Počas náročného semestra, hlavne cez skúškové, sa mi ľahko zrúti akýkoľvek systém, ktorý som si nastavila. Spočiatku prestanem dbať na detaily, tie sa ale za pár týždňov vedia rozrásť do bordelu. Nezaradené dokumenty na počítači, rozhádzané poznámky a skriptá po celej izbe, rozhádzané oblečenie a kopec vecí v chladničke je už dáááávno pokazených. Najhoršie je, keď to už ovplyvňuje aj moje stravovacie návyky či môj spánok.
Leto je skvelé obdobie na reštart. Tým, že skončila škola, uvoľní sa mi kopec voľného času, ktorý viem zúžitkovať. Znovu si viem vybudovať zdravé návyky, poupratovať v počítači či v mojej izbe a prečistiť si myseľ. Pokiaľ je práve toto, čo potrebuješ aj ty, tu je mojich 10 tipov na to, ako si dať letný reštart. Ak nepracuješ kdesi v zahraničí 12-16 hodín denne, verím, že tento článok bude užitočný.

Zdroj foto: Daniela Slávik
Vytrieď si veci
Poobzeraj sa po svojej izbe (či už internátnej, alebo tej doma). Vytrieď veci, ktoré naozaj nepoužívaš. Knihy, oblečenie, mejkap a kozmetika, alebo aj nábytok. Podaruj, čo sa dá darovať, alebo môžeš niektoré veci predať a začať leto s nejakým základným rozpočtom.
Ak máš veci, ktoré nie sú v stave na predaj alebo na charitu, môžeš ich stále zrecyklovať. Potrhané a inak zničené oblečenie recykluj, môžu z nich vyrobiť bytový textil alebo to použiť inak. Odovzdať také oblečenie môžeš aj v niektorých obchodoch (HM, Intimissimi).
Poriadne si uprac izbu
Toto môže pokojne trvať viac dní. Ale poriadne si uprac izbu. Všetko zo skríň vyber, poutieraj poličky a šuflíky, vyper, čo treba vyprať a ulož to naspäť. Rovnako aj pracovný stôl alebo dokonca priestor pod posteľou (ak máš takú s úložným priestorom). Treba oživiť rastliny (minulý rok som zistila, že aj kaktus môže zomrieť), pozmývať a povysávať, umyť okná a ak treba, tak aj poprehadzovať nábytok. Počas leta to môžeš viackrát zmeniť a vyskúšať si, čo pre teba funguje a čo nie.
Prečisti svoj počítač a telefón
Nájdi si systém, v akom si veci ukladáš v elektronickej forme. Určite neodporúčam mať voľne pohodené súbory na ploche. Všetko ulož do priečinkov, súbory premenuj tak, aby bolo jasné, čo to je (čiže nie IMG1425, ale Biola1). Odporúčam ti zálohovať online všetko, čo sa v budúcnosti zíde (bakalárka, maturitné zadania, faktúry, zmluvy z brigády atď.) Vymaž si to, čo nebudeš potrebovať (vrátane aplikácií, ktoré nepoužívaš).
Hlavne si vymysli systém, ktorý je jednoduchý a budeš ho chcieť dodržiavať aj po prázdninách. Premenovať súbory trvá menej než ich potom vyhľadávať. 🙂
Poznámky, testy, zošity, skriptá… čo s nimi?
Jednoduché pravidlá:
- To, čo ešte budeš potrebovať, si logicky usporiadaj a odlož. Použi obaly alebo napríklad malú krabicu.
- To, čo určite nebudeš potrebovať, vytrieď a odnes do zberu.
- To, čo nebudeš potrebovať, ale môžeš predať… predaj.
Ak máš prázdne zošity, tak buď s nimi niečo rob (napríklad začni písať denník, alebo si zapisuj modlitby, alebo kalórie, alebo niečo!), alebo ich podaruj kamoške, ktorá ich využije. Priveľa vecí v priestore vytvára dojem, že máš neporiadok v izbe.
Unsubscribe: Jednoduchá cesta k efektívnym emailom
Niektoré newsletters rada odoberám. Ale len od ľudí a firiem, ktoré ma zaujímajú. Čítam ich pravidelne, prinášajú mi hodnotu. Sledujem aj značky, u ktorých nakupujem pravidelne (zvyčajne aspoň raz za mesiac, napríklad kozmetika). Venujem sa im po práci alebo cez víkendy.
No ak newsletters rovno iba vymažeš a nikdy ich nečítaš… odhlás sa. Nebudú ti chýbať.
PRO TIP: Unroll.me ti pomôže odhlásiť sa z viacerých newsletters naraz. Nemusíš klikať a odhlasovať sa ručne. Nemáš za čo. 🙂
Prečisti si aj myšlienky
Nájdi si jeden víkend len pre seba. Ideálne si zapisuj informácie, ale stačí, keď budeš len premýšľať. A skús si odpovedať na tieto otázky: Na čo si hrdý? Čo ťa trápi? Aké sú tvoje koníčky — skutočné koníčky, nielen tie, o ktorých zvykneš hovoriť, lebo to dobre znie (guilty)? Na čom ti najviac záleží, o čom sa vieš rozpálene rozprávať? Kam smeruješ v živote (a myslím tým krátkodobo, maximálne 1-2 roky)?
Urob si inventúru toho, na čo myslíš, čo robíš, čo cítiš a kým si. Možno máš v živote toxických ľudí, domýšľaš si alebo sa trápiš minulosťou. Využi toto leto a zbav sa tejto záťaže. Nájdi oslobodenie, aby si sa v novom školsku roku posunul ďalej.
Pokojne to rob s kamarátom, s niekým, komu veríš, alebo aj s odborníkom, ak máš podozrenie na depresívne myšlienky alebo iný problém. Aj ja som už vyhľadala psychológa. Nie je sa za čo hanbiť. Je to zodpovedné a múdre.
Môj tip: Spísala som 20 otázok, ktoré ti môžu pomôcť spoznať sa lepšie. Skús si na ne odpovedať

