Ak sa na test poctivo učíš, a pri písaní si dáš na tieto veci pozor, môžeš tak prejsť každým testom.
Trápia nás nimi po novom už v piatom ročníku. Testovanie 5, testovanie 9, maturity, prijímačky, polovica vysokoškolského štúdia… všade samé testy.
Okrem toho, že sa na testy treba poriadne naučiť, a uvedomiť si, čo vlastne učiteľ bude od teba chcieť, je ale niekoľko takmer vždy platných pravidiel, ktoré ti môžu pomôcť čo najlepšie napísať test v škole.
Týchto pravidiel sa držím už roky a počet testov, ktoré som neurobila, zrátam na jednej ruke (dokonca som na horšie známky – trojky, štvorky – urobila aj testy, na ktoré som sa neučila, primárne vďaka týmto veciam, ale neodporúčam ti riskovať to!).
Zvedavý? Poďme sa teda pozrieť, ako čo najlepšie napísať test v škole a nevyhorieť na drobnostiach! Ako bonus sa dozvieš aj niekoľko rád na prekonanie stresu!
Rituálna príprava na test
Rituálne ráno pred testom až do momentu, kedy začneš písať, má tri fázy.
Pohoda, klídek a test
Namiesto vystresovaného rána si z toho dňa sprav pohodičku. Aj napriek tomu, že máš možno závrate. Ak si ako ja a vstaneš niekoľko hodín pred budíkom v deň, kedy máš písať test, najmä ich skúš prežiť v pokoji.
Môžeš si opakovať, ak chceš, no ja sa rada také rána venujem meditácii nad Bibliou, čítaním nejakých zamyslení, aspoň chabým pokusom o nemyslenie na test (ak vydržím 1 minútu, dostanem cukrík – od seba)… asi rozumieš. Čajík, slniečko, beh, jedlo-nejedlo, spánok, hudba, psík, nechcený telefonát o 5 ráno s frajerom… čokoľvek, čo ťa upokojí, vyskúšaj aj v takéto ráno!
Ak ale máš so vstávaním ťažkosti, všetko potrebné (napríklad perá navyše, vreckovky, snack a pitie a kalkulačku či iné pomôcky) si priprav večer predtým aj s oblečením (a dievčatá, aj s maskarou a leskom, nech si ich v buse môžete dať).
Stres a obavy?
Vypíš to. Normálne hipstersky staromódne si vezmi papier (alebo zošit, diár, kalendár, toaleťák, čo je poruke) a vypíš to. Čo na srdci, to na papieri!
Čoho presne sa bojíš? Akých výsledkov alebo situácií? Čo je to najhoršie, čo sa ti môže stať? Prečo by sa ti to stalo? Buď veľmi špecifický a skús čo najpresnejšie opísať, čím ťa tento test tak veľmi straší.
Nezabudni sa na tie obavy potom pozrieť a premýšľať aj nad týmito otázkami:
Ako viem niečomu z tohto zabrániť? Viem niečo z toho ovplyvniť? Pomôže mi, ak budem venovať čas obavám, ktoré nevyriešim?
Ďalšia veľká pomoc pri strese: pozitívne afirmácie. Napísať, prečítať, uveriť a ísť uspieť! Je to jednoduché a pritom efektívne a naozaj ťa to povzbudí.
Na obyčajné papieriky (napríklad tie farebné kancelárske stick-it notes) si napíš dôvody, prečo uspeješ na tomto teste. Napríklad:
- môj učiteľ ma dobre pripravil
- urobil som všetko, čo bolo v mojich silách
- na tento test som sa dlho pripravoval
- na predošlých testoch som mal dobré výsledky
- naučil som sa aj väčšie kvantum za takýto čas
- zvládol som už XYZ…
Bleskový ťahák
Ak sú informácie, ktoré konštantne zabúdaš alebo si ich pletieš, odporúčam ti urobiť si z testu bleskový ťahák (alebo dočasný smetný kôš). Ceruzkou si na papier napíš všetko, čo zabúdaš alebo si pletieš, ešte skôr, ako začneš písať test. Takto sa zbavíš stresu z toho, že na to zabudneš, zároveň ale nepodvádzaš, pretože si si to tam napísal už po odložení vecí. 😉
Vzorce z matiky a fyziky takto fungujú perfektne, ale aj podobné mená postáv, či dôležité roky alebo poradie nejakých vecí stihneš naškrabať, najmä ak si si doma vytvoril poriadny ťahák a pracoval si s učivom.
Pozor na tieto chyby, ak chceš napísať test dobre!
1. PREČÍTAJ SI ZADANIE!
Stále mi nejde do hlavy, prečo toto ľudia nerobia. Prebehnú očami otázku, predpokladajú, o čom je a odpovedia podľa toho, čo si myslia, že má byť v odpovedi. Nie, nie, NIE! Prečítaj si poriadne otázku.
Chce to defíniciu alebo len kľúčové slovo? Máš zakrúžkovať všetko, čo zodpovedá alebo nezodpovedá definícii? Je len jedna alebo viac správnych odpovedí?
