Ty nemáš veľa času a ja mám veľa rád, takže typické intro preskočíme. Prinášam ti 9 rád pre maturantov počas akademického týždňa!

1. Neštuduj, pokiaľ nemáš plán!

Potrebuješ vedieť:

 • Všetky kapitoly / témy, ktoré sa ti treba naučiť
 • Koľko dní máš do skúšky

Potrebuješ si pripraviť:

 • Papier a pero
 • Google Kalendár
 • Niečo tohto typu

Ako si vytvoriť plán

Zásada č. 1: Plánuj s rezervou. Nezaplň si 100% času, nebudeš mať tak možnosť to všetko dohnať. Pretože bude čo doháňať.

Zásada č. 2: Očakávaj, že sa niečo pokazí. Prokrastinácia. Hlad. Choroba. Psík. Niečo ti do toho môže prísť. Práve preto, v kombinácii so zásadou č. 1, ti odporúčam predpokladať „neúspech“ a nenechať sa ním demotivovať. Každý sa raz utne. Nemáš čas sa tým celé hodiny trápiť. Pozviechaj sa, ideme ďalej!

Zásada č. 3: PRESNE si urči, čo budeš ktorý deň študovať. To znamená, že „v pondelok litika“ nebude stačiť. Odporúčam ti mať to čo najpresnejšie – organizácia času nikdy nie je strata času. Venuj tomu už dve hodinu, možno dve. K jednotlivým dňom priraď konkrétne predmety a vrámci predmetov konkrétne časti alebo kapitoly. Napríklad:

Pondelok:

 1. Slovenská literatúra po r. 1945 po súčasnosť.
 2. Od dualizmu až po prvú svetovú vojnu.
 3. Autori X, Y, Z a ich tvorba.

Zásada č. 4: Nezabúdaj na „svetské potreby“ ako jedlo, sprcha, spánok (áno, spánok), oddych, prestávky atď. Tieto si do rozvrhu tiež započítaj.

Príklad rozvrhu dňa počas akademického týždňa

akademický týždeň

Nepíšem najkrajšie. Pardon. 🙂

Ako prvé si zaraď spánok. Minimálne 7 hodín, ja som rátala s 8. Už som spomenula v jednom článku, že ak človek nespí, urobí toho za rovnaký čas menej a kvalita bude tiež nižšia. Takže práve preto, že ťa tlačí čas, musíš spať dostatok a počas dňa pracovať čo najefektívnejšie. O tom ešte napíšem nižšie.

Spomínaný článok o spánku:

Chceš byť produktívny? Prestaň robiť tieto 2 veci!

Ako druhé si vyhraď čas na rannú a večernú rutinu. Sem zaraď hygienu (zuby, tvár, sprcha), raňajky alebo aspoň čaj/kávu/smoothie/čosi do bruška a tiež čokoľvek ,čo ti pomôže naladiť sa na deň. Pre mňa to je napríklad modlitba, čítanie Biblie, akákoľvek meditácia. Môže to byť aj stretching alebo hoci kratší 15-minútový workout. Kľudne vyjdi von so psom alebo sa choď prebehnúť, ak chceš začať deň aktívne, alebo sa len natiahni a venuj sa meditácii, písaniu denníka alebo čítaniu nejakej knihy. Toto je tvojich 60 minút, ktoré ti pomôžu pripraviť sa na tento deň.

Nezabudni posledných niekoľko minút venovať uprataniu pracovného stole, zapnutiu hudby (ak sa s ňou učíš), vyvetraniu a príprave všetkých materiálov, ktoré počas štúdia budeš potrebovať (prezentácie, poznámky, zošity).

Väčšinou sa maturuje maximálne zo 4 predmetov (oprav ma, ak nie). To znamená, že v jeden deň sa môžeš venovať hoci aj všetkým, ak chceš, no ja to neodporúčam. Radšej si vytvor blok času na predmet č. 1 a predmet č. 2 (prípadne na 3 a 4, podľa toho, čo si sa učil včera).

Ja odporúčam vytvoriť si dva trojhodinové bloky na predmety číslo 1 a 3, pričom tieto dva budeš mať počas maturitného týždňa najskôr. Medzi ne zaraď hodinovú prestávku na obed a oddych. Po druhom bloku si môžeš opäť dať hodinovú prestávku, počas ktorej buď od učenia mysľou aj telom ďaleko. Odporúčam ti zabehať si, prejsť sa, pokecať s kamošmi a rodinou, dať si kávu a pod. Nie veľmi odporúčam sledovanie seriálov, pretože to naštrbí pozornosť a je ťažké nepozrieť si ďalšiu časť.

