Za to, že študuješ, možno nič neplatíš – ale štúdium určite nie je zdarma. Pátrala som, pýtala som sa, a prinášam ti moje zistenia na tému: práca popri škole (alebo: ako zarobiť peniaze, skúsenosti a renomé).

Namiesto sentimentálenho úvodu o tom, na čo všetko študent potrebuje peniaze, skočme rovno na vec!

Doučovanie

Najľahší spôsob zárobku. Môžeš to robiť už na strednej, môžeš to robiť, kedy to tebe vyhovuje a môžeš prestať lipnúť na vreckovom od rodičov. (Alebo si z neho našetriť a vycestovať. Či nakupovať. Alebo ísť do Afriky. Možností je veľa.)

práca popri škole je dnes nevyhnutnosťou

Sny sa plnia, áno… ale občas stoja peniaze. A práca popri škole nám ich môže zarobiť.

Doučovanie spomínam ako prvé, lebo príprava naň nie je náročná a nepotrebuješ mať okrem rozumu (a dobrej známky z toho predmetu) nič viac. Navyše, ty sám sa v tom brutálne zlepšuješ už len tým, že to učíš niekoho iného. Paradox, ktorý si v jazykovej škole pripomínam denno-denne.

Ako začať?

Môžeš skúsiť klasické inzeráty. Tiež môžeš dať na odporúčania učiteľov – spomeň, že si hľadáš spôsob, ako si privyrobiť zopár eur, a že ak poznajú z mladších ročníkov žiakov, ktorým niektorý predmet nepáli (a ty si v ňom hlavička), že sa s nimi rád budeš stretávať. Najmä na základnej a strednej je toto jednoduché, lebo rodičia chodia na rodičovské a učitelia ich poznajú. A určite im pri tvojej otázke hneď napadne tá nervózna mamička, ktorá neznesie, že jej dcérka je pri otázkach z geografie ako vymleté, alebo ten ocko stavbár, ktorému nejde do hlavy, ako jeho syn nemôže mať priestorové videnie… 

Na výške je to zas jednoduchšie oznámiť. Vytlač pár ozaj jednoduchých oznamov a vylep ich na nástenke (všetkých, lebo ľudia majú aj kamošov a súrodencov a môžu to pounúť). Okrem toho môže ktokoľvek hľadať „klientov“ už aj na Facebooku, napríklad v skupine Doučovanie hľadám a ponúkam.

Na strednej by som si asi viac ako 5€ od základoškoláka nepýtala, ale na výške bežne vidím, že to stojí aj 10-13€ za hodinu. Experimentuj, a sleduj, koľko bežne pýtajú iní za ten istý predmet. Doučovanie je taká šedá zóna, kde sa veľmi dane neriešia, ale dávala by som si pozor, komu spomeniem, že zarábam bez zmlúv.

doučovanie ako práca popri škole

Nahodiť úsmev, prísť pripravená a úplne najlepšie je stretnúť sa mimo školy. Vytvoríš tak pre tvojho študenta priateľské prostredie, v ktorom sa bude učiť rád. (Aj keď ho maminka núti.)

Lektor cudzieho jazyka

Moja dlhoročná práca popri škole nemôže na zozname chýbať. Zlepšila som sa v jazyku, spoznala super ľudí, a poctivo si zarobila.

Plynulosť a čistá výslovnosť a gramatika sú prirodzeným výsledkom pravidelnej práce s jazykom. A čo sa týka ľudí, naozaj som spoznala takých, čo robia v bankách, majú vlastné firmy, majú pozície vo veľkých firmách alebo robia dane. Niektorí vlastnia malé podniky, iní poznajú skvelých lekárov alebo majú rodinu v zahraničí. A také kontakty sa predsa vždy zídu. Niekedy je to ozaj len o správnom mene či telefónnom čísle.

Narozdiel od vyčkávania na študenta pri doučovaní, v jazykovej škole mi kryjú aj prípady, že zrazu sa študent neukáže. Navyše, pracujem v kolektíve, takže sa viem vždy poradiť v prípade, že mám otázky. (Alebo ten študent.)

Čo sa týka platu, pokiaľ pracuješ v jazykovej škole, zárobok je stabilný, je tu možnosť kariérneho rastu a navyše dostaneš plnohodnotné odporúčanie, ktoré sa hodí do každého životopisu. Práca v tíme, práca s ľuďmi, otvorenosť, komunikatívnosť, to je len pár vecí, ktoré sa nevyhnutne naučíš. Spolu s krízovým manažmentom a rýchlym obliekaním sa. 😉

Bežne si týmto vieš zarobiť do 200€ mesačne, pokiaľ za teba neplatia odvody. Je tiež možnosť vyučovať online, napríklad cez italki.com, kde nájdeš aj skutočných učiteľov/lektorov, nielen rodených hovoriacich na konverzačné hodiny. Tu je zárobok menej limitovaný, lebo zodpovednosť za dane je len na tvojich pleciach, avšak dostaneš referencie od zákazníkov, nie priamo od zamestnávateľa.

