September sa nezastaviteľne blíži. Avšak už teraz sa môžeš pripraviť na ten humbuk, ktorý nastane, keď škola začne a vykročiť do nového roka môžeš tou správnou nohou!

Predstavujem ti TOP appky, weby a rozšírenia, ktoré ti uľahčia učenie, pomôžu ti s disciplínou a sústredením a uhľačia ti úlohy bežného študenta, od odhlasovania sa z obedov až po zdieľanie dokumentov na spoločnú prezentáciu.

Pre jednoduchšiu orientáciu som všetko roztriedila podľa oblasti, v ktorej ti tieto pomôcky budú užitočné.

Učenie, online vzdelávanie, vyhľadávanie zdrojov a ďalšie

Skillshare

Chceš sa naučiť, ako si urobiť poriadok v živote určením tých pravých priorít?

Alebo sa chceš konečne venovať svojmu hobby (ako fotografovanie, kreslenie alebo učenie jazykov) viac, ale nemáš čas ani peniaze chodiť na kurzy v tvojom meste?

Skillshare super web, na ktorom nájdeš vyše 15 000 kurzov. Je to online komunita, zameraná na učenie sa. Každý môže objavovať, absolvovať a vyučovať kurzy. Pomáha v kariérnom raste, v sebarozvoji, v zlepšovaní života a predovšetkým umožňuje ľuďom robiť to, čo ich napĺňa.

Môžeš sa učiť o fotografovaní, blogovaní, písaní či produktivite, ale tiež tam nájdeš kurzy o programovaní, kreslení či maľovaní, financiách alebo varení. Už neexistuje žiadna výhovorka – všetky tieto veci sa môžeš naučiť doma.

Pracovný jazyk Skillshare je angličtina, odporúčaná úroveň je aspoň B1.

Kurzy, ktoré som vyskúšala a ľúbili sa mi:

Ako sa naučiť jazyk za 100 dní

Ako si určiť svoje priority (3 perfektné metódy)

Kreatívne písanie pre všetkých (10-dňová výzva)

skillshare

Jazyky

Appky si hneď stiahni a webstránky ulož do záložiek, pokiaľ sa chceš venovať cudzím jazykom a hľadáš zdroje a inšpiráciu!

Memrise

TOP appka na rozširovanie slovnej zásoby. Používa audiovizuálne prvky, ktoré ti pomôže slovíčka si zapamätať, využíva tiež princíp, podľa ktorého funguje ľudská pamäť (čiže opakovanie v intervaloch), navyše je to zábavná a milá aplikácia, má aj offline mode a je tam veeeeľmi veľa jazykov. Za 10 minút denne sa vieš naučiť veľa a rýchlo.

Appka dostupná v Google Play aj iStores.

Voice of America

Aktuálne správy, videá, články, kvízy, gramatika, všetko potrebné pre zlepšovanie angličtiny nájdeš na VOA. Všetok obsah je rozdelený do rozličných levelov, takže každý si príde na svoje. Odporúčam tiež v prípade, že zápasíš s gramatikou alebo nemáš veľa času na čítanie románov v angličtine.

PS: Stránka funguje aj v španielčine!

Spanishpod101.com

Webstránka, ktorú som vychválila už v článku o cudzích jazykoch. Najjednoduchší spôsob, ako si napočúvať španielčinu, naučiť sa nové slovíčka a porozumieť gramatike, zároveň si udržať angličtinu a robiť to kľudne cestou do školy. Od-po-rú-čam! Vhodné aj pre úplných začiatočníkov (angličtina aspoň úroveň B1 potrebná).

Jazykový mentoring

Neskutočne vydupaná stránka sympatickej slovensky Lýdie, ktorá učí ľudí, ako sa učiť jazyky zábavne a efektívne, tak, aby videli skutočné výsledky. Niet o čom, ak ešte nesleduješ Lýdiu na Facebooku a nepoznáš jej videá, tak veľmi odporúčam ešte pred začiatkom školského roka!

Slovníky

Moje TOP dva slovníky, ktoré využívam, sú SpanishDict a Thesaurus.