Potom si opäť vytvor dva bloky (troj- a dvojhodinový) na predmety číslo 2 a 4, ktoré budeš mať až neskôr, pričom medzi ne opäť zaraď hodinovú prestávku na večeru a oddych.

Neuč sa po desiatej. Pokiaľ sa ti lepšie učí večer než ráno, celý rozvrh si môžeš posunúť o hodinu či dve neskôr, no neskracuj si čas na spánok!

Telefón, sociálne médiá a počítač (okrem učenia sa) skús používať počas tých hodinových prestávok a počas večernej rutiny mu radšej venuj prvú než druhú polovicu. Najlepšie sa totiž zaspáva bez telefónu. 😉

Prestávky sú súčasťou učebného procesu

Ako vidíš, do bežného dňa ti odporúčam zaradiť veľa prestávok. Bez prestávok nie je možné učiť sa efektívne, a o tom nám predsa ide. S efektívne organizovaným časom a štúdiom dosiahneš to isté, ako s 12-hodinovými nočnými bifľovačkami. Veda.

Teraz k časovým úsekom vyhradeným na štúdium priraď to, čo sa budeš v tom čase učiť. Keďže máš v podstate 7 dní v akademickom týždni, tento plán vieš rotovať 2x – 3 dni budeš venovať predmetom 1 a 2, ďalšie 3 dni predmetom 3 a 4. V prípade tridsiatich maturitných otázok je to 15 otázok na deň. Neboj sa, s opakovaním rátam, zatiaľ sa tým nezaťažujeme. 🙂

Rekapitulácia: Ako si vytvoriť štúdijný plán

 1. 8 hodín spánku
 2. 2x hodina na rannú/večernú rutinu (cvičenie, modlitba, hygiena, dobrý štart a finiš dňa)
 3. 1 hodina pauza na obed
 4. 6 hodín prvý predmet + hodinová pauza
 5. 5 hodín druhý predmet + hodinová pauza na večeru
 6. Nezabudni ku každému bloku času priradiť konkrétne kapitoly, ktorým sa tam budeš venovať
 7. Jeden takýto deň si môžeš dať 3x na prvé dva predmety, 3x na ďalšie dva
 8. Cca. to vychádza na 15 maturitných otázok/predmet/deň za 6 hodín práce

2. PRIORITY – Uč sa najdôležitejšie informácie najskôr

 1. To, čo nevieš.
 2. To, čomu nerozumieš úplne.
 3. To, čo sa na milión percent opýtajú.
 4. To, čo už vieš.

V tomto poradí pracuj. Toto priamo súvisí s predchádzajúcou radou a tvojím časom. Ak maturuješ takto:

Pondelok – Slovenčina

Utorok – Dejepis a Angličtina

Štvrtok – Geografia

… potom logicky sa na slovenčinu, dejepis a angličtinu musíš učiť skôr ako na geografiu.

3. Nezanedbávaj svoj život

Ako som písala v prvej rade, venuj čas aj iným oblastiam tvojho života. Spi, jedz, sprchuj sa. Cvič, rozprávaj sa s rodičmi či s kamošmi. Oddychuj. Dlhší pracovný čas zo zásady znamená nižší výkon. A nám predsa ide o efektívne využitie akademického týždňa, nie o efektívnu samovraždu.

4. NEPONOCUJ!!!

Tri výkričníky k tejto rade nestačia, pridávam ďalších 27:

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ak si ich zrátal, tak už vieš, že si zúfalý, a potrebuješ sa upokojiť. Prescrolluj sa k rade číslo 9, potom sa sem vráť.

ŠTÚDIUM V NOCI NA ÚKOR SPÁNKU TI NEPRINESIE ŽIADANÉ VÝSLEDKY.

Budeš unavený počas štúdia.

Budeš unavený počas skúšky.

Budeš unavený furt, tvoj mozog nebude pracovať, nebudeš schopný improvizovať či logicky spájať myšlienky, nebudeš TAK DOBRÝ, AKO BY SI BOL S DOSTATKOM SPÁNKU. Áno, kričím! Na svoje 19-ročné hlúpe ja, ktoré sa skoro poskladalo na skúške zo slovenčiny. (PS: Som Slovenka, študovala som na maďarskom gymnáziu, väčšinu kníh som dobre poznala, s gramatikou si tykáme. A áno, mala som červené oči a bledú pokožku. Ja. Nie zo známky. Z únavy.)