Ako na to?

Jazykové školy majú priamo na webe kontakt, ja som vedela, že do jednej chcem ísť, a písala som rad-radom. Neriešila som, či niekoho hľadajú, a pošťastilo sa mi. Takže naber odvahu, dobi si kredit a volaj!

Zvyčajne absolvuješ jeden až dva pohovory, jeden z nich bude v cudzom jazyku (kľudne aj po telefóne). Niektoré jazykové školy učia konkrétnou metódou, a tak training phase pozostáva z toho, že si naštuduješ materiály a postupne to prezentuješ manažérovi alebo ostatným vyučujúcim. Tí ti pomôžu zlepšiť sa v tom, a potom začneš vyučovať.

Sú však aj také školy, kde je tých individuálnych klientov viac ako skupín, prípadne učia deti alebo vo firmách. Tu sa vyžaduje príprava navyše. Nejaké materiály ti možno poskytnú, no sám musíš zistiť, ktorá kniha alebo webstránka je pre daný typ študenta vhodná, a pripravíš sa z nej. Občas dokonca musíš vytvoriť materiál od nuly. Je to čas navyše, ale skvelá príprava, ak sa chceš venovať učiteľstvu, a skvelá referencia v tvojom životopise. 😉

lektor ako práca popri škole

Hoci práca lektora občas znamená, že sa musíš na hodiny pripravovať, vždy je to radosť, keď vidím, ako moji študenti napredujú.

Rob, čo vieš a baví ťa – za peniaze!

Vieš šiť? Kresliť? Prekladať? Písať? Fotiť? Zoznam vecí, za ktoré sú ľudia ochotní platiť je nekonečný! Prečo by neplatili aj tebe?

Áno, samozrejme, nie si profík. Nikto ti nedá za svadobné fotenie 1000€. Ale také dve stovky a dobrá večera na začiatok sú fajn, nie?

Tiež mi nikto spočiatku za preklady a články veľa nezaplatil. Ale teraz sa tomu venujem dlho, pravidelne, vyhľadávam feedback a viem si stanoviť cenu a aj si ju obhájiť. Toto môžeš aj ty! Ja viem, že častokrát z každej strany počuť, že kreatívna práca nie je doplatená. Že rodičia nechcú, aby deti študovali niečo umelecké. A že nie si profk, si kamoš, prečo by ti za to mali platiť.

Neviem, ako ty, ale pochybujem, že moji kamoši by šli robiť do mojej kaviarne zadarmo. Alebo že by mi venovali ich vypestovanú zeleninu zadarmo. Alebo že by vymaľovali byt zadarmo. Prečo by som teda ja robila rovnako hodnotnú prácu (inak by o ňu nemali záujem) zadarmo? Ak teda vieš niečo robiť (a niečo robiť určite vieš), tak sa v tom zlepšuj a nájdi si prvých klientov.

Je toho veľa, za čo dnes ľudia platia:

 • handmade veci (šaty, doplnky, topánky, tašky, zošity, príbory, hrnčeky…)
 • preklady (samozrejme, nie úradné)
 • články (je to tak! veľa firiem si stavia blogy, a mnoho ľudí potrebuje tie blogy niečím vyplniť)
 • fotky (maturitné, svadobné, rodinné oslavy, portfólio pre nádejné modelky či modelov…)
 • mejkap a kozmetika (vrátane nechtov, účesov či starostlivosti o pleť)

Ja sama sa teším, že ľudí baví čítať to, čo napíšem. Aj na Slovensku sú ľudia, ktorí radi zaplatia za to, aby som pre nich niečo napísala. Nie je jednoduché uplatniť sa s tým, čo sám vytvoríš, ale je to možné a najmä – na škole je to skvelý spôsob, ako si privyrobiť. Najlepšia práca popri škole je podľa mňa tá, z ktorej sa môže stať tvoja reálna práca. Čo povieš?

Sama som neverila, že práca popri škole ma môže baviť, že budem reálne vidieť, že niekomu pomáha a že sa z nej ozaj aj uživím. Ale dá sa to!

Ako na to?

V prípade, že čokoľvek vyrábaš, našla som megaľahký spôsob, ako si vytvoriť e-shop prakticky zdarma. Shoptet.sk ponúka tvorbu a prenájom e-shopov, a ak máš menej ako 10 vecí (produktov), tak je to úplne zdarma. Inak to funguje ako prenájom, čiže platí sa mesačne (čo je pecka, na viacerých weboch chcú peniaze vopred za rok, a na to nikto z nás asi nemá).

Mimochodom, pre mojich českých čitateľov, existuje aj Shoptet.cz, pekne po vašem. 😉

Páči sa mi tiež, že sa dá vyskúšať si to na 30 dní a potrebuješ len doménu (tvoje „meno“ na internete), ktorú kúpiš za pár eur. Je to príjemný spôsob, ako si zarobiť popri škole a najmä zistiť, či o to, čo vyrábaš, je aj záujem. Možno práve takto začne tvoje podnikanie!

