sú tiež dôležité, ale tie sa budeš musieť naučiť.
- A toto všetko sa ti má zmestiť na jednu stranu A5. (Použi váš povolený formát, ak taký nemáte, použi iba JEDNU STRANU A5 – nie obojstranne.)
Písanie ťaháku je efektívne cvičenie, ktoré ti pomôže s kritickým myslením a pomôže ti pochopiť súvislosti. Okrem toho si veľa z učiva týmto spôsobom zapamätáš, nielen preto, že s materiálom niekedy pracuješ aj celý deň, kým ťahák dokončíš, ale aj preto, že je to veľmi aktívna práca s učivom – zapamätávaš si to pomocou pohybu (písaním) rovnako ako aj pomocou rozprávania nahlas, krúžkovania, spájania, podčiarkovania a v neposlednom rade pomocou samotného vyberania len dôležitých informácií.
Je to (pri veľkej skúške) možno 12 hodín práce, ale zapamätáš si aj 60 % učiva (takže reálne: už prejdeš, už si ideme po to Áčko!). Preto považujem písanie ťahákov alebo prípravu akýchkoľvek osnov za najlepšiu metódu, ako sa pripraviť na test. Je to jednoduché, a síce to zaberá čas, informácie si zapamätávaš s menšou námahou.
Priprav si skúšobné testy
Aj keď v škole ťaháky povolené nemáte, teraz svoj novučičký ťahák môžeš využiť. Vráť sa ku knihám, poznámkam a prezentáciám, a prejdi si každú stranu. Hľadaj kľúčové slová a priprav si z nich otázky.
Čo sú kľúčové slová a ako písať otázky?
Premýšľaj ako učiteľ. Čo z tohto „slajdu“ je podstatné? Ak tam je nejaké číslo (napríklad 4 fázy delenia bunky) alebo rok či meno, vieš, že sa okolo toho dá poskladať dobrá otázka. Zmeň svoju otázku „Ako sa pripraviť na test“ na „Ako pripraviť test“!
Pri tvorbe skúšobných testov ďalej zisťuješ, čo je naozaj dôležité, a postupne sa ti učivo ukladá hlbšie do pamäti. Odporúčam ti pripraviť si testy v jeden deň a urobiť si ich na ďalší. Sám si ich aj oznámkuj – takto najrýchlejšie zistíš, čo nevieš, môžeš sa k tomu vrátiť a poriadne sa to doučiť.
Alternatíva: Ak nemáš čas písať testy, máš aj iné možnosti.
- Učebnice častokrát obsahujú kontrolné otázky na konci každej kapitoly a/alebo na konci knihy. Okrem toho je možné (najmä na výške), že si zoženieš skúšobné testy, či dokonca reálne použité otázky z predošlých rokov. Stačí sa opýtať starších ročníkov.
- Vyskúšaj vyhľadávanie online. Zatiaľ je v tomto topka portál oskole.sk, kde nájdeš kopec testov na rôzne témy v takmer každom predmete. Tento portál je určený stredoškolákom a žiakom ZŠ – pre vysokoškolákov, žiaľ, slovenskú verziu nepoznám. Ak študuješ v angličtine, už pri zadaní „practice tests for [subject]“ ti vyhodí milión výsledkov ujo Google. 🙂
- BONUS: Pri písaní jazykových testov, EQ a IQ testov a maturitných testov je kľúčom k úspechu absolvovanie všetkých dostupných predošlých ročníkov – práve na forme pri týchto testoch záleží.
Vytvor si podmienky ako pri teste.
Malá psychologická pomôcka najmä pre stresmenov. Simuluj podmienky, v akých budeš daný test písať. Ako?
- Ak máš možnosť, jeden zo skúšobných testov absolvuj priamo v miestnosti, kde budeš písať test. Alebo sa tam choď učiť (na strednej škole by to nemal byť problém, na výške je to veľmi individuálne).
