Keďže tento článok čítaš, buď ťa po A) čaká nejaká ťažká skúška (pre rady klikni sem) alebo po B) už máš toho všetkého dosť a chceš naozaj začať pracovať na tvojich zadaniach. V oboch prípadoch si na dobrom mieste. Vitaj, usaď sa. Daj si čajík. A začítaj sa do môjho pseudovedeckého pokusu o vysvetlenie rovnice prokrastinácie, jej jednotlivých prvkov a toho, ako tú beštiu konečne poraziť, krok za krokom.

Čo je prokrastinácia

Prokrastinácia znamená odkladanie vecí na neskôr. Zväčša sú to úlohy (ako vyplnenie daňového priznania, návšteva svokry, umytie riadu alebo napísanie seminárky) a robíme to najmä v prípadoch, ktoré si vyžadujú okamžitú pozornosť. O prokrastinácii sa toho dnes hovorí a píše veľa, dovoľ mi teda zosumarizovať, čo už vieme.

Uvedieme si však najprv tri príklady

Peter je šikovný šarmantný mladík, ktorý absolvoval školenie a dnes je obchodným zástupcom pre firmu ponúkajúcu finančné služby. Prečítal všetky knihy o tom, ako urobiť prvý dojem, ako správne komunikovať, precvičil si presvedčovacie schopnosti a dokonca sa oholil. Je pripravený. Ale čaká ho prvý telefonát s klientom a je trochu nervózny. Predaj sa napokon neuskutoční a po prvom odmietnutí prichádzajú ďalšie a ďalšie. Stratil chuť do práce.  Začal si upratovať pracovný stôl, surfuje po internete a odkladá telefonáty, ktoré ho ešte čakajú.

Anka je krásna slovenská vysokoškoláčka, študentka prekladateľstva. Čumí na prázdny word a čaká na spásu. Musí napísať seminárku na tému znelých a neznelých hlások a nechce sa jej. Považuje to za strašnú nudu. A tak surfuje po nete, komentuje vo fórach, navarí si obed, objedná nové oblečenie, pokecá s kamarátmi na intráku, dokončí sériu z jej obľúbeného seriálu a zrazu je desať hodín. Do práce sa pustí, ale výsledok iba odráža čas, ktorý do seminárky investovala: je to na prd.

Na izbe oproti Ankinej býva Lukáš. S kamošmi sa chystajú na dovolenku do Dominikánskej republiky. Je nadšený a nevie sa dočkať. Už má víza aj letenky, aj sa dohodol so šéfom, že v tom čase za neho odrobí hodiny jeho sestra. Chýba mu už len rezervácia izby, ale tá môže počkať. Teraz má dôležitejšie starosti – a preto rezerváciu odsúva o týždeň. Ale zabudne na ňu a spomenie si, keď sa balí. V tom čase je už všetko na pláži obsadené, napokon teda rezervuje izbu, ktorá je od pláže vzdialená na 10km a dekorovaná akurát tak mŕtvymi komármi.

Peťo, Anka aj Lukáš sú prokrastinátori, no všetci majú problém s niečím iným.

Prečo prokrastinujeme: Aké problémy spôsobujú túžbu odložiť úlohu na neskôr

Prokrastinácia môže byť spôsobená nízkymi očakávaniami

Peťovým problémom sú nízke očakávania. Po toľkých odmietnutiach očakáva iba neúspech, a preto už ani neuskutoční telefonáty naplánované na ten deň. Štúdie ukazujú, že nízke očakávania priamo spôsobujú prokrastináciu. Myslíš si, že ten nový spôsob stravovania si nikdy neosvojíš. Neočakávaš, že ten flek dostaneš. Naozaj by si mal ísť von, zoznamovať sa s dievčatami a naučiť sa s nimi komunikovať, ale očakávaš zlyhanie a tak to neustále odkladáš na neskôr. Naučil si sa žiť v beznádeji.

Keď nestíham vysokú školu, často sa cítim unavená a frustrovaná

Pokrastinácia prichádza vždy, keď treba robiť niečo, čo pre nás nemá hodnotu

Ankin problém spočíva v tom, že jej zadanie má pre ňu nízku hodnotu. Všetci odkladáme to, čo nemáme radi. Je ľahké stretnúť sa s kamošmi na pive alebo ísť chytať pokémonov, no nie je tak ľahké behať po úradoch či lekároch. Jednoducho povedané: prokrastinácia prichádza vždy, keď treba robiť niečo, čo sa nám nechce.