V prípade, že prekladáš, píšeš, kreslíš alebo podobne, môžeš skúsiť weby na mikroprácu. Tie ale (podľa mňa) drasticky znižujú hodnotu tvojej práce a namakáš sa, než nejaké poriadne peniažky uvidíš. Skôr by som skúsila ísť po inzerátoch (hľadá sa: redaktor, autor, prekladateľ, fotograf a pod.).

Prípadne, podobne ako ja, ak sa chceš týmto veciam venovať viac, skús blogovanie! Ľahšie si ťa potenciálni klienti nájdu, navyše je to skvelé portfólium, ktoré môžeš neskôr použiť (nie raz mi už blog priniesol možnosť niekde si zarobiť).

Ako vidíš, dnes je veľa možností, ako si privyrobiť

Práca popri škole nemusí byť nudná, zbytočná a nekonečná, môžeš robiť to, v čom si dobrý a čo ťa baví. Môžeš si prácou nazbierať kontakty a skúsenosti, ktoré neskôr využiješ. A ktovie, možno si práve okolo toho vybuduješ úspešný biznis.

Ak sa ti tá myšlienka pozdáva, zdieľaj článok s kamošmi a daj mi vedieť nižšie v komentoch, akú brigádku máš ty!

Alebo ešte lepšie: Akú brigádku by si chcel mať?


4 Comments

Marcel Stojka · 31. januára 2018 at 19:23

Ja mám takú skúsenosť že som sa na školu dostal prakticky náhodou 😀 Chceli sme sa uliať zo školy, tak sme išli na DOD a podal som si prihlášku… Prvý rok bola dosť nuda ale teraz keď mám viac praktických predmetov to začína byť zaujímave, začal som praxovať v jednej firme… Myslím si, že všetko to je iba o tom čo je človek schopný obetovať pre svoju budúcnosť. Toto platí hlavne pre tých, ktorý sú na školách ako ja (UCM a podobne ) https://komercnespravy.pravda.sk/ostatne/clanok/454377-7-sposobov-ako-sa-po-studiu-vyhnut-nezamestnanosti/ ale inak super článok a super motivácia ,,Najlepšia práca popri škole je podľa mňa tá, z ktorej sa môže stať tvoja reálna práca.“ 🙂

  Timka · 1. februára 2018 at 10:46

  Ahoj Marcel, vďaka za peckový komentár! 🙂
  Najlepšie je dostať sa takto „náhodou“ na školu 🙂 Hoci nič nie je samozrejme náhoda. Je pecka, že sa ti na škole už páči a úplne súhlasím, ideálna brigádka je taká, čo má potenciál dobrého platu 😉 Ale na druhej strane, nie je zlé vyskúšať si rozličné práce popri škole, niektoré ti dajú zručnosti, ktoré využiješ neskôr. Napríklad ja som pracovala takmer 3 roky ako lektorka angličtiny, ale aktuálne už nevnímam, že to chcem robiť. Ale tá skúsenosť je neoceniteľná 🙂

29 tipů Jak ušetřit peníze na vysoké škole · 20. novembra 2017 at 19:04

[…] Jak kombinuje práci se školou moje slovenská blogerská kamarádka Timka, si můžete přečíst zde. […]

Podrobný návod, ako konečne prestať prokrastinovať a začať sa učiť · 30. marca 2018 at 15:29

[…] Môj tip: Prečítaj si môj článok o tom, ako si nájsť zmysluplnú brigádu počas školy […]

Máš názor? Sem s ním!

Related Posts

Erasmus

Skupinová prezentácia: Dali sme to všetci na Áčko a áno, naozaj pracoval každý

Ani neviem, či tento článok zaradiť do kategórie Erasmus alebo Pre študentov. Každopádne, v Španielsku ma čakali hneď dve skupinové prezentácie a musím sa priznať, že v oboch som mala pozitívnu skúsenosť. O túto skúsenosť Read more…

Pre študentov

NIGHT TIME STUDY ROUTINE (Ako sa učiť poobede alebo večer)

Chceš vedieť, ako sa učiť po návrate zo školy alebo práce? Prečítaj si viac o tom, ako sa učím po večeroch ja! Môžeš si takto urobiť domáce úlohy, pripraviť sa na test alebo odpoveď či dokončiť poznámky. Táto rutina je tiež vhodná na opakovanie a čítanie materiálov na nasledujúci deň!

Erasmus

Štúdium v Španielsku: Veci, ktoré sa mi páčia viac ako doma

Štúdium v zahraničí bol vždy môj sen. A užívam si ho naozaj plnými dúškami. Je niekoľko vecí, ktoré ma na univerzite v Španielsku prekvapili – a mnohé z nich v dobrom. Tieto veci sú v Read more…

Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním súborov cookie. viac informácii

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Zatvoriť