SpanishDict je španielsko-anglický slovník, ktorý tiež zahŕňa gramatiku, skloňuje a časuje, navyše má perfektný prekladač (prekladá podľa mojej skúsenosti presnejšie ako Google Translate!!!). Angličtina tu je základ.

Thesaurus je výkladový jednojazyčný slovník, ktorý ponúka definície slov, vyhľadáva synonymá a antonymá a vďaka nemu budú tvoje eseje v angličtine znieť ako od profíka! Ak sa anglicky ešte len učíš, aj tak ti odporúčam využívať výkladový slovník namiesto prekladového, dlhodobo to má lepší účinok (naučíš sa vyjadrovať v tom jazyku skôr a efektívnejšie). Tiež tam nájdeš grammar tips.

Poznámky z kníh a učebníc, vypracované maturitné témy

Tu niet čo dodať. Rovno ti ponúkam zoznam.

  • zmaturuj.sk  (vypracované maturitné témy)
  • oskole.sk (pomôcky od učiteľov a študentov, vysvetlenia k učivu, eseje a vypracované maturitné témy)
  • SparkNotes (eseje, poznámky a rozbory literárnych diel a tiež web, ktorému vďačím za Áčka z literatúry!)
  • Scribd (knihy, audioknihy, časopisy)
  • Shmoop (ľudia zo Stanfordu, Harvardu a ďalších univerzít pripravili poznámky, eseje a testy; ďalší web, ktorému vďačím za Áčka)

Zdroje!

Robíš na prezentácii alebo eseji do školy? Píšeš bakalárku? Hľadáš ďalšie zdroje? Nech sa páči:

Google Scholar. Poďakuješ mi neskôr.

Extra tip: Využi bibliografiu z napísanej eseje, ktorú nájdeš online, pre tú tvoju. *žmurk*

Sústredenie, disciplína, time management a produktivita

Momentum

Momentum je nádherné rozšírenie pre Chrome. Vidíš čas, svoje to-do, NÚD (najdôležitejšia úloha dňa) a nejaké príjemné, nerozptyľujúce pozadie s motivačným citátom. Dokoncalé pozadie v prípade, že sa učíš s hudbou a chceš mať zapnutý počítač, zároveň ale pracuješ offline a nechceš čumieť na Facebook.

Pozadie vidíš v novom tabe v prehliadači, a na väčšinej mojich fotiek na instagrame si ho už mohol zhliadnuť.

Forest

Forest je krásna kombinácia motivácie a produktivity. Založený na klasickom Pomodoro systéme (25 minút práca, 5 minút prestávky) funguje ako aplikácia do telefónu ako aj rozšírenie pre Chrome.

Forest je vlastne časovač. Nastavíš si, koľko minút chceš pracovať, a spustíš. Počas práce ti bude rásť stromček. Pokiaľ v tom čase otvoríš appku (či webstránku), ktorú máš na Blackliste, stromček ti umrie – a my nechceme, aby stromčeky umierali! Jemná psychológia a skvelo fungujúca metóda Pomodoro ti pomôžu pri každodenných domácich úlohách, ale tiež pri väčších projektoch, kedy je naozaj dôležité mať rovnováhu medzi pracovným časom a prestávkami.

Cold Turkey

Cold Turkey dočasne zablokuje stránky a programy, ktoré ťa rozptyľujú. Má zabudovaný časovač a blocklist, ale platená verzia je ešte lepšia!

Obsahuje totiž možnosť načasovať si zapnutie a vypnutie blokácie, povoľuje prestávky a dá ti možnosť nastaviť si aj Whitelist (napríklad ja na Facebooku aj pracujem, takže nemôžem využívať bezplatný Cold Turkey a pripravovať príspevky). Ďalšou výhodou je aj to, že si vieš nastavenia uzamknúť, čiže ich nevieš len tak obísť a zmeniť to uprostred práce.

