Najminimalistickejší diár, ktorý ti pomôže lepšie si zorganizovať čas, určiť si priority a žiť spokojnejší život. Riadi sa heslom „Každý môže byť hrdina“. The Žurnál je unikátny slovenský diár z dielne mladých šikovných ľudí. Keď som o ňom prvýkrát počula, hneď som tvorcov oslovila, a vznikol s nimi tento rozhovor.

Pravidelní čitatelia dobre vedia, že som neodolala, a hneď si ho aj kúpila. Po trojmesačnom, naozaj podrobnom testovaní a každodennom používaní teda prinášam recenziu. Prezradím, čo je na ňom dobré, ale aj čo mi v ňom chýba, a ako (a či vôbec) naozaj pomáha pri organizovaní života.

the žurnál v ruke

Školská výbava tento rok sa celá nesie v duchu minimalizmu, a The Žurnál ju veľmi dobre dopĺňa.

Minimalistický zvonku aj zvnútra

V jednoduchej čiernej mäkkej väzbe vyzerá The Žurnál elegantne, a vďaka polročnému formátu nie je príliš hrubý, ľahko sa mi zmestí do hocktorej tašky. Hrúbkou pripomína klasickú knihu.

Čo sa týka vnútra, rozloženie strán je až smiešne jednoduché. A práve preto to milujem! Je to veľmi jednoduché, a zároveň efektívne. Ako základ si tvorcovia zvolili bullet journaling system, ktorý skvelo funguje aj v Žurnáli: nič v ňom ma nerozptyľuje. Žiadne zbytočné stránky, žiadne meniny a medzinárodné dni a milión ďalších vecí, ktoré sa dozviem na internete kdekoľvek sa pohybujem.

listovanie the žurnál

Klasický obsah

Najbežnejšou stránkou v Žurnáli je týždenný prehľad: štvorčeky na každý nadchádzajúci deň spolu s priestorom na týždenné tudúčko. Super vec, najmä, keď mi počas týždňa vyskočí nejaká úloha, ktorú zatiaľ neviem načasovať. Zapíšem si ju práve do tohto tudúčka, a v nedeľu pre ňu nájdem čas. Ak však úlohu hneď viem zaradiť, tak ju píšem už do týždenného prehľadu, do ktorého zapisujem aj udalosti, stretnutia a písomky.

Čo sa týka denného plánovania, každý deň má vlastnú stranu okrem víkendu (tam je to spojené, a nie je to rozdelené na sobotu a nedeľu, jednoducho sa tá stránka volá víkend). Dátumy sú tiež predtlačené, čo je oproti tým nekonečným diárom veľká výhoda najmä pre tých, ktorí sa dozvedajú o nadchádzajúcich udalostiach viac ako týždeň vopred (napríklad študenti – všetky tie testy z infolistov? Už ich tam mám zapísané!).

Súčasťou denného prehľadu je aj časť venovaná vďačnosti – každý deň končí otázkou Za čo dnes ďakujem? Podobne ako pri školskom motivačnom diári, aj tu si túto časť vychvaľujem, lebo ma to učí zastaviť sa na konci dňa, aj keď bol hrozný, a porozmýšľať, za čo dnes Bohu ďakujem. Niekedy sú to fakt drobnosti (napríklad pizza), inokedy stretnutie s priateľmi alebo nejaký rozhovor či len to, že prestalo pršať. Je to zaujímavý spôsob sebaspoznávania a tiež to pomáha menej nadávať napríklad na školu.

the žurnál dni

Zakrývam nevydarené kaktusy. Joj, no a čo? 🙂

Výnimočný obsah

Vzhľadom na to, že Žurnál je výsledkom mnohých rokov skúseností s plánovaním, ako aj viacerých kôl testovania, má veľmi veľa obsahu, ktorý iné diáre neponúkajú.

