Viaceré univerzity prešli čiastočne alebo úplne na online prednášky. Dôvodom je pandémia koronavírusu, ktorá v druhej vlne priniesla rekordné počty nakazených. Cieľom je vyprázdniť internáty a minimalizovať kontakt medzi študentami a pracovníkmi.
Online výučba však znamená pre mnohých študentov akési domáce väzenie, navyše pre mnohé odbory môže byť extrémne náročné vôbec sa sústrediť a napredovať v učive. V tomto článku ti poradím, ako sa z tohto chaosu nezblázniť a zvládať vysokú školu aj počas pandémie.
POZOR: Všeobecné HOME OFFICE TIPY som spísala ešte počas prvej vlny. V tomto článku sa budem špecificky venovať online štúdiu na výške.
Online prednášky sú stále prednášky a mal by si tak k nim pristupovať
Domáci režim môže byť veľkým lákadlom na prokrastináciu. Je tiež celkom možné, že nebudeš brať online prednášky až tak vážne, pretože nikto ťa v skutočnosti nevidí. Budeš tak scrollovať na Instagrame, posielať správy spolužiakom alebo si zapneš seriál. Pre všetko sladké na tomto svete, nerob to.
Prednáška je prednáška. Učiteľ sa na ňu pripravoval, investoval extra čas na prípravu, aby to dokázal aj online. Ak sú nahrávané, dobre pre teba, ale ušetríš si veľa času, ak sa už na prvý šup sústredíš a pokúsiš sa čo najviac sústrediť.
Dôležitou bude pre teba aj rutina: obleč sa ako do školy a priprav si všetko potrebné tak, aby si nemusel od počítača odchádzať. Neodporúčam mať pri sebe mobil, pretože z vlastnej skúsenosti viem, že pri online poradách či lekciách je nemožné sledovať oboje naplno a napokon na to doplatíš.
TIP: Výborné rady spísali aj chalani na College Info Geek. Skvelý zdroj najmä prevysokoškolákov (od štúdia cez prácu a stáže až po peniaze, vzťahy a sebarozvoj).

Nikdy predtým viac nezáležalo na príprave, ako teraz
Neisté internetové pripojenie, technické problémy či jednoducho nedostatok času môžu spôsobiť, že nebudeš mať možnosť pýtať sa priebežne otázky. Ak niečo nepochopíš, učiteľ jednoducho pôjde ďalej – možno si nevšimol tvoju správu na Zoome, možno len pokračuje tak vehementne, že si neuvedomil, že máš znova zapnutý mikrofón.
Odporúčam ti načítať si materiály dopredu, pripraviť sa na tému (v infoliste bývajú uvedené konkrétne kapitoly, ktoré budete na prednáške riešiť) a tiež si priebežne robiť všetky zadania načas. Je to naozaj jediný spôsob, ako nezaostať priamo v živom vysielaní.
Nájdi si svoje miesto
Ideálne by bolo, keby to nebola tvoja izba, ale rozumiem, ak to nie je možné. Vytvor si svoj študijný kútik: čistý pracovný stôl len s nevyhnutnými pomôckami, kvalitná ergonomická stolička (stráviš oveľa viac času za počítačom ako doteraz) či veľká obrazovka sú základom.
Mojím odporúčaním je obliekať sa normálne ako do školy, neprihlasovať sa na online kurzy v pyžame. Priprav si pokojne jedlo a nápoj, ale zase nemusíš počas dvojhodinového bloku obedovať – stále je to drzé a skôr si len obleješ poznámky, než sa niečo naučíš. Ideálne by bolo, keby si sa mohol venovať škole pravidelne a v tom istom priestore a čase.

