Toto je jeden z tých článkov, ktorý vznikol primárne vďaka vašim otázkam. Mnohí sa ma pýtate na time management, na lepšie štúdium, ako sa vlastne učiť na rozličné predmety; tiež viem, že mnohí zápasíte s nedostatkom motivácie alebo so stresom. Na mnohé z tých vecí mi príde zbytočné písať samostatné články, a tiež nie je efektívne odpisovať vám po jednom. Práve preto vám teda prinášam zbierku tipov na efektívne štúdium, ktoré môžete využiť či už na strednej alebo na výške! Tipov je spolu až 25, takže som ich rozdelila na dve časti.

Článok vychádza z odpovedí na čitateľský dotazník a z otázok, ktoré mi zasielate na facebooku.

1. Spánok

Je pre teba dôležité, aby si sa neprepracoval, a mal dostatok spánku na udržanie produktivity. Ak prestaneš študovať celé noci, v skutočnosti svoju efektivitu len zvýšiš. Písala som o tom aj v tomto článku, kde spomínam štúdiu, podľa ktorej únava má účinky podobné alkoholu! Spať pred polnocou a vstať po siedmej. Urobí to zázraky s tým, koľko si budeš môcť zapamätať a s akou náladou sa do štúdia pustíš.

2. Spánok²

Dospávanie reálne nepomáha v prípade, že máš nedostatok spánku. Tvoje telo to veľmi vyčerpáva. ALE!

Z vlastnej skúsenosti aj zo skúseností mojich priateľov ti môžem poradiť tzv. „powernap“. Po príchode domov si oddýchni, najedz sa, socializuj sa s rodinou alebo kamošmi. Nie nevyhnutne online, tak sa ľahko zdržíš až pridlho. Potom si na hodinku pospi. Alebo aj dve, závisí od toho, o ktorej prídeš domov a koľko si reálne môžeš dovoliť. Takto si dočasne dobiješ baterky a ak hneď po vstaní začneš pracovať, dostaneš sa ďalej rýchlejšie!

Chceš byť produktívny? Prestaň robiť tieto 2 veci!

3. Láska ide cez žalúdok – a štúdium tiež!

Čo a kedy zješ sa prejaví na tvojom celkovom zdraví, ale tiež na tých oblastiach, ktoré pri štúdiu nevyhnutne využívaš. Energia, bdelosť, schopnosť si niečo zapamätať alebo niečomu porozumieť, dobrá nálada… toto všetko ovplyvňuje to, čo zješ. A to nielen počas štúdia, ale po celý deň.

Uisti sa, že máš dostatočný príjem dobrých tekutín (voda, bylinné a zelené čaje, občasná káva) a že do seba okrem Milky, ktorá ťa rýchlo nakopne ale potom poriadne unaví zješ aj niečo výživné. Ovsená kaša, zeleninová misa, dobré ovocné smoothie alebo oriešky chutia skvele, a navyše dodajú všetko, čo potrebuješ!

zelenina a ovocie pre efektívne štúdium

Jedz veci, ktoré prospievajú tvojmu telu aj tvojej mysli!

 

4. #studyspo, alebo na pracovnom priestore záleží

Ako som už spomínala v článku, kde opisujem 8 spôsobov, ako sa motivovať, veľmi veľa zavíži to, ako vyzerá priestor, v ktorom máš pracovať. Odlož zbytočné knihy, zošity, magazíny, omrvinky atď., utri plochu a poriadne si zasvieť. Akékoľvek malé poznámky, pripomienky alebo rozvrh hodín si pripni na nástenku, ušetrí to miesto na stole a nebude ti to odvádzať pozornosť. A skús si zakaždým, keď už si sa doučil, po sebe upratať – tvoje zajtrajšie ja sa ti poďakuje.

EFEKTÍVNE ŠTÚDIUM: 8 spôsobov, ako sa motivovať

Odporúčam ti tiež mať poznámky pohromade a všetky dôležité dátumy zapísané.

Ak sa potrebuješ nakopnúť, a už naozaj nevieš, ako, zadaj #studyspo na instagrame a nechaj sa inšpirovať inými. 🙂

5. Flashcards v 21. storočí

Kartičky fungujú. Naozaj. Sú perfektné na učenie sa slovíčok z cudzieho jazyka, ale tiež na definície alebo dátumy/mená/iné informácie z dejepisu a literatúry. Odporúčam ti vytvárať si ich vždy, keď máš novú látku, a potom sa s nimi na hodinku počas víkendu zahrať.