PERFEKTNÉ na tom je to, že za prémiovú verziu sa platí len RAZ! Ber to ako super investíciu do tohto školského roka, konečne sa naučíš ovládať prokrastináciu, prestaneš zbytočne surfovať po stránkach v čase, kedy máš pracovať a navyše si to uľahčíš, pretože si to vieš jednoducho nastaviť vopred, nepotrebuješ sa odhodlávať zapnúť si program, ktorý ti všetko zablokuje.

Ja to predovšetkým využívam na písanie. Hardcore užitočný softvér pre tých, čo sa nevedia donútiť konečne napísať sloh alebo esej. V programe si nastavíš, koľko slov chceš napísať, a ten ti potom nedovolí odísť, kým si svoj cieľ nesplníš.

Ale že naozaj nedovolí. Nič. Počítač budeš musieť vypnúť, ak chceš z programu odísť skôr ako dokončíš svoju prácu. (Stanovuj si teda realistické ciele!)

Skvelá vec aj pre tých, čo sa snažia pravidelne tvoriť, ale nejde im to. 100 slov za deň nie je tak náročných a vytvorí to dokonalé prostredie pre tvoju produktivitu (a napokon, aj motiváciu, pretože doslova nemšá čo iné robiť). Založené na princípe s názvom The Nothing Alternative (žiadna alternatíva), podľa ktorého síce nemusíš pracovať na svojej úlohe, ktorú tak vehementne odkladáš, ale nemôžeš robiť ani nič iné. Ani upratovať, ani variť, ani robiť nič iné (hoci produktívne). Vyberáš si tak medzi nudou a prácou na tej jednej úlohe. 

Productivity, here I come!

Cold Turkey

To Do from Microsoft

Podľa mňa je to najlepšia to-do appka na trhu. Je zdarma, obsahuje kategórie, vieš si nastaviť pripomenutia. Niet o čom, ak nie si klasický papierový človek (alebo sa ti často stane, že počas dňa ti niečo napadne alebo ti vznikne nejaká úloha, ktorú si musíš zapísať), tak toto je vec pre teba. Podľa Andreja z TimeManagement.sk je to najlepšia to-do aplikácia tiež, prečítaj si, čo o nej napísal.

microsoft to-do

Google Kalendár

Ak ešte nepoužívaš Google Kalendár, netuším, ako si spravuješ čas alebo plánuješ výlety! Jednoznačne ti ho odporúčam, najmä preto, že je so všetkým zosynchronizovaný, jednoducho zdieľateľný a všade dostupný. Odporúčam ti doňho zapisovať všetko.

Fakt všetko. Vlož si doň rozvrh. Stretnutia. Výlety. Dokonca ti ponúka možnosť stanoviť si cieľ a pracovať na pravidelných návykoch, a má skvelú funkciu, ktorá ti vyhľadá voľný čas, počas ktorého môžeš na tom cieli pracovať.

Vypočuj si jedného z mojich obľúbených YouTuberov, Thomasa Franka, ktorý vysvetľuje, ako využívať Google Kalendár efektívne (video má len 6 minút!).

Dve super stránky, ktoré ti stačí navštíviť raz, a za 10 minút máš oveľa čistejší a prehľadnejší email!

Unroll.me je web, ktorý zozbiera informácie o všetkých newslettroch, na ktoré si sa prihlásil už ani nevieš kedy a pomôže ti jednoducho sa z nich odhlásiť. Zaberie ti to 5 minút, ale prestaneš mať preplnenú emailovú schránku a budeš mať viac času (a peňazí) počas roka!

Mailtrack mi poradil kamoš, je to celkom múdra funkcia pre Gmail, ktorá ti umožní vidieť, či boli tvoje odoslané emaily doručené a prečítané. Pomáha to najmä na vysokej škole, keď si napríklad dohaduješ stretnutie s učiteľom a je pre teba kľúčové vedieť, či ten email čítal. Vieš, kedy niečo poslať opäť alebo rovno zavolať. Nastaviť to opäť trvá 5 minút (aj menej).