Môj tip: Chceš vedieť, ako sa učiť, keď sa ti nechce? Zamysli sa nad týmto…

Prokrastinácia je úzko spätá s impulzívnosťou

A čo Lukáš? On to má zo všetkých najhoršie, lebo je impulzívny. Zarezervovať izbu je úplne jednoduché. Ale on to neustále odkladá, pretože vyskočia stále iné a viac dôležité či zaujímavé veci a jednoducho si na to nespomenie až do poslednej chvíle, kedy toho už veľa na výber nemá a musí sa uspokojiť s nie tak dobrou izbou.

Táto impulzívnosť je úzko spätá s časom. Čím neskôr v budúcnosti má byť úloha splnená, tým menej motivovaní sme splniť ju čo najskôr. Jednoducho vzdialené odmeny nás motivujú menej ako odmeny, ktoré nás čakajú za splnenie krátkodobého zadania. Čím si impulzívnejší, tým viac ťa takto vzdialený deadline bude demotivovať.

Prokrastinácia má teda štyri základné časti: očakávanie, hodnota, čas a impulzívnosť.

Rovnica prokrastinácie

Dostávame sa teda k tej vedeckej časti. Nie úplne pseudo, pretože autorom tejto rovnice je Piers Steel a nie moja maličkosť. Ale aby to bolo aspoň trošku moje, namiesto slov som sa rozhodla použiť v rovnici veci, s ktorými si ja v mysli spájam jednotlivé faktory ovplyvňujúce motiváciu.X.jpg

Blesk znamená motivácia. To je ako keď ťa kopne (múza) a jednoducho začneš pracovať a si rozžhavený ako Harryho jazva v prítomnosti Toma Riddla. Pracuješ ako Hermiona, si vytrvalý, postupuješ, chce sa ti a tešíš sa z toho. To je to, čo potrebuješ, nie? Motiváciu. A tá sa rovná súčinu a podielu týchto vecí:

 • Baťuštek s peniaštekmi znázorňuje to očakávanie, ktoré máš. Ak očakávaš od splnenia úlohy viac, priamo to zvyšuje tvoju motiváciu.
 • Pizza. Lebo pizza je život a je hodnota! Znázorňuje teda hodnotu, alebo ak chceš, tak odmenu, ktorú úloha pre teba predstavuje. Čiže to, čo dostaneš, keď ju splníš.
 • Veverička – pamätáš si ju, že? A určite poznáš aj ten vtip: Ja nemám problém sústrediť sa ja len AHA VEVERIČKA TY KOKSO! Tak preto. Veverička je pre mňa symbolom impulzívnosti – toho, ako ľahko sa nechám rozptýliť. Ľahko. (P.S. všimni si, ako sa pozerá na pizzu…)
 • Kalendár je asi trochu trápny po týchto dzivých príkladoch, ale jednoducho predstavuje vzdialenosť v čase – to, kedy má byť úloha splnená veľmi ovplyvňuje to, kedy a s akou vervou sa do toho pustíš.

Rovnica v praxi

Opäť si to vysvetlíme na príklade. Timka je priemerná slovenská študentka, ktorá musí napísať bakalársku prácu. Nanešťastie vysokoškolský život predstavuje dokonalú spúšť faktorov, ktoré vedú k odkladaniu splnenia zadaní.

práca popri škole je dnes nevyhnutná

V prvom rade, hoci bakalárka ako taká má hodnotu veľmi vysokú a je potrebná pre úspešné doštudovanie, neponúka to žiadnu okamžitú hodnotu, keďže píše aj iné seminárky, pripravuje prezentácie, vyučuje v jazykovke a píše blog – to všetko sa môže zdať aktuálne hodnotnejšie

Navyše, jej očakávania sú pomerne nízke. Vie, že po bakalárke sa aj tak hneď nezamestná a bude pokračovať v štúdiu a navyše netuší, ako dobre to napíše – niektoré jej eseje boli hodnotené veľmi pozitívne, no jej celkový štúdijný priemer nie je ten najlepší.

Takisto je tak veľmi veľká vzdialenosť v čase, keďže bakalárku nemusí mať hotovú ani len do konca decembra. Takže písanie bakalárku je veľmi vyčerpávajúce (nízka hodnota), výsledok je pomerne neistý (nízke očakávania) a deadline je veľmi ďaleko (veľká vzdialenosť v čase).