Nebuď ako Timka. Pouč sa z mojej rady, ktorá bola už aj vedecky podložená, nie raz, a normálne sa vyspi.

Okrem toho, opakovať ti odporúčam pred spaním – pomôže to pri ukladaní informácií do pamäte. Toto ukladanie ale nastane iba ak máš čas aj na REM spánok (Rapid Eye Movement, hlbšie štádium spánku vrámci spánkového cyklu). Tento nastáva až po 90 minútach spánku a je veľmi dôležitý pre myseľ aj telo. Chceš byť unavený, vystresovaný a riskovať, že nič nevieš? Nechceš.

Takže sa vyspi každý deň. 🙂

5. Prístup k učeniu, prístup k materiálom, prístup je všetko

Maturita je ústna skúška. Čo to pre teba znamená? Že sa potrebuješ učiť ako na ústnu skúšku. Sumarizuj si poznámky (o tom nižšie) a hovor nahlas. Snaž sa to vysvetliť, každé slovíčko, dielo, rok, akoby si to vysvetľovala niekomu inému. Nehanbi sa!

Cieľom je byť schopný vysvetliť pojmy a opísať dielo či obdobie. Podľa toho teda pristupuj aj k materiálom. Venuj prvý deň vytvoreniu študentskej osnovy (pracovný názov, stále hľadám slovenský ekvivalent na „study guide“ – ak máš nápad, napíš mi do komentu!).

Študentská osnova je zoznam všetkých pojmov, rokov, mien, názvov a pod., ktoré pre daný predmet musíš poznať a vedieť vysvetliť. Nepíš tam dlhé vysvetlivky, používaj skratky a len krátke slovné spojenia. Slúži to na naštartovanie tvojej pamäte. Maximálna dĺžka 2 A4 strany! Poznámky už predsa máš. 😉

Napokon, prístup je všetko. Práve to, že je to ústna skúška, môže byť tvojou výhodou. Úsmev, priamy pohľad, istý tón hlasu a správne nastavenie mysle presvedčí učiteľov, že to vieš (aj keď to možno nevieš úplne). Maj prehľad, na otázky odpovedaj v pokoji a pamätaj si, že si na tomto pracoval už 4 roky. Aj v zadnej lavici s hlavou v knihe sa na teba niečo muselo nalepiť 😉 Buď sebavedomý a úspeješ!

6. Nezabudni na svoje slabé miesta

Prosím, na kolenách ťa prosím, pri všetkej káve, ktorá mi stiekla hrdlom a pri všetkých cukríkoch, ktoré som dnes zjedla:

Nespoliehaj sa na to, že toto ti nebude treba vedieť.

Nevieš niečo? Nerozumieš tomu? Niečo je tvojou slabinou? U mňa to napríklad bola druhá svetová vojna v dejepise. Nie a nie si zapamätať niektoré mená, postupy, nevedela som častokrát zdôvodniť, prečo ten a ten urobil to a to a aký to malo politický dopad alebo čo tomu predchádzalo. Takže som sa jej venovala podrobnejšie. S mapou v ruke som vysvetľovala a opisovala a memorizovala asi 8 hodín. Urob, čo je potrebné, aby si takéto slabiny vychytal, pretože častokrát ťa práve na tom nachytajú.

Nespoliehaj sa na šťastie tých, ktorí to zanedbali a teraz hovoria, ako maturitu zvládli bez učenia.

7. Zabudni na učebnice.

Ak si ju doteraz neotvoril, teraz nezačni. Budú tam samé neznáme slová, na každej strane bude nová halda neznámych slov, ničomu nebudeš rozumieť a zomrieš bolestivou smrťou.

Dobre, nezomrieš, ale vystresuje ťa to ako oheň koňa. (#sombásnik)

Máš svoje vypracované témy. Ak nemáš, pozri staré zošity. Ak ti niečo chýba, skús si to zohnať, a až tak otváraj knihu, preto – teraz už na to nie je čas. Toto je praktický článok, ako to dať za 7 dní, nie karhavý článok „mal si si to prečítať pred pol rokom“. Takže na učebnice zabudni, môžeš sa pozrieť, či obsahujú nejaký sumár alebo otázky na preskúšanie sa a venovať sa tým pri opakovaní.