A pretože brazílske lesy vymierajú a tak či onak zaspávame s mobilom v ruke, tak ti odporúčam aplikáciu Anki, ktorá ti umožní vytvoriť si kartičky priamo v mobile alebo v počítači! Je to naozaj jednoduché a Anki ti ich dokonca bude pripomínať v rozličných intervaloch, a tie, ktoré zabudneš, ti vyskočia častejšie než tie, ktoré vieš – vďaka tomu sa ti to vryje do pamäti! Toto je jedna z techník, ktorá zaberie možno hodinu na vytvorenie, ale ušetrí ti niekoľko predbených nocí.

6. Recituj ako pri básničke!

Jeden zo spôsobov, ako sa niečo naučiť, je naučiť sa to naspamäť. Platí to najmä počas celej strednej školy a tiež pri ústnych skúškach na výške. Začneš na prvej strane, čítaš si to nahlas, a po vetách a odsekoch sa to postupne učíš naspamäť, s dôrazom na prepojenie myšlienok. Cieľom nie je pamätať si celé vety, ale pamätať si základné informácie a to, ako jedna vec na druhú naväzuje. Je to najbežnejší spôsob učenia sa a v niektorých prípadoch aj najefektívnejší.

Skvelým príkladom je napríklad nejaká vojna vrámci histórie alebo delenie buniek v biológii. Každá ďalšia informácia naväzuje na tú predchádzajúcu, navyše ich poradie je dané, takže takto sa to naučíš najľahšie. Pre otestovanie odporúčam jednotlivé veci si zoskupiť (napríklad všetky dátumy, všetky mená, alebo len v poradí vymenovať, ktorá krajina vyhrala jednotlivé bitky a pod.) alebo si to celé zopakovať v opačnom poradí.

7. Technika POMODORO

Rob naozaj vždy len na jednej z tých vecí naraz a aby si sa trochu namotivoval, vyskúšaj si pomodoro techniku. Nemá to nič s paradajkami. ? Je to len o tom, že si nastavíš časovač na 25 minút, počas ktorých budeš pracovať len a výlučne na svojom zadaní. Po uplynutí času si daj 5 minút prestávku, a proces opakuj ešte dvakrát. Potom si dopraj 15 minútovú prestávku. S časovaním sa pohraj, mne minulý semester fungoval pomer 40:10. O tejto technike aj o appke som písala viac v tomto článku.

Týmto spôsobom sa mi už podarilo naučiť sa na skúšku za jeden deň (s jedinou chybou v teste), napísať takmer 5 celých strán bakalárskej práce (aj s citovaním) či zvládnuť domáce práce.

EFEKTÍVNE ŠTÚDIUM: Ako sa učiť? Drobnosti, na ktorých záleží

8. Iný typ skúšky = Iný spôsob učenia

Nezabudni na to, že pri inom spôsobe skúšania sa musíš aj pripravovať inak!

Pri testoch odporúčam flashcards, a skúšobné testy, aby si si kľúčové pojmy pospájal. Každá knihana strednej škole obsahuje po jednotlivých kapitolách otázky, ktoré môžeš použiť ako skúšobný test. Ak si na výške alebo tvoja kniha jednoducho takéto otázky nemá, sám si ich ľahko vymyslíš – stačí, ak sa pozrieš do knihy a na svoje poznámky a zahráš sa na učiteľa. Čo také by si sa opýtal, ak by si ten test dával písať iným ty?

Pri ústnych odpovediach je dôležité pamätať si to, ako spolu veci súvisia a tiež byť pripravený na dve veci. Prvá: hovoriť súvisle a druhá: staršie učivo. Ak dobre pospájaš myšlienky, tak budeš pôsobiť sebaistejšie, čo ti môže zvýšiť známku, a takmer vždy sa učiteľ pri ústnej odpovedi opýta aj na niečo zo staršieho učiva. Najmä v prípadoch, kedy si dlho neodpovedal. Tak si nezabudni prelistovať aj predošlé dve kapitoly!

Písomky. Tie som mala najradšej, pretože žiadna otázka ma nemohla dostať. Boli to také tie jednoznačné: Napíš obsah Fausta v 15 vetách. alebo Opíš fázy delenia buniek za 8 bodov. V týchto prípadoch sa opäť treba sústrediť na to dôležité, pomôže ti spísať si zjednodušené poznámky alebo aspoň zoznamy kľúčových slov, a pri učení si vyskúšaj definovať všetky.

Skús si to najprv napísať (kľudne aj v počítači), aby si si to mohol porovnať s tvojimi poznámkami. Povedal si všetko podstatné? Ak nie, zopakuj si to, čo ti chýbalo, a pokračuj až kým neprejdeš celý zoznam slovíčok.