V prvom rade je to stránka Kto som?, ktorá pomôže uvedomiť si, prečo vlastne robím všetko, čo robím. Je to také cvičenie, pri ktorom si človek spíše svoje silné stránky a hodnoty, ktoré vyznáva. Okrem toho si pripomenie (a častokrát po prvýkrát uvedomí), pri čom všetkom stráca pojem o čase. Pre zaujímavosť, u mňa to je aj predstavovanie si, rozhovory s priateľom či chválospev. Keď už viem, kto som, môžem si lepšie určiť cestu, ktorou chcem ísť, však?

the žurnál mesačnica

Mesačnica. Priestor na reflexiu a plánovanie, spolu s citátom pre každý mesiac.

Dlhodobé plánovanie

Celý Žurnál sa točí okolo piatich hlavných oblastí života: zdravie, práca (vrátane školy), radosť, vzťahy a sebarozvoj. Tieto sa na začiatku Žurnálu vyhodnotia (v percentách) spolu s odôvodnením. Neskôr ma k tomu Žurnál pravidelne vedie, a tieto oblasti si sledujem každý týždeň. Je to veľmi mocné, vidieť, ako sa mi zlepšilo zdravie, najmä to psychické, alebo ako sa mi začalo viac dariť v práci. Okrem toho mi to pomáha určiť, prečo sa mi niektorý týždeň nedarilo v niektorej z oblastí – výkyv si hneď všimnem a ľahšie identifikujem jeho dôvod.

Okrem toho je hneď na začiatku Desaťročnica. Toto je cvičenie, ktoré má pomôcť uvedomiť si, čím všetkým chceme byť a akým spôsobom chceme žiť o desať rokov. Ďalšia super mocná vec, lebo ak si uvedomujem, kde chcem o desať rokov byť (napríklad chcem hovoriť 5 cudzími jazykmi alebo byť zdravá), tak práve dnes, aj dnes, môžem pre to urobiť vedomé rozhodnutie a zvážiť svoj výber jedla či voľnočasovej aktivity. Pointou cvičenia je dopodrobna opísať svoj život a svoj bežný deň. Veľmi sa mi páči ten postoj, ku ktorému povzbudzujú:

Daj do toho srdce. Píš, ako keby od toho závisel tvoj život.

Pretože závisí.

No a pretože 10 rokov je dlhá doba, nájdeš v Žurnáli aj Päťročnicu. Tá sa vracia k tým 5 základným oblastiam života a pýta sa jednoduchú a zároveň zložitú otázku: Čo musíš dosiahnuť v týchto piatich oblastiach, kým budeš na polceste za svojim cieľom?

the žurnál mesačnica

Vyplnená mesačnica. Doteraz sa vytešujem z nových zošitov!

Krátkodobé plánovanie

A plánovanie budúcnosti uzatvára tzv. Polročnica, kde si pomocou myšlienkových máp nakreslíš, na ktorých veciach v každej oblasti môžeš pracovať už tento polrok. Pomáha to veľmi konkrétne pomenovať, čo treba urobiť, aby sme boli k cieľu o krok bližšie. Zároveň to povzbudzuje k realistickému postoju: Ak chcem silné, stabilné priateľstvá, ktorým môžem dôverovať, o 5 rokov, čo keby som sa tento polrok opýtala tých najbližších, čo pre nich môžem urobiť? Je to konkrétny bod, pri ktorom sa viac spoznáme a aj si prehĺbime vzťahy, že?

Lenže toto by mi samej ani nenapadlo. Učí ma to práve konštantné používanie Žurnálu. K polročnici sa raz za mesiac vraciam, ako som videla, či sa nezmenila nejaká moja priorita a či stále pracujem systematicky na tom, aby som dosiahla tieto ciele.

the žurnál ozdoba

Nie každý deň je v Žurnáli využitý. Prišla som na to, časom, že je to len pomôcka – nie je cieľom vypĺňať riadky v diári, ale pracovať na svojich cieľoch. A tak si prázdne stránky ozdobujem. Aj takto.