8. Opakovanie je matka múdrosti!

V tomto prípade bude opakovanie pôvodcom úspechu.

Pri opakovaní využívaj študentskú osnovu, akékoľvek zoznamy, ktoré si si vytvoril počas učenia sa, príklady otázok, ktoré máš zapísané, čokoľvek nápomocné. Nie je veľmi čas na vytvorenie týchto vecí (okrem študentskej príručky, lebo pri vytváraní si zapamätáš mnoho), takže do detailov nebudem zachádzať.

Pozrime sa na príklad. Vraciame sa k tomuto obrázku a predstave, že maturujeme v pondelok zo slovenčiny, v utorok v angličtiny a dejepisu a vo štvrtok z geografie.

akademický týždeň

Základné princípy platia naďalej:

 • 8 hodín spánku
 • 2 hodiny na rannú/večernú rutinu
 • prestávka

Čo sa zmenilo:

 • štvorhodinový blok času na učenie sa na predmet č. 1 (Slovenčina)
 • trojhodinová prestávka, pretože ju potrebuješ (prechádzka, kostol, nákupy, jedlo, spánok, fitko…)
 • dvojhodinový blok času na predmet číslo 2 a 3 (Angličtina a dejepis)
 • 1 hodina, pretože ešte budeš mať 3 dni, na predmet číslo 4 (Geografia)
 • 1 záverečná hodina na zopakovanie
 • spať ideme o hodinu skôr!

Čomu sa venovať počas týchto hodín?

Riaď sa študentskou osnovou. Sústreď sa najmä na veci, v ktorých si nie si úplne istý, ktoré si ešte nepamätáš či si ich pletieš. Hovor nahlas, snaž sa napodobniť to, ako by si to vysvetlil pred komisiou. Pamätaj si príklady, pri predmetoch ako geografia a dejepis pracuj s mapami, ktoré sú povolené. Pri záverečnej hodinke si už len pozri tie veci, ktoré si vedel dobre, a preto si sa im nevenoval do detailu.

9. Nestresuj 🙂

Panika vie človeka paralyzovať. Prestane fungovať pamäť, sústredenie sa rozplynie, chuť či vôľa pracovať takisto. Snaž sa stresu vyhýbať. Neporovnávaj svoj výkon so spolužiakmi. Nestresuj sám seba negatívnymi myšlienkami – odožeň ich, nerozpitvávaj.

Pokiaľ nevieš, čo so stresom, vezmi si pero a papier, a vypíš veľmi konkrétne, čo ťa stresuje, čoho sa bojíš, akého výsledku sa bojíš a čo môžeš urobiť preto, aby sa to zmenilo.

Ak to môžeš zmeniť, zmeň to. Ak nie – nemá zmysel trápiť sa tým. Celý život bude plný takýchto situácií, no trápiť sa nad nimi ti zabráni užívať si ho naplno.

Nezabudni – čo do maturity investuješ, to z nej aj dostaneš. Ak budeš tento týždeň poctivý študent, budeš ďalší týždeň úspešný maturant!

Pomôcka pre teba: Stiahni si CHECKLIST Ako si vytvoriť časový plán zdarma!

 

 

 

 

 

 


Máš názor? Sem s ním!

Related Posts

Pre študentov

NIGHT TIME STUDY ROUTINE (Ako sa učiť poobede alebo večer)

Chceš vedieť, ako sa učiť po návrate zo školy alebo práce? Prečítaj si viac o tom, ako sa učím po večeroch ja! Môžeš si takto urobiť domáce úlohy, pripraviť sa na test alebo odpoveď či dokončiť poznámky. Táto rutina je tiež vhodná na opakovanie a čítanie materiálov na nasledujúci deň!

Erasmus

Štúdium v Španielsku: Veci, ktoré sa mi páčia viac ako doma

Štúdium v zahraničí bol vždy môj sen. A užívam si ho naozaj plnými dúškami. Je niekoľko vecí, ktoré ma na univerzite v Španielsku prekvapili – a mnohé z nich v dobrom. Tieto veci sú v Read more…

Erasmus

Semester v zahraničí: Veci, o ktorých nikto nehovorí

Sú veci, o ktorých málokto hovorí v súvislosti so štúdiom v zahraničí. Jedna z vecí, ktorú som sa naučila už na mojom prvom Erasme a teraz sa mi potvrdzuje je, že Erasmus nie je bublinka Read more…

Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním súborov cookie. viac informácii

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Zatvoriť