Takýto zoznam funguje skvele pri literatúre a histórii, a tiež pri chémii a biológii. Na výške to funguje vrámci záverečného opakovania pojmov.

EFEKTÍVNE ŠTÚDIUM | 5 spôsobov učenia sa

9. Bedtime Review: 15 minút, ktoré ti ušetria aj hodinu!

Zaliatie posledného čaju, umytie zubov, či tých 10 minút, kedy už len s polootvorenými očami prechádzaš instragram. Tento čas sa dá využiť oveľa lepšie. Je vedecky dokázané, že najviac si pamätáme, ak je informácia zopakovaná počas prvých 24 hodín, ideálne predtým, než pôjdeme spať. Skús predtým, než vypneš svetlo a pôjdeš spať, vytiahnuť zošit a len si prečítať všetko, čo si si v ten deň zapísal.

Spomeň si na veci, ktoré si sa naučil, prebehni si obrázky v knihe alebo prečítaj nové slovíčka (PRO TIP: ak ste čítali nejaký článok v cudzom jazyku, prečítaj si ho celý ešte raz). Toto ti zaberie možno 15 až 30 minút, reálne si však budeš pamätať až 4x viac v čase skúšok, než by si si pamätal bez tohto večerného opakovania. A to už za to stojí!

Na výške sa toto robí ľahko, lebo predmetov nie je tak veľa, a na strednej to tiež nie je náročné, pretože zvyčajne mávaš domáce úlohy. Namiesto toho, aby si si úlohy robil deň predtým, než ten predmet budeš mať opäť, si skús počas tohto týždňa všetko nadbehnúť a od toho budúceho ich robiť v deň, kedy boli zadané.

Pôjdu ti rýchlejšie, a pri písomkách budeš mať neuveriteľnú výhodu!

bedtime review pre efektívne štúdium

Pred spaním venuj trochu času prečítaniu svojich poznámok.

10. Prokrastinačný zápisník

Jedna z najhorších vecí, ktoré študentov trápia, je prokrastinácia, alebo odkladanie vecí na neskôr. Dá sa ju však poraziť. Napísala som o tom celý článok, ktorý ti odporúčam. Jeden z mojich osobných tipov je tento:

Maj na stole, niekde pri tebe, papier, na ktorý si napíšeš, čo ťa rozptyľuje. Je to nejaký zvuk? Je to zaujímvá farba steny? Spomenul si si na niečo, čo treba urobiť? Niekto má narodky? Niečo treba dokúpiť? Všetko si hneď zapíš, nedrž to v hlave, pusti to na dobu štúdia a po skončení sa k týmto veciam môžeš vrátiť a vyriešiť ich.

http://timkablog.sk/efektivne-studium-ako-prestat-prokrastinovat/

11. Priority!

V prvom rade, maj jasno v tom, čo vlastne musíš urobiť, kedy a ako je to dôležité. Ak ťa čaká niekoľko menších úloh (menšia je úloha, ktorú vieš urobiť za 5-10 minút alebo menej, ako odpísať na e-mail, prihlásiť sa na skúšku, zaliať si čaj, vyvetrať apod.), skús si ich nahádzať všetky za seba a vytvoriť si takú „polhodinku päťminútoviek“. Potom môžeš plynulo prejsť na prvú „veľkú“ úlohu!

Ak si potrebuješ stanoviť svoje priority, pretože toho máš veľa a ani nevieš, kde začať, tento článok je práve pre teba! V skratke tam hovorím o ľahko aplikovateľnej metóde na určovanie priorít. Táto metóda ti ale pomôže zúžiť výber úloh, ktoré máš splniť, a zabráni ti mrhať svojim časom a energiou.

Eisenhowerov matrix: Skvelý spôsob určovania priorít!

12. Stres a tréma: Ako na ne?

Čaká ťa test alebo skúška a už pri tej myšlienke sa ti potia dlane a chvejú kolená? Máš problém postaviť sa pred triedu a predniesť niečo? Strach je čosi, čo náš vie paralyzovať. Viem to z vlastnej skúsenosti. Keďže som zaneprázdnená, bakalárku ledva stíham. Už pri pomyslení na ňu mám závrat a bojím sa toho, že to nedám tak veľmi, že si k nej niekedy nesadnem aj dva-tri dni.

Že to nedáva zmysel? Nuž, ak tebe stres nespôsobuje takýto blok, si veľmi šťastné dieťa. No pre tých z nás, ktorí s tým bojujú, existuje tiež riešenie!