Nauč sa pracovať so svojím počítaťom a s appkami
Zvykni si na technológie, ktoré teraz budeš využívať. Vyskúšaj si online rozhranie, otestuj mikrofón a reproduktor, rýchlosť webu a priprav si všetko pred hodinou.
Ak si doteraz píšeš poznámky na papier, neprechádzaj na počítač, hoci je to lákavé. Potrebuješ kvalitné a prehľadné poznámky, ktoré vieš písať rýchlo a presne. Toto je obdobie zmien a nepotrebuješ si zbytočne pridávať ďalšiu vec, ktorú sa musíš naučiť.
Naopak, ak vieš na PC písať rýchlo a dobre, nájdi si v tom systém. Najlepšia vec je podľa mňa obyčajný Word, môžeš však využiť online dokumenty (skvelé na zdieľanie s inými), alebo siahnuť po niečom, čo sa synchronizuje (napríklad Evernote na poznámky, Notion na plánovanie a podobne).
Využívaj klávesové skratky, nastav si synchronizáciu s online diskom (aby si nestratil poznámky) a pokojne si rob z prednášky screenshoty, ak je to možné.
Dôležité bude zablokovať si prístup na weby, ktoré sa môžu rozptyľovať. Tipy k tomu nájdeš nižšie.
Jednoducho povedané: investuj do nastavenia počítača a mobilu čas navyše hneď na začiatku školského roka.
Vďaka pandémii koronavírusu máš možnosť dať si život do poriadku (aspoň sčasti)
Neboj sa pýtať len preto, že je to online
Najlepšie je hneď počas úvodných online hodín zistiť, ako to preferuje tvoj vyučujúci: či ho môžeš prerušiť, máš poslať niekam správu, alebo on vytvorí na konci hodiny priestor na otázky. Ak je to tá posledná možnosť, všetky otázky si zapisuj niekam (ideálny je poznámkový blok) a skutočne sa ich opýtaj. Je to veľa príležitosť učiť sa a máš vyššiu šancu, že si tú informáciu zapamätáš aj na test.
Pýtať sa môžeš aj po hodine, toto je niečo, na čo som sama na výške prišla neskoro, ale presne na to existujú konzultačné hodiny a verejné emailové adresy učiteľov. Využi ich.
Nezabudni, že pomôcť ti môžu aj tvoji spolužiaci, často nájdeš odopvede v povinnej literatúre a, vieš, Google je skvelá vec. Používaj s rozumom.
Priprav sa: takmer všetko na tvojom počítači ťa bude počas online prednášky rozptyľovať
Odporúčam si vytvoriť samostatného používateľa v tvojom prehliadači (ja používam Google Chrome a mám jeden osobný a jeden pracovný prehliadač). Na blacklist toho pracovného/školského si zapíš weby, ktorým sa chceš musíš vyhnúť (napríklad sociálne siete, YouTube, Netflix).
Extra pomôckou je aj Forest, funguje ako rozšírenie pre Chrome aj ako aplikácia pre telefón a vieš na nej nastaviť časovač. Podobných pomôcok je milión a každá funguje na princípe pomodoro techniky. Je úplne jedno, čo si zvolíš, najlepšie appky a rozšírenia sú aj tak tie, ktoré reálne aj používaš.
Daj si mobil do šuflíka. Fakt. Normálne vypni internet aj zvuky a daj ho do šuflíka. No čo, klikol si sem pre účinné rady a toto je moja rada a je zaručene účinná. Nemáš za čo.
Klikni sem pre moje tipy, ako si nastaviť rannú rutinu, ktorá ti bude vyhovovať

Rob si kvalitné poznámky
V minulosti bol robený výskum na amerických univerzitách, kde boli študentom predložené tri rôzne upravené verzie toho istého textu. Prvá verzia bol obyčajný text, v druhej verzii boli tučným písmom zvýraznené kľúčové informácie a v tretej verzii boli kľúčové informácie zvýraznené farebne.
Výsledok bol, že z obyčajného textu si študenti pamätali 32% informácii, z textov zvýraznených tučným písmom 45% a z textov zvýraznených červenov a fialovou si zapamätali 60%, čiže dvakrát (2x!) viac ako pri obyčajných textoch. (Zdroj)
Preto sa na hodinách naozaj sústreďuj, poznámky si upravuj po prednáške (čím skôr, tým lepšie) a ak chceš ušetriť čas, neprepisuj celé poučky z kníh – radšej si rob poznámky priamo do nich. Nemusíš k tomu vytlačiť všetky prezentácie od profesorov, stačí používať program, ktorý ti umožní písať do PDF dokumentov.
Niekoľko tipov na písanie dobrých poznámok (primárne pre stredoškolákov) som spísala tu. Mnohé zrejme využiješ aj na výške.
Plánuj s rozumom
Je rok 2020. Nemusíš všetok ušetrený čas dochádaním do školy nejako využiť. Nemusíš rozbehnúť nový biznis, vytiahnuť všetky známky na Áčka alebo objaviť svoje pravé ja. Mnohí z nás sa snažíme žiť najlepšie ako sa dá a to úplne stačí.
Vyber si akýkoľvek digitálny kalendár (alebo diár s hodinovým rozpisom na dni) a označ si čas prednášok. Pridaj čas, ktorý investuješ do domácich úloh (zdvojnásob každý svoj predpoklad, zvyčajne si myslím, že niečo potrvá kratšie než to v skutočnosti potrvá).
Zvyšok času je tvoj „voľný čas“. Využívaj ho rozumne, nenechávaj povinnosti na poslednú chvíľu.
Mám dojem, že sa opakujem – celý blog je plný tipov na plánovanie, pozri sa napríklad sem.

Energy management vs. Time management
Jedna vec je, že čisto objektívne ti domáca úloha zaberie 25 minút. Druhá vec je, že po náročnej prednáške, devätnástej hádke so spolubývajúcimi alebo jednoducho ťažkom dni ti zaberie oveľa, oveľa viac času. Niektorým sa lepšie učí ráno a iným večer. Zisti to o sebe, nezapĺňaj si čas len podľa tabuliek, ale nauč sa predvídať, aké rozpoloženie na konkrétne úlohy potrebuješ.
Odporúčam ti nahromadiť si všetky telefonáty, všetko plánovanie, všetko čítanie či všetko z jedného predmetu na jeden čas v priebehu dňa.
Rozhovory s ľuďmi, plánovanie, kreatívna práca či memorizácia slovíčok vyžadujú úplne iný typ sústredenia a zbytočne sa unavíš, ak budeš pendľovať myšlienkami medzi rozhovorom s babkou na telefóne, slovíčkami z francúzštiny, projektom do školy a zadaním z práce.
Ak niečomu nerozumieš, rieš to ASAP
Teraz sa ti môže zdať, že na to máš ešte kopec času. Veď ktovie, o dva týždne už možno budeš späť v škole. Never tomu. Rieš otázky okamžite, ak ti nepomohol vyučujúci, využi dostupné zdroje na internete.
Ak si už úplne v koncoch, opýtaj sa v skupine Dnes študujem. Niekto sa už nájde, kto ti poradí.
0 Comments