No je to ešte horšie. Vysokoškolský život obnáša ďalšie strasti a slasti, ako napríklad rôzne stretnutia, konferencie, dobrovoľníctvo, párty, viac peňazí na knihy či cestovanie, alkohol, intráky, udalosti, vzťahy… a tieto sú spoľahlivé, dejú sa teraz, sú hmatateľné a prinášajú okamžitú radosť. Je teda len prirodzené, že písanie nejakej práce s tým všetkým len ťažko vyhrá zápas o pozornosť. Tieto potencionálne rozptýlenia iba zosilňujú negatívny dopad vzdialeného deadlinu a negatívne ovplyvňujú aj impulzívnosť študenta.

Ako teda poraziť prokrastináciu?

Keď už poznáme jej rovnicu, naša stratégia je jasná. Zvyčajne toho veľa nezmôžeš, čo sa týka vzdialenosti v čase, termíny seminárok, štátnic či skúšok sú prísne dané a nepohneš nimi. Ale nad ostatnými faktormi máme moc. K porazeniu prokrastinácie teda musíš:

 • Zvýšiť svoje očakávania úspechu.
 • Zvýšiť hodnotu zadania (nech je zábavnejšie a lepšie odmenené).
 • Znížiť tvoju impulzívnosť.

O tom, ako tieto tri veci dosiahnuť, som napísala v druhej časti článku.


6 Comments

LAURALEX · 13. decembra 2016 at 11:16

Já nikdy neuměla prokrastinovat. Nevím, jestli jsem šťastný člověk. Spíš ne. Sice jsem bez problémů dodelala školy, odmaturovala rozjela práci, ale ono vypustit páru a zastavit se taky není občas od věci. Ačkoliv teď už vlastně zase nemám v čem prokrastinovat. 😀

  timkablog · 13. decembra 2016 at 11:22

  Ahoj Laura 🙂
  Vďaka za komentár. Treba sa veru naučiť aj robiť si prestávky a oddychovať. Verím, že je to aspoň tak ťažké, ako prestať prokrastinovať. 🙂 Držím palce!

Chanel · 25. júla 2017 at 19:31

Neviem prečo som objavila tvoj blog až teraz (pri prokrastináci) ale mám z toho obrovskú radosť a som nový čitateľ! 🙂

  Timka · 25. júla 2017 at 20:01

  Ahoj Chanel, ďakujem za tvoj komentár, a vitaj u mňa. Dúfam, že ti môj blog bude slúžiť 🙂 Ak by si mala záujem aj o extra obsah, prihlás sa na odber noviniek 😉

Ako sa pripraviť na test alebo písomnú skúšku - timkablog · 28. mája 2017 at 15:09

[…] EFEKTÍVNE ŠTÚDIUM: Ako prestať prokrastinovať 1. […]

EFEKTÍVNE ŠTÚDIUM | Ako prežiť skúškové obdobie - Timkablog · 18. júna 2017 at 19:47

[…] EFEKTÍVNE ŠTÚDIUM: Ako prestať prokrastinovať 1. […]

Máš názor? Sem s ním!

Related Posts

Pre študentov

NIGHT TIME STUDY ROUTINE (Ako sa učiť poobede alebo večer)

Chceš vedieť, ako sa učiť po návrate zo školy alebo práce? Prečítaj si viac o tom, ako sa učím po večeroch ja! Môžeš si takto urobiť domáce úlohy, pripraviť sa na test alebo odpoveď či dokončiť poznámky. Táto rutina je tiež vhodná na opakovanie a čítanie materiálov na nasledujúci deň!

Erasmus

Štúdium v Španielsku: Veci, ktoré sa mi páčia viac ako doma

Štúdium v zahraničí bol vždy môj sen. A užívam si ho naozaj plnými dúškami. Je niekoľko vecí, ktoré ma na univerzite v Španielsku prekvapili – a mnohé z nich v dobrom. Tieto veci sú v Read more…

Erasmus

Semester v zahraničí: Veci, o ktorých nikto nehovorí

Sú veci, o ktorých málokto hovorí v súvislosti so štúdiom v zahraničí. Jedna z vecí, ktorú som sa naučila už na mojom prvom Erasme a teraz sa mi potvrdzuje je, že Erasmus nie je bublinka Read more…

Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním súborov cookie. viac informácii

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Zatvoriť