Nezabudni, že pri testoch je aj malá chyba veľkou a len málokrát dostaneš 0,5b! Preto si zadania prečítaj poriadne, a odpovedz na otázku najlepšie, ako vieš.
2. POZOR NA ČAS!
Zvyčajne má test viac otázok ako písomka, no nie vždy aj viac času. Ak máš teda 90-minútový test a 45 otázok, na každú ti vychádza – logicky – po dve minúty. Preto si nemôžeš dovoliť nad nejakou otázkou presedieť desať minút!
Buď si vedomý toho, koľko máš času, maj so sebou hodinky a rozdeľ si čas múdro.
3. PRESKOČ OTÁZKY, KTORÉ NEVIEŠ HNEĎ VYRIEŠIŤ – A HLAVNE NEROB PANIKU!
Toto ani nepotrebuje komentár. Nemáš čas plakať, nadávať si a lámať si hlavu – buď si do konca testu spomenieš alebo nie, ale teraz musíš dokončiť ostatné otázky. Potom na konci sa k tým, ktoré si nevedel, vrátiš.
Ale zbytočná panika nad otázkami, na ktoré nepoznáš odpoveď, ti rozbije sústredenie, zožerie energiu a zabráni v premýšľaní.
4. HĽADAJ POMOC, VŠADE
Aj v teste. Hľadaj rovnaký dátum, meno, udalosť či chemický prvok. Jedna otázka možno súvisí s inou, a buď máš šťastie a priamo tam nájdeš odpoveď, alebo ti to naštartuje pamäť. Mne zvyčajne súvisiace otázky pomôžu vyradiť tie možnosti, ktoré to určite nemôžu byť.
Sleduj teda aj to, či otázky na seba nejakým spôsobom odkazujú – možno ti to pri teste pomôže.
5. HÚTAJ, HÚTAJ, ĽEM ŠE NEPREHÚTAJ
Nepremýšľaj nad svojimi odpoveďami priveľa. Samozrejme, skontroluj sa, popremýšľaj, či je to naozaj tak, ale neprechádzaj svojím testom 5x v snahe nájsť chybu. Ak ti to pomôže, počas testu svoje odpovede ohodnoť 1-5 (1 – vôbec si nie som istý, 5 – som si istý), a viackrát sa vráť len k tým slabším.
Neopravuj svoje odpovede len preto, lebo sa ti niečo zdá.
Študenti robia aj mnoho iných chýb – prečítaj si, na ktoré upozorňuje Liam, študent prestížnej univerzity Cambridge.
Aktivita a správny postoj k rozličným tipom otázok
Bez ohľadu na typ testu platí jedna zásada: buď aktívny pri písaní. Podčiarkuj, škrtaj, zvýrazňuj, krúžkuj. Prepisuj, zrátaj, nakresli. Ja som ešte aj na „trápnom“ monitore rozpisovala, čo sa dalo (napríklad predpony a prípony som oddelila od koreňa slova a pod.). Pomáha to pri sústredení, zostaneš tak bdelý a nestratíš niť myšlienok.
Na záver ale mám pre teba ešte pár rád.
3 rady pre 3 rozličné tipy otázok
Pravdivé/Nepravdivé tvrdenie
Sústreď sa na detaily. Odporúčam ti podčiarknuť si kľúčové slová (áno, nie, nikdy, vždy, všetky, ani jedno atď.) a prečítať si otázku ešte raz s dôrazom na tie slová. Týmto chcem vyznať lásku učiteľom, ktorí v teste tieto slova zvýraznia. Školstvo má vďaka vám budúcnost!
Výber z možností A, B, C, D
Zakry možnosti a premýšľaj, ako by si na otázku odpovedal sám od seba. Potom sa sústreď na najpodobnejšiu možnosť.
Vyberaj vždy to, čo je najsprávnejšie – niektoré odpovede sú čiastočne správne a môžu ťa zmiasť. Odporúčam ti vyškrtnúť alebo podčiarknuť tú časť, ktorá nie je správna a prepísať (napríklad ak je v tvrdí všetko – názov bitky, meno kapitána, miesto – správne, ale rok nesedí, ten vyškrtni a napíš správny). Toto ti pomôže nestratiť niť myšlienok a vybrať tú naozaj správnu možnosť.
Vždy si over, či je len jedna správna odpoveď u vyučujúceho.
Krátke písané odpovede
Toto sú otázky typu „Definujte nasledujúcich 24 výrazov“.
Používaj kľúčové slová, vzorce a grafy. Najmä sa snaž, aby to bolo prehľadné, jednoduché, organizované, a nezabudni si zo zoznamu vykšrtnúť to, čo je hotové.
Ak aj niečo nevieš na 100 %, napíš, čo vieš, skús to vydedukovať z tvojich poznatkov, pri týchto odpovediach som už dostala body za všeličo. Nezabudni ale na dôslednú prípravu: definície a vzorce sa najlepšie naučíš pomocou študentskej osnovy, o ktorej som písala v predchádzajúcom článku:
0 thoughts on “Ako čo najlepšie napísať test: Konkrétne rady pri písaní”