Zdroj foto: Daniela Slávik
Aká bude tvoja nová rutina na leto?
- Kedy budeš vstávať?
- Kedy chceš chodiť spať?
- Kam pôjdeš?
- Čo je top 10 vecí, ktoré chceš v lete stihnúť?
- Aké máš povinnosti?
- Koľko voľného času ti popri brigáde ostane? Ako ho vieš využiť?
Skús si na tieto otázky odpovedať a odtiaľ sa odpichnúť. Dobre nastavená rutina ti pomôže stíhať to, čo musíš, aby ti ostal čas na to, čo chceš. K tomu patrí aj dobré jedlo, dostatok pohybu a kvalitný spánok. Vyskúšaj toto leto niečo nové a rutinu si zapíš. Po prvých dňoch ju vieš prispôsobiť, odsledovať si, či ešte večer vládzeš alebo naopak, či si ozaj dokážeš ráno privstať. Realistické ciele, pamätáš? 🙂
Daj si nejakú výzvu
Vždy bola tvoja túžba naučiť sa cudzí jazyk, zlepšiť sa v plávaní alebo sa vrátiť ku kresleniu. Daj si na leto výzvu. Bude to tvojich 60 dní, počas ktorých sa môžeš stále zlepšovať. Nájdi si realistický cieľ, ktorý môžeš za 2 mesiace dosiahnuť a vytvor si vo svojom kalendári priestor. Možno sa tomu budeš venovať každý deň, alebo trikrát do týždňa, alebo každý druhý týždeň. To je v pohode. Hlavne sa na niečo sústreď.
Konečne môžeš mať čas na to, čo počas školy nestíhaš. Využi to.
Moja výzva? Chcem 3x týždenne cvičiť a 3x týždenne sa venovať aj španielčine. A keďže som v novom meste, každý týždeň chcem ísť aspoň raz medzi ľudí, do ulíc, prechádzať sa, rozprávať sa (žiadny small talk) a spoznávať to tu. Čo bude tvojou výzvou na leto?

Zdroj foto: Daniela Slávik
Investuj čas do rodiny a priateľov
Leto je super obdobie na obnovenie vzťahov s priateľmi a rodinou. A to najmä v prípade, že cez rok na to fakt nebol čas. Môže to byť jednoduchý výlet počas víkendu (nezabudni, že v prvé nedele sú múzeá či hrady zdarma!), alebo len spoločný obed či letná grilovačka. Nič komplikované. Len spoločne strávený čas s ľuďmi, na ktorých ti záleží.
Priprav sa na zmeny k lepšiemu
Chystáš sa na intrák v septembri, alebo jednoducho chceš trochu zmeniť svoj životný štýl? Priprav sa na to. Zisti informácie, začni malými zmenami a vytvor z toho návyk, ktorý budeš vedieť rozvíjať počas školského roka. Pripravila som si dva príklady, ktoré sú inšpirované mojím letom.
- Chcem prejsť na low waste/zero waste lifestyle: Poslednýkrát si kúp niečo zabalené v obale, ktorý vieš opäť použiť. Nájdi si drogérie v okolí, kde ti produkty môžu načapovať. Po tom, čo použiješ šampón alebo kondicionér, si kúp mydlo. Začni nosiť so sebou vrecúčka na pečivo a tašku na nákup (daj to do každej kabelky, alebo si vytvor návyk dávať si to do vrecka pri odchode z domu). Zisti, ako sa vo vašom meste recykluje, či máte kompostér alebo čo vieš urobiť navyše.
- Chcem viac cvičiť: Urob si prieskum možností v okolí. Aké tam máš fitká, čo sa tam dá robiť, koľko to stojí? Chceš vyskúšať aj beh či bicyklovanie, alebo potrebuješ ozaj byť vo fitku (nesúdim, tiež platím za fitko). Ako vieš pridať pohyb do svojho každodenného života? Pre mňa je skvelý zdroj motivácie a relevantných informácií blog Aktin.
Prajem ti príjemné letné prázdniny. Oddreli sme si 10 mesiacov a teraz je narade zregenerovať. Dúfam, že budeš naďalej čítať môj blog – mám pripravených kopec nových článkov a ďalších zaujímavých vecí. 🙂
S týmto článkom som sa zapojila do súťaže: súťažím s Mall.sk.

Zdroj: Daniela Slávik
1 Comment
20 dôležitých otázok, vďaka ktorým môžeš zistiť, kto vlastne si - Timkablog · 5. júla 2019 at 11:31
[…] som na konci školského roka vyžmýkaná, unavená, neupravená a nevyspatá. Potrebujem si dať život do poriadku, ale vlastne si nie som istá tým, čo to presne […]