Veľmi dôležitá je v tomto prípade príprava. Dôsledná príprava zabezpečí, že budeš mať dostatočne plynulý prejav, budeš si pamätať väčšinu informácií (alebo aspoň budem rozumieť učiteľovým pokusom pomôcť mi) aj v prípade okna a že ti nevypadne nejaké nové slovíčko na angličtine. Prejav si napíš, nauč sa ho a poriadne si ho precvič. Píš skúšobné testy (mnohé nájdeš online). Preskúšaj sa sám a najmä maj dostatok času na prípravu (slovom, začni včas!).

Uvidíš, že stres a tréma budú skôr tvojimi motivátormi než niečím, čo by ťa brzdilo.

13. Motivácia je kľúčom k úspechu

O motivácii sa toho už napísalo veľa. Aj na Timkablogu.

Naozaj to, ako pracuješ a či vôbec pracuješ, je len a len na tebe. Robíš to pre seba a svoju budúcnosť. Robíš to, lebo na to máš. Je dokonca možné, že ťa to v konečnom dôsledku baví, alebo ťa to môže posunúť bližšie k tvojmu životnému cieľu. To, či si motivovaný, záleží od teba.

Nedovoľ, aby ťa ovládali vonkajšie faktory. Dôveruj sám sebe a vždy pracuj na maximum. Tvrdá práca sa vypláca! Motivácia nie je akýsi pocit alebo chuť do práce. Motivácia je súborom externých a interných faktorov, ktoré vzbudzujú v ľuďoch túžbu a energiu byť neustále aktívny v nejakej činnosti, úlohe či práci alebo sa pokúsiť dosiahnuť nejaký cieľ.

Choď a už teraz urob niečo pre to, aby si načerpal motiváciu, ktorú potrebuješ a dosiahol cieľ, po ktorom túžiš!

A dúfam, že ťa Timkablog bude môcť na tejto ceste sprevádzať aj naďalej.
Ak sa ti páčil tento článok, zdieľaj ho na Facebooku alebo Twitteri ďalej!
A ak by si chcel dostávať aj osobné emaily s exkluzívnymi tipmi spolu s novinkami zo sveta, prihlás sa na odber noviniek (newsletter)!

Boju zdar!


7 Comments

Catherine Svobodová · 14. apríla 2017 at 9:33

Byla jsem zvědavá, jestli mě tohle téma zaujme – a stalo se! Já mám bohužel už odmala problém s příjmem tekutin a vypít půl litru denně je pro mě zázrak. Mám celkově problémy s imunitou a musím říct, že nedostatek spánku k tomu je vážně zlo! Jinak mi pomáhá přesně to, co jsi řekla – číst si látku nahlas. Ve škole jsme měli přednášku s nějakou dětskou psycholožkou a ta říkala, že pouze 5% lidí má zrakovou paměť, takže drtivé většině nepomůže jenom tupě zírat do učebnice. Naopak většina lidí si věci zapamatuje, pokud si je čte a opakuje nahlas. 🙂

  Timka · 14. apríla 2017 at 9:46

  Ahoj, vitaj u mňa 🙂 a ďakujem za super komentár!
  Ja mám tiež obrovský problém vypiť dostatok vody. No odkedy sa venujem budovaniu návykov (vyše štvrť roka) a zaviedla som pitie ako súčasť mojej študijnej rutiny, ide to oveľa ľahšie. Vždy si počas prestávky zalejem čas alebo nalejem vodu, a snažím sa to počas ďalšej hodiny vypiť. 🙂 Zvyčajne musím jesť od stresu, takže som to len nahradila vodou 🙂

  Áno. Ideálne je zapojiť čo najviac zmyslov. Čítať, kresliť, písať, vysvetľovať, memorizovať (nahlas) atď… Málokedy stačí jediná metóda, zvyčajne je to kombinácia viacerých.:) Ja si napríklad vizuálne pamätám umiestnenie informácií, ale to mi pomôže pri poradia v, dátumoch alebo definíciách, ale samotný obsah sa učím už inak.

Blogerka Klárka · 14. apríla 2017 at 19:33

Pěkný článek! 🙂

Já sama jsem ráda, že už vím, jak se mám co učit, aby to bylo efektivní. Už vím, co na mě funguje… Naštěstí! 😀

  Timka · 14. apríla 2017 at 19:43

  Klárka, to je úžasné! Naučiť sa učiť sa nie je vždy jednoduché, ale je to mocná zbraň! Ja vnímam, že na každom ďalšom stupni vzdelávania stále ojbavujem nové metódy, a tie predošlé už nestačia na optimálne výsledky, no tiež mám pár skalných techník, ktoré mi neraz zachránili kožu 🙂 Len tak ďalej!