The Žurnál pomáha pri spravovaní a plánovaní života

Každý mesiac začína tzv. Mesačnicou (áno, tie názvy sú pecka!). Tá je určená na zhodnotenie predošlého mesiaca a naplánovanie si ďalšieho, a pýta sa dve základné otázky:

Čo som sa naučil? V čom sa zlepším?

Ešte nikdy som nemala tak jasno v tom, na čom počas mesiaca pracujem, než odkedy Žurnál používam. Navyše, medzi mojimi mesačnými zisteniami som našla:

 • že Timkablog je moja vášeň
 • že Boh odpovedá na moje otázky
 • že stojí za to ostať mlčať
 • že sa nemám spoliehať len na moju vôľu, lebo je slabá
 • že Žurnál (a akékoľvek tipy k produktivite) sú pomôcky, nie nevyhnutnosť
 • že priatelia sú kľúčoví element v mojom živote

A už len to, že po pol roku budeš schopný vyargumentovať rodičom, čo si sa naučil, v čom si sa zlepšil a že naozaj nesedíš len za počítačom, je podľa mňa neskutočne oslobodzujúca záležitosť. Ja žijem sama, ale je skvelý pocit vedieť tieto veci o sebe. A bez toho, aby ma tým niekto previedol a pýtal sa ma tieto otázky by som odpovede možno našla oveľa neskôr.

the žurnál týždenný prehľad

Pondeľa a týždenný prehľad v The Žurnál.

Okrem týždenného prehľadu patrí k záveru týždňa super vec: Pondeľa (deň medzi nedeľou a pondelkom). Tá sa opäť vracia k oblastiam života, ktoré si vyhodnocujem na percentá, a podobne ako pri mesiaci, aj na konci týždňa sa pýta dve základné otázky:

Za čo sa pochválim? Čo zmením v ďalšom týždni?

Namiesto udierania si hlavy o stenu (ako Dobby) sa teda skôr sútredím na to, ako viem veci ďalší týždeň zlepšiť. V našom okolí do nás ľudia vedia hustiť všeličo. Ako nič nerobíme, ako nič nedokážeme urobiť, ako je dnešná mládež skazená… Je super odniekiaľ namiesto karhania počuť tú otázku. Čo konkrétne urobíš, aby bol ten ďalší týždeň iný?

Je to ťažké? Je. Ale pomáha to.

the žurnál citát

Tvorcovia veria, že podobne ako aj im tento systém pomohol objaviť správnu životnú cestu, tak aj študentom pomôže lepšie spoznať samých seba, lepšie si zorganizovať čas, určiť si správne priority a žiť tak spokojnejší život.

Nedostatky

Chýba mi štvorčekový mesačný prehľad. Takto musím používať iný kalendár, aby som videla všetky nadchádzajúce udalosti pokope. Okrem toho mal slabú gumičku, ktorá sa rýchlo odtrhla, verím, že v ďalšom vydaní sa to napraví. A tým, že je to diár iba na 6 mesiacov, vychádza o dosť drahšie na jeden rok. Neľutujem tie peniaze, lebo život mi to mení k lepšiemu, a platím samozrejme aj za know-how, ale je to nevýhoda.

Cieľová skupina

Ktokoľvek, kto chce konečne začať ovplyvňovať smerovanie svojho života a spoznať seba samého. Odporúčala by som ho pre stredoškolákov, no primárne pre vysokoškolákov a mladých ľudí. Vďaka tomu, že je tam naozaj dostatok priestoru, sa doň zmestia úlohy do práce aj do školy, ako aj osobné poznámky či meetingy. O tom, čo všetko robím, som už písala, a predsa si stíham Žurnál viesť a všetko sa mi doň zmestí.

The Žurnál v kocke: Aký je môj názor?

