Medzi najčastejšie dôvody, prečo sme menej produktívni, patrí aj využívanie mobilov. Nehovorím len o sociálnych sieťach. S mobilom sa dnes dajú učiť cudzie jazyky, čítať výborné články alebo knihy či pozrieť si vzdelávacie video. Aj z mojich štatistík viem, že množstvo ľudí články na blogu číta na mobile. Mobil ti však môže pomôcť s time managementom.
Ak ho využívaš správne.
Na mobil sa pozrieme aj 80-krát denne
Podľa štúdie, o ktorej písal New York Post, sa priemerný Američan pozrie na svoj mobil každých 12 minút, v prepočte osemdesiatkrát denne v čase, kedy má podávať nejaký výkon alebo venovať svoju pozornosť niečomu či niekomu dôležitému. „Len odpíšem,“ alebo „Hneď sa ti venujem,“ sú vety, ktoré som aj ja nie raz vyslovila pri stretnutí s kamarátmi.
Čo sa však stane, ak sa pozriem na mobil počas práce? Stratím sústredenie. Môže trvať desiatky minút, kým sa z toho spamätám a vrátim sa do stavu hlbokého sústredenia. A možno tam nikdy nedôjdem, lebo za desiatky minút sa na mobil pozriem ešte niekoľkokrát. Výsledkom je pomalšia práca, viac chýb, menej kreatívnych nápadov, roztržitosť, únava či dokonca znudenie z práce, pretože som nemala kedy začať prežívať radosť z toho, čo robím.
Najľahšie by bolo mobil vypnúť (minimálne sa zbaviť upozornení, zvukov a internetu) a odložiť. Nebudeme sa však tváriť, že to robíme. Preto ti dnes chcem odporučiť jednoduchú aplikáciu od Google s názvom Desert Island.
Vieš, aký by bol život na opustenom ostrove? PRODUKTÍVNY
Desert Island je experimentom od Google, ktorý si zaumienil vytvárať digitálnu pohodu. Funguje veľmi jednoducho: v prvom kroku si označíš aplikácie, ktoré počas dňa budeš potrebovať, potom aplikáciu spustíš.
Namiesto svojho bežného rozhrania Android sa ocitneš na „opustenom ostrove“, z ktorého vieš spustiť len vybrané aplikácie. Skvelé počas práce alebo školy.
Čo však odporúčam ja, je vyskúšať to na 24 hodín. Sprav si z toho výzvu. Sleduj, ako sa cítiš. Sleduj, koľkokrát siahneš po mobile, akoby z nudy alebo s nejakým očakávaním, že sa stane niečo veľké. Možno tak ako ja zistíš, že nevieš vydržať nudu. Že potrebuješ neustále nejaký impulz a že je pre teba spočiatku ťažké sústrediť sa na jednu vec. Ale to nevadí, časom to nutkanie začne slabnúť.
Okrem produktívnejšej roboty si na jeden deň vyskúšaš digitálnu očistu. Je to ďaleko od konceptu digitálneho minimalizmu, ale myslím si, že upriami tvoju pozornosť na to podstatné: Mobily slúžia nám a nie naopak.
Ktoré apky si so sebou vezmeš?
Odporúčam ti vyberať si aplikácie múdro: kalendár, poznámky a email sú základ. Zvážila by som nejakú hudobnú aplikáciu (radšej Spotify ako YouTube) a tiež hocijaké aplikácie, ktoré používaš v škole/v práci (Slack, Skype, Todoist a pod.). Vyhni sa sociálnym sieťam (ak je to tvoja práca, skús to obísť cez plánovacie appky na mobile, zvyšok rob na počítači).
Na konci tvojej session uvidíš aj štatistiky toho, ktoré aplikácie si využíval a ako často.
Stiahni si aplikáciu a hecni sa. Prinajhoršom ťa nebude mobil rozptyľovať pri štúdiu alebo práci. Prinajlepšom zistíš, že sa nepotrebuješ do mobilu tak často pozerať.
Nedarí sa ti s time managementom? Spísala som svoje rady spolu s odporúčaniami na ďalšie aplikácie, ktoré ti v tom môžu pomôcť. Klikni sem a stiahni si ich vo forme e-booku.
0 Comments