Loop – Habit Tracker

Jednoduchá, minimalistická aplikácia pre meranie pravidelnosti, s akou sa venuješ návykom, ktoré si chceš vybudovať. Cvičenie, dostatok tekutín, čítanie, štúdium či meditácia – táto appka ti pomôže merať svoj progres a nezabudnúť napríklad poliať kvety alebo si vypočuť ďalšiu lekciu španielčiny (áno, to sú moje návyky, orchidea ešte žije, ďakujem za opýtanie!).

Doodle – Jednoduché plánovanie

Či už s kamošmi hľadáš vhodný deň na grilovačku alebo sa potrebujete stretnúť kvôli prezentácii, Doodle je web, ktorý ti naozaj odporúčam uložiť si do záložiek. Jednoducho si tam vyklikáš možné dni, všetkým rozpošleš link, počkáš, kým označia, kto kedy môže a voilá! Jednoducho a bez MILIÓNOV SPRÁV V SKUPINOVOM ČETE zistíš, ktorý deň vyhovuje všetkým (alebo aspoň väčšine).

doodle

Písanie poznámok, organizácia učiva, domáce úlohy

Klasický Word alebo Evernote je skvelý pre písanie poznámok, jednoducho sa tam vytvárajú kapitoly, ľahko sa formátuje, a pomerne ľahko aj zdieľa. V prípade spoločných projektov rozhodne využi Google Drive, kam si nahráš všetko potrebné a celý priečinok ľahko prezdieľaš spolužiakom. K tomuto ani nepridávam linky, lebo je to asi celkom jednoznačné. 🙂

Prečítaj si predtým než pôjdeš späť do školy (Knižné odporúčanie)

Sila zvyku (Charles Duhigg)

Najlepšia kniha roka 2012 podľa The Wall Street Journal a Financial Times. 

„Autor osem rokov študoval najnovšie výskumy v oblasti zvykov, ktoré podložil pútavými príbehmi. Opisuje tisíce spôsobov, ako nám zvyky menia život. A hoci sa v prvej chvíli zdá, že majú zanedbateľný význam, časom významne vplývajú na naše zdravie, výkonnosť, úspech a šťastie,“ píše stránka Martinusu. Knihu odporúča aj napríklad Thomas Frank, ktorého som spomínala v článku o motivácii, ako aj Honza, ktorého pecka web u učení som spomenula v článku o jazykoch.

Aké technológie využívaš na škole ty?


Timka

Ahoj, som Timka mám 23 rokov a študujem prekladateľstvo a tlmočníctvo v Košiciach. Píšem, prekladám, čítam a dobrovoľníčim a blogovaniu sa venujem už vyše dvoch rokov. Pracujem ako Content Manager a hľadám spôsob, ako všetko toto skĺbiť do ako-tak vyrovnaného životného štýlu. Verím, že zo školy sa dá vyťažiť viac ako len diplom. Oh, a milujem sladkosti!

Máš názor? Sem s ním!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Related Posts

Pre študentov

TOP 5 TEDtalks FOR STUDENTS

TED talks sú plné inšpirácie aj pre študentov. O strese, time managemente, lepších známkach a ďalších študentských témach som zozbierala mojich 5 obľúbených TED talks.

Pre študentov

PLÁNOVANIE: Ako si urobiť čas na všetko, čo chceš stihnúť

Tipy na plánovanie na škole. Stredná aj vysoká škola sú príležitosťou zlepšiť si plánovanie a naučiť sa zvládať time management. Prečítaj si viac o tom, ako si urobiť čas na všetko, čo chceš stihnúť: škola, práca aj oddych. Sú to praktické tipy, ktoré vieš aplikovať už dnes!

Pre študentov

Ako sa naučiť po španielsky (+Zdroje na počúvanie)

Moje top rady ako sa naučiť po španielsky a dostať sa na komunikatívnu úroveň. S týmito tipmi som zvládla život v Španielsku (doktori, banky, škola a kamoši). Môžem si dovoliť zapnúť seriál alebo show či youtube videá bez tituliek a rozumiem bežnému čítanému textu. Chceš vedieť ako na to? Čítaj ďalej...

Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním súborov cookie. viac informácii

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Zatvoriť