Laďka · 12. septembra 2017 at 13:14

Ďakujem za tento článok! Je úžasný. Dennodenne počas môjho štúdia sa stretávam s opísanými situáciami. Teba Timka obdivujem, pretože toho neskutočne veľa vecí dokážeš zvládnuť. O tom, ako perfektne si napísala bakalárku ani nehovorím. K tomu ti tiež blahoželám a skladám klobúk z hlavy. 🙂
Ja mám strašný problém sa k niečomu len dokopať. Strašne som lenivá, pretože minulý rok, keď som nastupovala do 1.ročníka na VŠ som po strednej mala 3,5 mesiaca voľna, kedy som nerobila takmer nič. Samozrejme, že o domácnosť som sa starala, aby som mamke uľahčila život, kým odídem na internát. No lenže to som robila aj popri škole a keďže povinnosti spojené so školou po maturite skončili, mne ostala len tá starostlivosť o domov, čo bolo pre mňa asi strašne málo. Potom v septembri to bola pre mňa neskutočná facka, keď som nastúpila na režim VŠ. O tom aká unavená som bola ani nehovorím. Prvé zápočty boli pre mňa hororom. No nejako som prvý ročník zvládla, aj keď nie dokonale, ale teraz som odhodlaná zasa o pár dní nastúpiť v plnej sile bojovať, kvôli sebe a kvôli svojej budúcnosti. A aj vďaka tvojim článkom, ktoré má doslovne niekedy aj „prebúdzajú k životu“ sa práve toto deje. 🙂 Ďakujem ešte raz a prajem veľa úspechov v ďalšom štúdiu.

  Timka · 12. septembra 2017 at 17:26

  Laďka, ďakujem za nádherný komentár, veľmi ma potešil. Som rada, že naozaj situácie, ktoré opisujem, zažívajú aj iní a môžem teda byť nápomocná. Úplne ti rozumiem, aj pre mňa bol 1. ročník fackou a najmä po tom, čo som s ľahkosťou prechádzala strednú na jednotky, som bola mimo z toho, ako mi to nešlo prvý semester. Ale obe sme to zvládli 🙂 A poučili sa z toho. Teším sa, že ti moje články pomáhajú, a budem rada, ak sa o ne podelíš aj s kamošmi. 😉
  Veľa úspechov v tomto semestri!

Ranné vtáča ďalej kráča? – Zápisky jednej Alžbetky · 16. apríla 2017 at 10:11

[…] Možno sa to mnohým nebude zdať, ale práve s nedostatkom spánku môže súvisieť podlomené zdravie človeka – úplne stačí, ak k tomu pridáme nadmerné vyťaženie či dlhodobý stres a problém alebo choroba je na svete. Napriek tomu však s obľubou, hlavne my študenti, dokončujeme domáce úlohy a prípravu na test či skúšky pozde večer. A sme to práve my, ktorým je (ne)kvalita spánku a jej dôsledky tak často prízvukovaná a zdôrazňovaná. Pretože verte či neverte, výkon v škole je ovplyvnený aj spánkom. A ak vám nestačí len moje slovo, prečítajte si prvý bod v Timkinom zozname pre efektívne štúdium. […]

Máš názor? Sem s ním!

Related Posts

Pre študentov

NIGHT TIME STUDY ROUTINE (Ako sa učiť poobede alebo večer)

Chceš vedieť, ako sa učiť po návrate zo školy alebo práce? Prečítaj si viac o tom, ako sa učím po večeroch ja! Môžeš si takto urobiť domáce úlohy, pripraviť sa na test alebo odpoveď či dokončiť poznámky. Táto rutina je tiež vhodná na opakovanie a čítanie materiálov na nasledujúci deň!

Erasmus

Štúdium v Španielsku: Veci, ktoré sa mi páčia viac ako doma

Štúdium v zahraničí bol vždy môj sen. A užívam si ho naozaj plnými dúškami. Je niekoľko vecí, ktoré ma na univerzite v Španielsku prekvapili – a mnohé z nich v dobrom. Tieto veci sú v Read more…

Erasmus

Semester v zahraničí: Veci, o ktorých nikto nehovorí

Sú veci, o ktorých málokto hovorí v súvislosti so štúdiom v zahraničí. Jedna z vecí, ktorú som sa naučila už na mojom prvom Erasme a teraz sa mi potvrdzuje je, že Erasmus nie je bublinka Read more…

Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním súborov cookie. viac informácii

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Zatvoriť