Praktický diár, ktorý ťa naučí, s akým postojom začať plánovať svoj život. Lepšie sa spoznáš, lepšie si budeš organizovať čas, a ak sa naučíš do neho vkladať všetko, zredukuje ti to stres z toho, že niečo zabudneš alebo že toho máš veľa. Príjemným občerstvením sú citáty ku každému mesiaci (len od Slovákov, to chválim), super vec je, že spolu s diárom dostaneš pri kúpe aj malý zošit na poznámky a Žurnálik, ktorý ťa za 1 týždeň prevedie celým diárom a pomôže ti s prvými cvičeniami. Myslím, že je to skvelá investícia, a aj vhodný darček. Je ideálny aj pre študentov, a aj pre tých, ktorí už majú svoj zabehnutý systém plánovania.

The Žurnál si môžeš kúpiť v Martinuse (nezabudni využiť ISIC zľavu!).


4 Comments

dominikharman · 15. októbra 2017 at 9:53

Tá šnúrka nasrala aj mňa! Inak úžasné, kuujem aj na ďalší rok a bude to jeden z top darčekov ktorý budem tento rok ľuďom dávať 🙂

  Timka · 15. októbra 2017 at 12:36

  No som zvedavá, ako tá šnúrka je vyriešená 😀
  Ja sa na svoj už teším a súhlasím s tebou – top darček pre ľudí v okolí!!! 🙂 Vďaka za komentár, Dominik

Andrea Behúňová · 25. októbra 2017 at 19:22

Fantastické! Aj recenzia, aj spôsob, akým vypĺňaš a maľuješ žurnál. Dostala som sa ku tvojmu blogu až následne, ako som si Žurnál objednala, a veru neľutujem a teším sa, kedy mi príde 🙂
Ale v prvom rade: si obdivuhodná mladá žena, ktorá to má riadne upratané v hlave. Poviem ti, že na mnoho vecí, na ktoré si ty prišla taká mladá, som ja prišla až po 35 😉 Veľmi vyzreté a veľmi oduchovnelé myšlienky. Klobúk dolu <3

  Timka · 25. októbra 2017 at 21:02

  Ahoj Andrejka, ďakujem ti za láskavý komentár! Po prvé teda vitaj v žurnálfemili 🙂 Verím, že sa ti osvedčí tak ako mne!
  A som rada, že sa ti páči aj recenzia a aj môj žunrál. Nie som veľký kreatívec, ale zvyknem sa inšpirovať (instagram, youtube…)
  A ver mi, že na množstvo tých vecí ma len upozorňujú ľudia, alebo život či sám Pán Boh 🙂 nie je to teda pochvala pre mňa. Ale s pokorou ti za ňu ďakujem <3

Máš názor? Sem s ním!

Related Posts

Pre študentov

Ako napísať esej za jednu noc: Rady zo skúsenosti

Toto môžeš kľudne považovať za priznanie: eseje píšem často deň pred termínom. Zatiaľ sa mi to však vypláca! Čo robiť, keď ti horí pod zadkom a ty máš zatiaľ napísaný len názov? Poradím ti, ako Read more…

Osobné

Tipy na lacné vianočné darčeky, ktoré zvládne aj študentský rozpočet

Pozor, klišé: Vianoce sú za dverami. A spolu s ním nadávanie na to, že si si tú brigádu nevzal a teraz nemáš z čoho nakupovať. Mamka, ocko, frajer či frajerka a došiel si? Nezúfaj, pozbierala Read more…

Pre študentov

Nestíham: Ako dobehnúť zmeškané za jeden víkend

Či už to spôsobila choroba, máš toho tento týždeň viac ako bežne alebo ťa zmorila lenivosť, dá sa dobehnúť zmeškané aj za jeden víkend. Aspoň natoľko, aby ťa ďalší týždeň nedohnal do šialenstva.

Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním súborov cookie. viac informácii

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Zatvoriť