- Vyskúšaj si skúšobný test absolvovať v danom časovom limite (stredná: zvyčajne 45 minút, výška: zvyčajne 90 minút, podmienky testu by mali byť známe aspoň týždeň vopred).
- Pri jazykových, maturitných a iných testoch, ktoré sú celoplošné, si vyskúšaj napísať daný test aj s nahrávkami a čítaním s porozumením s tým, že dodržíš jednotlivé časové úseky (napríklad 2 minúty na čítanie otázok, kedy nemôžeš písať, 10 minút na úlohu atď.).
Čas, motivácia a učenie.
Odporúčam ti všetky malinké povinnosti urobiť naraz. Všetky úlohy, ktoré zaberú 5 minút (odoslať email, prihlásiť sa na skúšku, odhlásiť sa z obedu, zaplatiť faktúru či umyť riad) si vlož do rozvrhu za sebou. Vytvoríš si tak svoju „polhodinku päťminútoviek“, počas ktorej sa týchto menej náročných úloh zbavíš a zároveň si vybuduješ pozitívnu motiváciu pokračovať v práci. Daj si ich na začiatok dňa alebo si ich naplánuj počas prestávky.
Motivácia je totižto obmedzený zdroj a dá sa vyčerpať, takže stráviť hlúposťami viac ako pol hodinu ti zabezpečí, že sa k učeniu už nebudeš chcieť vrátiť, zároveň však robiť tie úlohy neskoro v noci alebo ich neurobiť vôbec ti vybuduje negatívny postoj. Veď ak zaspávaš s 5 nedokončenými úlohami, ako sa ti asi bude spať?
Cieľom je však to, že počas dňa ti nebudú takéto malé úlohy prerušovať tvoje štúdium. Dlhé, neprerušované bloky času sú ideálne na štúdium, pretože máš dostatok času na čokoľvek. Zoznamovanie sa s materiálmi, vytváranie ťaháku, písanie poznámok, pomodoro technika…
Sám musíš zistiť, kedy sa ti učí najlepšie, a okolo toho si vyskladať svoj denný plán. Pre všeobecne lepší time management ale potrebuješ poznať 3 základné pravidlá, ktoré mne zakaždým pomôžu.
Rekapitulácia
Toto sú veci, na ktoré je dobré sústrediť sa pred testom.
- Maj dostatok času na učenie
- Priprav si ťahák
- Priprav si skúšobné testy
- Vytvor si podmienky ako pri teste
- Nauč sa dobre spravovať svoj čas, zbav sa malých úloh, aby si mal dostatok času na učenie
Dobrá príprava pomáha predchádzať stresu a nečakaným situáciám. Držím ti palce, bojovník, a prajem samé dobré známky!
Boju zdar!
3 Comments
Lily · 30. mája 2017 at 9:24
Skvělý článek! Rady mají opravdu smysl, velmi užitečné pro někoho, kdo se stále jen drtí věci nazpaměť a pak stejně neuspěje. Myslím, že je to velký problém, že se lidé neumí správně učit a efektivita učení a využití času je strašně nízko.
Timka · 30. mája 2017 at 9:32
Lily, ďakujem za komentár! 🙂
Som rada, že článok považuješ za užitočný. Písala som ho práve preto, aby niekomu pomohol. Súhlasím a tebou – mnohí nevedia, ako sa učiť efektívne. Trvá to pridlho, málo si naozaj pamätajú… Tiež som sa musela naučiť učiť sa 😉
Snažila som sa sústrediť na iné veci, než učenie sa naspamäť, lebo mnohokrát to nestačí ani na 4/E. Okrem toho, ak sa ľudia naučia používať svoj mozog správne a efektívne, zvládnu toho oveľa viac!
Ako čo najlepšie napísať test: Konkrétne rady pri písaní - timkablog · 16. júna 2017 at 2:12
[…] Ako sa pripraviť na test alebo písomnú skúšku […]