Bestseller fenomenálnej autorky Margaret Atwood s názvom Príbeh služobníčky (The Handmaid’s Tale) sa v roku 2017 tešil opätovnému úspechu vďaka seriálovému spracovaniu. Román z roku 1985 sa však úspechu teší už od svojho prvého vydania. Zaslúžene? Tu je moja recenzia na knihu aj rovnomenný seriál Príbeh služobníčky.
Ako som sa ku knihe dostala
Úprimne, najskôr som začala sledovať seriál. Ten je z hľadiska kamery a zvuku fenomenálny, veľmi intenzívne klipy tvárí striedajú nádherne prepracované scény, a farebné tóny (predovšetkým červená, modrá a hnedá; vysvetlím nižšie) sú skvostné. Osobne som začala v posledných rokoch viac sledovať filmy a seriály, kde prevláda visual storytelling – či už vďaka strihu, kamere alebo hercom samotným.
Fascinovalo ma, ako dokázala hlavná postava vyjadriť množstvo emócií bez opory slov (ktoré sú pre mňa tak dôležité). Seriál Príbeh služobníčky som stihla skôr ako mi skončil semester, a tak som sa vrhla na knihu. Tú som vyhrala od Adi, ktorá má nádherný bookstagram @caroknih (a ak ho ešte nesleduješ, prichádzaš o veľa!). Knihu som, rovnako ako seriál, čítala v origináli.
Príbeh v skratke
Pokúsim sa o čo najstručnejší opis príbehu bez toho, aby som niečo dôležité prezradila. Príbeh služobníčky sa odohráva v republike meno Gileád (čo je mimochodom biblické miesto a veľmi ironicky zvolený názov). Gileád je republika, ktorá vznikla na území bývalých Spojených štátov amerických, ktoré zanikli a nahradil ich tento dystopický, teokratický režim, ktorý potláča ženské práva. Pôrodnosť klesla na nebezpečne nízku úroveň a preto sú plodné ženy vydané ako Služobníčky do bohatých rodín s neplodnou ženou (nie mužom, muži nemôžu byť neplodní).
Takýto zvláštny vzťah vyhlásili za legálny na základy príbehu Ráchel a Leah z Biblie, avšak samotný sexuálny akt pozbavili akéhoľkovek citu. Je to mechanická „výroba“ bábätka, ktoré bude potom, samozrejme, manželkine, nie Služobníčky. Hlavnou postavou je Offred (v slovenskom preklade Fredova, pretože jej pán je Fred), ktorá sa dostáva do novej „rodiny“. Samozrejme, manželky sa týmto ženám málokedy tešia – no je to jediný spôsob, ako mať deti.
Kniha mapuje jej zážitky, prepletané spomienkami na život pred tým: mala manžela a malú dcérku. Príbeh sa končí nečakane a epilógom knihy je prednáška o Gileáde, ktorá sa odohráva roky po páde režimu. (Áno, našťastie raz padne.)
Video – Scéna, kde môžu služobníčky potrestať kriminálnika (v tomto prípade za znásilnenie jednej zo služobníčok)
Aj takéto metódy sú príznačné pre režim ako vládne aj v Gileáde. Hoci len na chvíľku, tie ženy majú pocit moci. Jednoduchšie sa potom utláčajú, pretože si svoj hnev vybijú na obeti. Raz za čas. Patria sem aj telesné tresty (všimol si si krásku z Gilmore Girls bez jedného oka?), no najúchvatnejšie – a to spomínam nižšie, pri seriáli – sú zábery na tvár protagonistky.
Skvost, ktorý som nevedela položiť
Príbeh rezonuje v dnešných časoch práve vďaka tomu, ako Atwood s ľahkosťou vysvetľuje možný pád americkej vlády v prípade, že sa niekto rozhodne prevziať vedenie. Potláčanie ľudských práv, vykorisťovanie životného prostredia, klesajúca plodnosť, nefunkčné manželstvá a fanatizmus – znie to celkom povedome, že? A do tohto sveta už v 1985 Atwood umiestnila ženu, s ktorou sa čitateľ hneď identifikuje. Má rezký humor, ostré poznámky a túžby ako každý človek – hoci ich nemôže vyjadriť. Mnoho sa skrýva v myšlienkach, pohyboch, v schovaných zárezoch v šatníku alebo v tajných rozhovoroch s inými Služobníčkami.
Príbeh ma však opantal a nevedela som knihu položiť. Uštipačný tón Offred strieda opis hrôzostrašných scén, ktoré pripomínajú skôr stredovek než modernú spoločnosť. Vrátili sa ku svojim koreňom: žiadne polotovary, žiadna zbytočná elektronika. Čokoľvek z modernej Ameriky bolo skonfiškované a zničené: magazíny, mejkap, šaty. Ženy sú oblečené podľa toho, kam patria: manželky bohatých mužov pri moci nosia modrú, manželky tých menej šťastných sivú. Služobníčky vychovávajú staršie dámy oblečené v hnedom – tie dievčatá pripravujú na ich budúcnosť na miestach, ktoré pripomínajú prelom medzi koncentračným táborom a veľmi veľmi veľmi zlým internátom. Samozrejme, režim je striktný, je to však skôr o tom, na čo ich pripravujú. No a Služobníčky nosia červenú. Farbu plodnosti.
Či farbu krvi. Ak sa ti nepodarí priniesť potomka, chce ťa vôbec Pán na svete? Rétorická otázka, odpovedali si na ňu muži už dávno.
Knihu si v slovenskom jazyku môžeš zakúpiť online (nezabudni využiť ISIC zľavu!).
Seriálové spracovanie
Neviem, čo je na seriáli lepšie. Herecké obsadenie, nenormálne zvolený soundtrack, farby, ktoré ma opantali alebo spôsob kamery a strihu, ktorý dokáže krásne oživiť príbeh z knihy. Videla som len verziu z roku 2017, a som obrovský fanúšik. A pretože verím, že toto jednoducho musíš vidieť, pridávam krátky klip – pozor, len pre silné povahy. Je to posteľná scéna. Nazývajú ju, nie veľmi príznačne, Ceremóniou.
Ak hľadáš seriál, ktorým si vyplníš voľný čas, vrelo odporúčam. A ak túžiš po kvalitnej klasike, Príbeh služobníčky je niečo, čo by mal mať doma každý. Aspoň podľa mňa.